Nie zmuszaj dziecka, by zjadło cały posiłek

Nie zmuszaj dziecka, by zjadło cały posiłek
Dziecku trzeba pokazywać, czym jest zdrowe jedzenie, ale nie wolno jedzenia wmuszać (fot. .imelda / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce PAP - Nauka w Polsce / slo

Wychowawcy w przedszkolach, którzy nalegają, by dzieci zjadały podawane posiłki w całości, szkodzą zamiast pomagać. To wnioski z ankiety przeprowadzonej przez badaczy z Universite de Montreal.

Jak podał dziennik "La Presse", wychowawcy w przedszkolach często nie zwracają uwagi, czy dzieci rzeczywiście są głodne. Nawet połowa z nich namawia za to do zjedzenia całego posiłku, niezależnie od tego, czy dziecko chce jeść, czy też nie. To rezultaty badania z 2010 r. W dodatku jedna trzecia wychowawców zachęca dzieci do jedzenia w ten sposób, że pokazują, jak sami zjadają wszystko z talerza.

Tymczasem, jak alarmują fachowcy, dziecku trzeba pokazywać, czym jest zdrowe jedzenie, ale nie wolno jedzenia wmuszać. Dzieci w bardzo wczesnym wieku zaczynają zwracać uwagę na swój wygląd, z czego wychowawcy w przedszkolach nie zdają sobie sprawy.

"La Presse" podkreśla, że jeszcze trzyletnie dzieci nie przywiązują wagi do tego, czy osoby w ich towarzystwie są otyłe, czy też nie. Ale już czteroletnie dzieci wykazują niechęć do osób z nadwagą, wolą szczupłe sylwetki. W wieku pięciu lat dzieci zaczynają zwracać uwagę na to, jak same wyglądają. Im starsze dzieci, tym większe znaczenie ma wygląd - z badania jeszcze sprzed dwunastu lat wynika, że już 45 proc. dziewięciolatków jest niezadowolonych ze swojego wyglądu.

DEON.PL POLECA

Wczesne wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych jest dużym wyzwaniem dla Kanadyjczyków i systemu opieki zdrowotnej, który finansuje leczenie coraz większej liczby przypadków chorób wynikających z niewłaściwej diety.

Aż dwie trzecie Kanadyjczyków ma nadwagę, a 24 proc. jest otyłych. Już około jednej czwartej kanadyjskich dzieci w wieku od 2 do 17 lat to dzieci z nadwagą i otyłe. Gwałtowny, aż trzykrotny, wzrost liczby dzieci z nadwagą obserwuje się na przestrzeni ostatnich 30 lat.

W dodatku Kanada to kraj kanapowych leni. Jak wynika z niedawnych danych urzędu statystycznego (Statistics Canada), dorosły Kanadyjczyk codziennie, poza godzinami pracy, spędza 9,5 godziny na siedząco.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie zmuszaj dziecka, by zjadło cały posiłek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.