Odchudzając się pamiętajmy o witaminach

Odchudzając się pamiętajmy o witaminach
Nasze ciało funkcjonuje najlepiej, gdy dostarcza się mu odpowiednie ilości witamin (fot. sxc.hu)
PAP / wab

Osoby odchudzające się zapominają o dostarczaniu organizmowi niezbędnych ilości witamin i minerałów. To może prowadzić do kłopotów ze zdrowiem - informuje "American Journal of Clinical Nutrition".

Popularnie stosowane diety polegają zazwyczaj na ograniczeniu ilości spożywanych tłuszczów, białek i węglowodanów, jednak wraz z kaloriami pozbywamy się często ważnych składników odżywczych - podkreślają amerykańscy naukowcy. W rezultacie powstają deficyty, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, m.in. osteoporozy.

Obecnie na środki wspomagające odchudzanie wydaje się w Stanach Zjednoczonych ponad 30 mld dolarów rocznie, a co trzeci Amerykanin przyznaje, że usiłuje zrzucić kilka lub kilkanaście kilogramów.

Christopher Gardner z Uniwersytetu Stanford w Kalifornii postanowił porównać cztery diety odchudzające stosowane przez 300 kobiet otyłych lub mających nadwagę.

DEON.PL POLECA

Po dwóch miesiącach stosowania diety w każdej grupie zaobserwowano zredukowanie spożywanych kalorii do 1500 (wcześniej kobiety konsumowały średnio 2000). Jednocześnie 65 proc. odchudzających się kobiet miało niedobór witaminy E, występującej m.in. w olejach roślinnych, jajkach i orzechach. Niedobory zauważono także w przypadku witamin A, K i C.

Wyjątkiem były panie stosujące tzw. dietę strefową polegającą na zachowaniu odpowiednich proporcji kalorii pochodzących z tłuszczów (30 proc.), węglowodanów (40 proc.) i białek (30 proc.), co sprzyja regulacji hormonów odpowiedzialnych za metabolizm.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odchudzając się pamiętajmy o witaminach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.