(Fot. shutterstock.com)
Martyna Drzewiecka / br

Jakie oleje warto włączyć do zdrowej diety? Przegląd właściwości kilku olejów.

W diecie każdego z nas nie powinno zabraknąć tłuszczów. Mimo że nie kojarzą się pozytywnie, są niezbędne. Potrzebujemy ich do tego, by nasz organizm mógł przyswajać witaminy. Tłuszcze roślinne obniżają poziom cholesterolu we krwi, chronią przed otyłością, miażdżycą oraz chorobami układu krążenia.

Zastosowanie olejów może być różne. Mogą być pite bezpośrednio - tak jak np. olej z pestek dyni. Mogą być również wykorzystywane w kuchni, np. do smażenia (rafinowane) oraz  dodawane do sałatek. Popularne jest też użycie olejów w kosmetyce, np. jako naturalny środek depilujący (olej z dzikiej róży, awokado, lniany, krokoszowy). Oleje działają: przeciwmiażdżycowo, przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo (Omega-3), pozytywnie wpływają na wzrok oraz obniżają poziom  złego cholesterolu.

DEON.PL POLECA

Zatem które oleje warto włączyć do swojej diety? Które mogą pomóc naszemu organizmowi?

Olejowe abc - zdjęcie w treści artykułu

Na walkę ze szkodliwym cholesterolem pomoże olej arachidowy. Otrzymywany jest z orzechów arachidowych, zwanych orzeszkami ziemnymi. Zawiera ok. 70% kwasów tłuszczowych omega-9. Kwasy te pomagają regulować poziom cholesterolu we krwi. Z tego względu olej arachidowy polecany jest w profilaktyce miażdżycy. Pozwala zachować uczucie sytości na dłużej, dlatego z powodzeniem stosowany jest w dietach odchudzających. Dodatkowo wspomaga pamięć i koncentrację.

Na nadciśnienie pomoże olej z awokado, który tak jak oliwa z oliwek, zawiera bardzo dużo kwasu oleinowego (60%) oraz około 10% kwasu linolowego. Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju wpływają korzystnie na układ krwionośny, a także mają znaczenie w profilaktyce nadciśnienia i miażdżycy. Olej z awokado jest zdolny do bardzo głębokiej penetracji skóry i stymulacji syntezy kolagenu. To naturalny kosmetyk posiadający wyjątkowe własności regeneracyjne i zmiękczające skórę.

Jeśli chcesz zadbać o swoje serce, zastosuj olej krokoszowy - jest bogatym źródłem niezbędnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych - zawiera ponad 70% kwasów omega-6 oraz ok. 15% omega-9, z których słynie oliwa z oliwek. Nienasycone kwasy tłuszczowe regulują poziom cholesterolu we krwi, a także ciśnienie krwi. Olej ten z powodzeniem może być stosowany w profilaktyce przeciwmiażdżycowej jako dodatek do diety osób dbających o swoje serce.

Jest też naturalnym kosmetykiem. Stosowany zewnętrznie pomaga trwale usuwać owłosienie.

Jeśli masz problemy z pamięcią i koncentracją, zastosuj olej lniany. Jest źródłem Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). Zawiera min. 70% kwasów omega-6 i nawet do 30% kwasów omega-3, koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Polecany jest osobom intensywnie uczącym się oraz starszym. Ponadto wspomaga odporność organizmu i utrzymuje prawidłowy poziom cholesterolu.

Nawilża i chroni błony śluzowe przewodu pokarmowego, wspomaga trawienie i regularne wypróżnianie. Polecany dla osób z wrzodami żołądka. Olej lniany ma również korzystny wpływ na stan skóry. Wygładza ją, natłuszcza, uelastycznia, łagodzi podrażnienia i opóźnia efekty starzenia.

Na problemy ze skórą pomoże olej konopny, który jest całkowicie wolny od substancji psychoaktywnych (THC), dlatego może być spożywany bez obaw. Olej ten jest cennym źródłem NNKT (kwasy omega-6 i -3). Nienasycone kwasy tłuszczowe pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu oraz wpływają korzystnie na układ krążenia. Olej konopny cieszy się zainteresowaniem wśród osób z trądzikiem i zapaleniami skóry. Składniki aktywne utrzymują skórę w dobrej formie oraz zapobiegają podrażnieniom, łojotokowi i przedwczesnemu starzeniu.

Przeciwnowotworowo i przeciwmiażdżycowo zadziała olej kukurydziany otrzymywany z kiełków kukurydzy. Zawiera ok. 55% kwasu linolowego (omega-6), prawie 30% kwasu oleinowego (omega-9) oraz dużą ilość naturalnej witaminy E. Kwas lin  olowy i witamina E biorą udział w hamowaniu procesu starzenia się komórek, wywierają korzystny wpływ na układ rozrodczy, mięśniowy i naczyniowy. Kwas oleinowy bierze udział w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, wpływa korzystnie na prawidłową agregację płytek krwi oraz pomaga w regulacji ciśnienia.

Jeśli twoje dziecko ma problemy z trawieniem, użyj oleju z pestek dyni, który otrzymywany jest poprzez tłoczenie pestek dyni. Wyróżnia go charakterystyczny smak.  Zawiera ok. 50% kwasów omega-6 i ok. 30% kwasów omega-9, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, wspomagając profilaktykę miażdżycy i chorób serca. U dzieci poprawia trawienie, likwiduje większość pasożytów układu trawiennego oraz normalizuje apetyt. Pestki dyni są cennym źródłem pierwiastków (fosforu, potasu i wapnia) oraz błonnika. Olej ten wspomaga prawidłowe funkcjonowanie prostaty, zapobiegając jej przerostowi. Korzystnie wpływa na układ moczowy.

Oleje: arachidowy, konopny, krokoszowy, kukurydziany, z awokado i lniany należy stosować wyłącznie na zimno - nie wolno ich podgrzewać ani smażyć na nich potraw, gdyż powoduje to gwałtowne utlenienie NNKT i utratę wartości odżywczych.

Warto do swojej diety dodawać wartościowe oleje. Wystarczy wybrać te, które okażą się najbardziej wskazane dla nas ze względu na wspomaganie walki z wieloma dolegliwościami. Oleje są naturalnym lekarstwem, dzięki czemu mamy pewność, że nie mogą nam zaszkodzić. Dlaczego więc nie spróbować?

Materiał sponsorowany

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Olejowe abc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.