Rekordowa liczba Finów zmarła z powodu narkotyków i środków odurzających

Rekordowa liczba Finów zmarła z powodu narkotyków i środków odurzających
fot. Depositphotos
PAP / pk

W 2021 roku w Finlandii na skutek zażywania narkotyków i środków odurzających zmarło 287 osób. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej, odkąd gromadzone są dane - podał w piątek centralny urząd statystyczny. Wiele zgonów dotyczy młodych osób.

Większość zgonów to przypadki nagłego zatrucia organizmu, związane z jednoczesnym zażywaniem narkotyków oraz lekarstw, innych substancji psychoaktywnych czy alkoholu. Zwiększyła się również znacząco liczba zgonów spowodowana przedawkowaniem narkotyków i jest to trend utrzymujący się od połowy drugiej dekady XXI wieku - podkreślono w komunikacie urzędu, który gromadzi dane w tym zakresie od 2006 roku.

W 2021 roku więcej niż co ósmy zgon związany z zażyciem narkotyków został też zakwalifikowany jako samobójstwo i - inaczej niż w poprzednich latach - dotyczyło to częściej mężczyzn niż kobiet. Zarejestrowano łącznie 40 takich przypadków, o 13 więcej niż rok wcześniej.

Znaczącym zjawiskiem jest śmiertelność związana z zażywaniem narkotyków wśród ludzi młodych

Choć średni wiek osób, które zmarły z powodu narkotyków podniósł się z 31 do 35 lat, to znaczącym zjawiskiem jest śmiertelność związana z zażywaniem narkotyków wśród młodego pokolenia, czyli w grupie poniżej 25. roku życia. Według raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomani (EMCDDA) z 2022 roku, w Finlandii wskaźnik ten jest najwyższy.

DEON.PL POLECA

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Świtała

Krew, łzy i czarny humor. Codzienność ratownika medycznego

Podrzucane przed urlopem na oddział babcie, zalany imprezowicz z własną ręką pod pachą i pocięte łby kiboli do zszycia. O tej rzeczywistości politycy wolą nie wspominać, ale...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rekordowa liczba Finów zmarła z powodu narkotyków i środków odurzających
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.