Żyj zdrowo, jedz zdrowo, nie umieraj młodo

Żyj zdrowo, jedz zdrowo, nie umieraj młodo
(fot. alancleaver / flickr.com)
poprostuzdrowo.pl / slo

Jedzenie odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Bez niego nasze funkcjonowanie nie byłoby możliwe. Pokarm dostarczany do organizmu jest wykorzystywany jako materiał budulcowy, zapasowy, energetyczny oraz regulatorowy.

Do przyjemności dnia codziennego niewątpliwie możemy zaliczyć jedzenie. Warto pamiętać, że dobrze zbilansowana dieta, to podstawa sukcesu. Często jednak z powodu chęci, braku czasu ograniczamy się do barów szybkiej obsługi czy też mrożonych dań. Niestety prowadzenie takiego trybu życia nie sprzyja naszemu zdrowiu, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach związanych z prawidłowym odżywianiem.

To ono powinno być najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i dostarczyć najwięcej energii potrzebnej do funkcjonowania. Niejedzenie śniadań, sprzyja obżarstwu w ciągu dnia i zjadaniu zdecydowanie większych posiłków na wieczór. Możemy pozwolić sobie na różnorodność w wyborze produktów śniadaniowych, mogą być to serki, jogurty, pasty jajeczne, warzywa czy też owoce. Najważniejsze jest urozmaicenie i dostarczeniu organizmowi potrzebnych składników związanych z prawidłowym odżywianiem.

Warto pamiętać o zasadzie 5 posiłków. Jest to optymalna ilość, która pozwoli nam nie czuć głodu w ciągu dnia. Posiłki powinny być mniejsze, a przerwa między nimi to 3,4 godziny. Spożywając potrawy regularnie zapewniamy sobie lepsze samopoczucie oraz możemy utrzymać stałą wagę ciała. Ostatnie danie warto zjeść trzy godziny przed snem.

Często zdarza się, że między głównymi posiłkami sięgamy po drobne przekąski, typu chipsy, paluszki lub inne słodycze. Nasze przyzwyczajenia związane z jedzeniem są podstawowym błędem, który ciężko jest zmienić. - Zwracajmy uwagę na to co jemy i co dostarczamy naszemu organizmowi. Jeśli nie umiemy odmówić sobie drobnych przekąsek, to sięgnijmy po owoc lub warzywo. Doda energii do pracy oraz zapewni uczucie sytości na dłużej. - mówi ekspert z portalu poprostuzdrowo.pl

Dostarczenie naszemu organizmowi płynów, jest bardzo ważne. Dzienna zalecana dawka wody to 1,5 litra. W ciągu doby tracimy około 5% płynów w procesie oddychania, resztę wydalamy wraz z potem i moczem, stąd też pojawia się zapotrzebowanie na płyny w naszym organizmie. Starajmy unikać się barwionych wód, czy napojów z dużą ilością cukru. Najlepsza okazuje się zwykła woda niegazowana, która zaspokoi pragnienie i nawodni organizm. Zbyt mała ilość płynów, może powodować osłabienie organizmu oraz bóle głowy.

Ryby są magazynem wielu witamin oraz składników mineralnych. Mają w sobie dużo wartościowego białka, które jest ważnym elementem dla utrzymania zbilansowanej diety. To one mogą okazać się dobrym zamiennikiem dla wieprzowiny lub wołowiny, dzięki zawartym kwasom nienasyconym. Jedzenie ryb sprzyja wzmocnieniu odporności oraz łagodzi objawy zapalenia. - Mięso ryby zawiera kwasy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Są to głównie kwasy omega3, które spowalniają procesy starzenia się komórek. Regularne spożywanie ryb zmniejsza ryzyko zawałów serca - mówi dietetyk.

Chude produkty z dużą zawartością białka to podstawowe budulce. Organizm potrzebuje zarówno białek pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego, dlatego często dietetycy polecają aby spożywać produkty mleczne kilka razy dziennie. Jogurty, sery, kefiry, mięso, brokuły, awokado, makarony, słonecznik, fasola to przykłady źródła białka, które potrzebne są dla zachowania równowagi w organizmie. To właśnie te produkty mogą dobrze wpływać na funkcjonowanie i wydajność mózgu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Żyj zdrowo, jedz zdrowo, nie umieraj młodo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.