Abp Kupny: Podkomisja ds. religii w szkołach zajmie się sytuacją nauczycieli

Abp Kupny: Podkomisja ds. religii w szkołach zajmie się sytuacją nauczycieli
Abp Józef Kupny. Fot. BP KEP
PAP / jh

16 października 2024 roku, na spotkaniu komisji wspólnej rządu i Episkopatu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zapadła decyzja o utworzeniu wspólnej podkomisji do spraw religii w szkołach. Jak poinformował wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP), arcybiskup Józef Kupny, podkomisja skoncentruje się na sprawach zawodowych nauczycieli religii i kwestiach związanych z organizacją nauczania religii w polskich szkołach.

Jednym z kluczowych tematów podkomisji będzie „sprawa troski zawodowej o nauczycieli religii” - podkreślił abp Kupny. Zauważył, że osoby te poświęciły najlepsze lata na edukację religijną młodzieży i liczą na odpowiednie regulacje wspierające ich status zawodowy. Ze strony kościelnej pracami podkomisji będzie kierował biskup łowicki Wojciech Osial.

- Religia w szkole dotyczy nie tylko dobra uczniów, ale także nauczycieli - podkreślił abp Kupny. Wypowiedzi te wskazują na dążenie strony kościelnej do wsparcia osób, które od lat zaangażowane są w proces nauczania religii w szkołach, i do zadbania o ich rozwój zawodowy.

Reforma organizacyjna

W lipcu Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEN) wprowadziło nowelizację, która daje dyrektorom szkół możliwość łączenia grup uczniów z różnych roczników na zajęciach religii. Nowe przepisy mają na celu ułatwienie organizacji zajęć, szczególnie w placówkach, w których liczba uczniów uczęszczających na religię jest mniejsza.

DEON.PL POLECA


Od przyszłego roku szkolnego zmienią się także zasady dotyczące liczby godzin nauczania religii i etyki. Projekt przewiduje zmniejszenie zajęć do jednej godziny tygodniowo dla obu przedmiotów, przy czym godziny te mają być organizowane przed lub po głównych zajęciach edukacyjnych. Obecnie religia jest realizowana w wymiarze dwóch godzin tygodniowo, natomiast liczba godzin etyki zależy od ustaleń dyrektora placówki.

Fundusz Kościelny

Na październikowym posiedzeniu komisji wspólnej rząd i Episkopat omawiali także propozycje związane z przyszłością Funduszu Kościelnego. Rząd przedstawił alternatywne rozwiązania dla dotychczasowego modelu Funduszu, a strona kościelna zadeklarowała otwartość na dalsze rozmowy i konsultacje wewnętrzne.

Rozmowy nad Funduszem Kościelnym wznowiono po raz pierwszy od niemal dekady - ostatnie prace zakończono w 2013 roku, gdy roboczy projekt zmian przeszedł fazę konsultacji, jednak nie wszedł w życie. Na temat tej reformy powrócono po wyborach parlamentarnych w 2023 roku, a wrześniowe zapowiedzi wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza potwierdzają, że projekt jest bliski finalizacji.

Kościelne wsparcie w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego

Episkopat zadeklarował również współpracę z rządem w zakresie bezpieczeństwa państwa i obywateli, co stanowi odpowiedź na potrzebę wzmacniania solidarności społecznej w czasach globalnych wyzwań i niepewności.

Źródło: PAP / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Agnieszka Wojciechowska

Książkę wysyłamy po 23 pażdziernika 2024r.

„Cześć, jestem Agnieszka, jeżdżę w podziale bojowym Państwowej Straży Pożarnej od dziewiętnastu lat i… uwielbiam to robić!”. Pewnie tak mogłabym się przedstawić na spotkaniu osób uzależnionych od adrenaliny. Dyżur,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Kupny: Podkomisja ds. religii w szkołach zajmie się sytuacją nauczycieli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.