2 kwietnia w całej Polsce przejdą marsze papieskie. Abp Wojda: Nie chodzi tylko o obronę Jana Pawła II

2 kwietnia w całej Polsce przejdą marsze papieskie. Abp Wojda: Nie chodzi tylko o obronę Jana Pawła II
fot. Gość Gdański / YouTube
PAP / pk

Marsze papieskie mają charakter symboliczny. Papież ukazywał nam nie tylko prawdę o Bogu, ale także uczył, jak w oparciu o wartości Ewangelii budować nasze życie społeczne, ekonomiczne i polityczne - powiedział PAP metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC.

Jan Paweł II zmarł 18 lat temu w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata.

Marsze wdzięczności w rocznicę śmierci Jana Pawła II

W tym roku w rocznicę śmierci papieża ulicami kilku miast w Polsce przejdzie Narodowy Marsz Papieski. Jego organizatorką jest Barbara Konarska z Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Niezależnie od nich, wiele diecezji organizuje w tym dniu podobne marsze wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II. W archidiecezji gdańskiej marsz wdzięczności rozpocznie się o godz. 15.00 w bazylice Mariackiej, czyli konkatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a zakończy pod pomnikiem Trzech Krzyży na pl. Solidarności. Będzie on wyrazem wdzięczności nie tylko za pontyfikat papieża, ale też jego dwukrotną obecność w archidiecezji gdańskiej.

- Marsze wdzięczności 2 kwietnia mają charakter symboliczny. Są one okazją, aby publicznie dać świadectwa swojej wiary w Chrystusa i wierności wartościom, których symbolem był dla nas Jan Paweł II - powiedział PAP metropolita gdański, abp Tadeusz Wojda.

DEON.PL POLECA

Jak zaznaczył, "papież nie był tylko wybitnym Polakiem znanym na całym świecie, ale także zwornikiem naszej narodowej jedności". - Był także wielkim przewodnikiem na drodze wiary. Przypominał o wartościach nieprzemijających, na których zbudowana jest cywilizacja ludzka, a tym bardziej chrześcijańska. Wielu widzi w nim wielkiego przewodnika - powiedział hierarcha.

Podkreślił, że "nie można pozwolić na bezpodstawne oskarżenia kierowane pod adresem Jana Pawła II i odzieranie go z należnej mu godności i szacunku oraz zasług dla Kościoła powszechnego, Kościoła w naszej Ojczyźnie i całego polskiego narodu". - Czymś do głębi nieuczciwym jest powielanie kłamstw na temat papieża - ocenił abp Wojda.

Nie chodzi o obronę Jana Pawła II. Chodzi o obronę naszej wiary

Zastrzegł, że "nie chodzi o to, żeby papież się obronił, ale żeby obroniła się nasza wiara, której on był symbolem".

- Jeśli pozwolimy odrzeć Jana Pawła II z należnego mu autorytetu i zniszczyć go, to sami w pewnym momencie nie będziemy mieli do kogo się odwoływać. Nikt wówczas już nie sięgnie po jego nauczanie. Nikt nie będzie zgłębiał jego dorobku. Tymczasem, papież ukazywał nam nie tylko prawdę o Bogu, ale także uczył, jak w oparciu o wartości Ewangelii budować nasze życie społeczne, ekonomiczne i polityczne. Podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r., która przebiegała pod hasłem "Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście", przypominał nam o szacunku, o miłości, o solidarności oraz potrzebie wierności Chrystusowi. Uczył nas być blisko ludzi potrzebujących pomocy, ale nie z litości, ale z miłości, z miłości miłosiernej - powiedział abp Wojda.

Zaznaczył, że "mimo upływu lat, papieskie nauczanie nie straciło nic ze swojej aktualności".

- Gdybyśmy próbowali tylko w jakiś wymiarze wcielać w życie to, czego nas uczył św. Jan Paweł II, to dziś inaczej wyglądałoby nasze życie publiczne, rodzinne i osobiste - ocenił hierarcha.

- Jak wygląda nasze codzienne życie w oparciu o dekalog? Wielu poprzestaje jedynie na deklaracjach, z których nic nie wynika - zaznaczył.

Narodowy Marsz Papieski wspiera m.in. Akcja Katolicka, Różaniec bez Granic, harcerze, Solidarność, Kluby Gazety Polskiej.

2 kwietnia marsze w całej Polsce

Warszawski marsz rozpocznie się w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II 2 kwietnia o godz. 11.00 z Ronda Dmowskiego, przejdzie ulicami: Marszałkowską, Królewską, Placem Piłsudskiego, Krakowskim Przedmieściem do katedry archidiecezjalnej przy ul. Świętojańskiej 8.

Marsz krakowski planuje odtworzyć trasę Białego Marszu, który po zamachu na papieża w 1981 r zgromadził na krakowskich Błoniach kilkaset tysięcy ludzi. W Szczecinie marsz rozpocznie się mszą św. w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jan Paweł II został kanonizowany 27 kwietnia 2014 r., czyli dziewięć lat po swojej śmierci i trzy lata po beatyfikacji.

Wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II Kościół powszechny obchodzi 22 października.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Koniec starego świata. Początek nowego konserwatyzmu?

Chrześcijańskie wartości, które określały styl życia, właśnie odsuwane są w cień. Europa weszła na drogę realnej wielokulturowości i pewne jest, że agresja Rosji na Ukrainę pokrzyżowała szyki tym, którzy...

Skomentuj artykuł

2 kwietnia w całej Polsce przejdą marsze papieskie. Abp Wojda: Nie chodzi tylko o obronę Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.