25. rocznica pielgrzymki św. Jana Pawła II do Gorzowa Wielkopolskiego

25. rocznica pielgrzymki św. Jana Pawła II do Gorzowa Wielkopolskiego
Fot. Diecezja Legnicka / YouTube.com
KAI / tk

Msza św. w katedrze pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, Marsz dla Życia i Rodziny, Festyn rodzinny na placu św. Jana Pawła II i koncerty złożyły się na obchody 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp. Główne uroczystości odbyły się 5 czerwca.

Obchody rozpoczęły się od Mszy św. w gorzowskiej katedrze pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. W homilii biskup odwołując się do Słowa Bożego podkreślił, że dzisiejsza Ewangelia pokazuje, na czym polega prawdziwa miłość do Boga. – Po pierwsze na zachowywaniu Jego nauki, strzeżeniu, pilnowaniu prawd Bożych. Ważne, aby Chrystusowa nauka nie tyle była dla nas czystą wiedzą, alby by na drodze rozmyślania mogła zakorzenić się w naszym sercu. Drugim wymiarem miłości do Boga jest wypełnianie tych prawd w naszym życiu, w codziennych wyborach, zadaniach – mówił kaznodzieja.

– Wiedział o tym św. Jan Paweł II. Dlatego tak mocno w Gorzowie podkreślił potrzebę, modlitwy i świadectwa chrześcijańskiego życia wiernego przykazaniom Bożym. Wobec tych słów, które były z Bożego Ducha, nie można przejść obojętnie, trzeba się opowiedzieć. Niech one będą skutecznym zaproszeniem do odważnego świadectwa wiary, poprzez życie modlitwy, w naszych rodzinach i parafiach, wierności przykazaniom i szukaniem dróg Nowej Ewangelizacji, aby poglądy i działania świata odrzucającego i depczącego wartości duchowe, w tym wartość ludzkiego życia, nie zawładnęły naszymi sercami – dodał.

Po Mszy św. odbył się Marsz dla Życia i Rodziny, który przeszedł dokładnie tą samą trasą, którą jechał papież, ale w odwrotnym kierunku – od katedry, gdzie Jan Paweł II modlił się przy grobie bp. Wilhelma Pluty, na wzgórze papieskie, gdzie spotkał się z 400-tysięcznym zgromadzeniem wiernych.

Ostatnim akcentem świętowania jest festyn rodziny przy parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski, gdzie zaplanowano koncerty i wiele atrakcji dla rodzin.

Jan Paweł II odwiedził Gorzów Wlkp. 2 czerwca 1997 r. w trakcie swojej VI pielgrzymki do Ojczyzny. Spotkał się z licznie zgromadzonymi wiernymi na placu obok budującego się wówczas kościoła pw. Pierwszych Męczenników Polski. Przewodniczył liturgii Słowa połączonej z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych.

W homilii wzywał do odważnego dawania świadectwa swojej wiary w codziennym życiu: „Patrząc na przykład męczenników, nie bójcie się dawać świadectwa. Nie lękajcie się świętości. Starajcie się odważnie dążyć do pełnej miary człowieczeństwa. Wymagajcie od siebie, choćby inni nawet od was nie wymagali!”. Papież Jan Paweł II nawiedził również katedrę gorzowską, gdzie modlił się przy grobie bp. Wilhelma Pluty.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Milena Kindziuk

Kim był starszy brat św. Jana Pawła II? Jak bardzo wpłynął na jego późniejsze decyzje? Oto unikalny portret Edmunda Wojtyły, ofiarnego lekarza, który inspirował przyszłego papieża, uczył go miłości do gór, aktorstwa, a także modlitwy....

Skomentuj artykuł

25. rocznica pielgrzymki św. Jana Pawła II do Gorzowa Wielkopolskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.