29 pielgrzymek dotarło dziś na Jasną Górę. Najmłodsi pielgrzymi mają... roczek

29 pielgrzymek dotarło dziś na Jasną Górę. Najmłodsi pielgrzymi mają... roczek
Pielgrzymki docierają licznie na Jasną Górę na 26 sierpnia. Źródło: Facebook.com / Jasna Góra
KAI / mł

26 sierpnia to "imieniny" Matki Boskiej Częstochowskiej. Na tę uroczystość licznie przybywają pielgrzymi. Dziś na Jasną Górę dotarły 24 pielgrzymki piesze i 5 grup rowerowych. 

To parafialne i dekanalne pielgrzymki piesze i rowerowe, głównie z terenu metropolii łódzkiej, częstochowskiej, ale też z diecezji włocławskiej, radomskiej czy łowickiej. Jest w nich niemal 6,5 tys. pątników. Największą była 97. Piesza Pielgrzymka Łódzka, w której przyszło półtora tysiąca pątników.

DEON.PL POLECA
Pani Elżbieta z Gowarczowa z diecezji radomskiej nawet nie pamięta, która to jej pielgrzymka, bo jak podkreśla „do Matki idzie się zawsze, i w radościach, i w potrzebach, ale na nade wszystko w tym momencie o pokój w naszych sercach, w naszych rodzinach i na całym świecie. A teraz najwięcej miłości potrzeba Ukrainie. Każdy z nas potrzebuje pokoju i miłości Matki. Idziemy do Niej i błagamy o wszelkie łaski”.

Były wspólnoty, które na Jasną Górę chodzą już ponad 400 lat jak Piesza Pielgrzymka Sieradzka z diecezji włocławskiej czy ponad 100 lat jak z Bełchatowa, czy Radoszyc, jak i ci, którzy dopiero budują swoją lokalną tradycję, jak wierni z Ozorkowa, którzy przyszli po raz jedenasty.

DEON.PL POLECA

Orkiestry, regionalne stroje ludowe, feretrony, stare pieśni maryjne i pielgrzymkowe covery, a także wprowadzający grupę motocykliści - to wielka rozmaitość dzisiejszych pielgrzymek. W nich seniorzy, którzy już ponad 50 lat „spacerują” do Maryi na 26 sierpnia, jak i maluchy, które u boku rodziców poznają pierwsze pielgrzymkowe smaki. W 172. Pielgrzymce Radoszyckiej w diecezji radomskiej aż 16 dzieci miało tylko roczek, bo sierpniowe rekolekcje w drodze to tradycja dla wielu rodzin.

- Takie pielgrzymowanie jest bardzo zakorzenione w naszej parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycach. Nawet osoby, które pracują w innych regionach Polski, biorą w tym czasie urlop, nieraz jedyny, i wychodzą z rodzimej parafii do Częstochowy. Kiedyś z tą pielgrzymką szły też konie z pięknie przystrojonymi wozami, teraz konie zostały zamienione na te mechaniczne, to tabory z przyczepami kempingowymi - opowiada ks. Marcin Cabaj.

Także w 412. Pieszej Pielgrzymce Sieradzkiej nie brakowało pięknych regionalnych akcentów - w strojach, chustach czy charakterystycznych haftów także przy pielgrzymkowych emblematach. A grupę 560 pątników wprowadzili motocykliści.

Od niedawna piesza pielgrzymka z Głowna nosi nazwę łowickiej Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Rodzin. Andrzej i Katarzyna przyszli w trzypokoleniowej, a nawet czteropokoleniowej rodzinie, bo szły z nimi ich dorosłe dzieci Madzia i Damian, wnuczka 2-letnia Marysia, ale też duchowo towarzyszyli im seniorzy rodu, rodzice pana Andrzeja.- Idziemy po to, żeby Matka Boża nam błogosławiła i dziękujemy Jej za wszystkie łaski, za rodzinę – powiedzieli pielgrzymi z Głowna. Grupie towarzyszyło hasło: „Wierzę w Kościół Chrystusa” i jak dodał pan Andrzej „Kościół założony przez Chrystusa to siła, to jedność, trzeba trzymać się korzeni, to jest najważniejsze. Trzeba zaufać Bogu, a nie światu, który kusi złudnymi podpowiedziami”.

Wielu pielgrzymów pozostanie na Jasnej Górze dwa dni, by w piątek wziąć udział w uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej i dopiero po odpuście, czasem też pieszo wyruszyć w drogę do domu.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

29 pielgrzymek dotarło dziś na Jasną Górę. Najmłodsi pielgrzymi mają... roczek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.