Trwa nowenna do Matki Bożej Jasnogórskiej. Jak włączyć się w modlitwę?

Trwa nowenna do Matki Bożej Jasnogórskiej. Jak włączyć się w modlitwę?
Kaplica cudownego obrazu Czarnej Madonny Częstochowskiej. Fot. konrad.kerker / Depositphotos.com
KAI / jasnagora.pl / mł

26 sierpnia to uroczystość Matki Bożej z Jasnej Góry. Na te "imieniny" Czarnej Madonny wybiera się wielu pielgrzymów, a sanktuarium na ogół pęka w szwach. Nie wszyscy jednak mogą fizycznie pielgrzymować i przygotowywać się w drodze do uroczystości. 

Dla tych, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymkę i dla wszystkich, którym Matka Boża z Jasnej Góry jest szczególnie bliska, okazją do modlitwy i rozważania cudów, które dzieją się w tym wyjątkowym maryjnym sanktuarium jest nowenna do Matki Bożej Jasnogórskiej. Tak, jak zazwyczaj, na Jasnej Górze odprawiane są msze nowennowe z homilią, transmitowane na stronie Jasnej Góry.

Na stronie sanktuarium dostępny jest też tekst nowennowej modlitwy do prywatnego odmawiania. Każdy dzień zaczyna się od wezwania opisującego cud, który wydarzył się na przestrzeni ostatnich 50 lat i jest zdokumentowany zgodnie z surowymi wymogami. Następująca po wezwaniu modlitwa pogłębia rozumienie roli Maryi i jej zadania w świecie. Odmówienie nowenny zajmuje od kilku do kilkunastu minut.   

Nowenna to także publiczne przygotowanie do święta i nowennowe kazania. W tym roku głosi bp Michał Janocha z Warszawy. Czas nowenny nazywa „drogą do centrum”. Głosić będzie przez kolejne wieczory aż do 25 sierpnia na Szczycie Jasnej Góry. 

 - Będę mówił o genezie Obrazu, którą znamy i której nie znamy, o profanacji husyckiej, która pozostawiła po sobie rany na obliczu Maryi i o całej teologii rany, która jest znakiem miłości, o potopie szwedzkim i o dzisiejszych zagrożeniach Kościoła, zewnętrznych i wewnętrznych, o koronacji, która jest znakiem miłości, czci, chwały, która była w XVIII wieku, ale która ma się też ciągle dokonywać się w nas - powiedział bp Janocha, podkreślając, że nie zabraknie też odwołań do dwóch wielkich postaci związanych z tym miejscem - św. Jana Pawła II i bł. Prymasa Wyszyńskiego.

Posłuchaj kazania z II dnia nowenny: (dostępne 18 sierpnia od 18.30) 

KAI / jasnagora.pl / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Trwa nowenna do Matki Bożej Jasnogórskiej. Jak włączyć się w modlitwę?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.