Wskazująca na Chrystusa – Matka Boska Częstochowska

Wskazująca na Chrystusa – Matka Boska Częstochowska
Czarna Madonna w Częstochowie - Kancelaria Sejmu / Krzysztof Kurek, CC BY 2.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Od ponad sześciuset lat wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej towarzyszy losom Polski i Polaków. Ona z nami po prostu jest. Nie było objawień, przesłania, spotkań z wizjonerami, jak w Guadalupe, La Salette, w Lourdes czy Fatimie. Maryja w wizerunku jasnogórskim jest i czeka na tych, którzy przybywają na różne sposoby, by dziękować, prosić, szukać inspiracji, pojednać się z Bogiem… by przy Niej być. 26 sierpnia obchodzimy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Typ ikony, która znajduje się w sanktuarium jasnogórskim określany jest mianem „Hodegetria”, czyli „Ta, która prowadzi”. Maryja trzyma Dzieciatko Jezus na swej lewej ręce, ale zarazem prawą pokazuje na Niego… wskazuje drogę. To jest ten szczególny znak prowadzenia przez Maryję.

„Zewsząd zbiegał się tutaj lud z powodu zdumiewających łask i cudów, jakie działy się za przyczyną Najświętszej Marii Panny Królowej Nieba i Naszej” (Jan Długosz).

Pochodzenie ikony jasnogórskiej i jej autor ciągle nie są znane. A mimo to, już w XV w. kronikarz Jan Długosz pisał: „zewsząd zbiegał się tutaj lud z powodu zdumiewających łask i cudów, jakie działy się za przyczyną Najświętszej Marii Panny Królowej Nieba i Naszej”. Wielu z nas też dobrze pamięta, jak papież Jan Paweł II, pierwszy Słowianin na stolicy Piotrowej, który pielgrzymował na Jasną Górę sześciokrotnie, mówił: „Tutaj można się dowiedzieć jaka jest Polska i kim naprawdę są Polacy”.

Modlitwa do Matki Bożej wniebowziętej

Nie znamy imienia autora częstochowskiego wizerunku Maryi ani czasu, kiedy dokładnie powstała. Rozpiętość datowania jest duża od VI nawet po XIII – XIV wiek. Może nawet jeszcze wcześniej. Najstarszy zachowany dokument dotyczący obrazu, wskazuje, że wykonał go św. Łukasz Ewangelista na desce stołu z domu Świętej Rodziny w Nazarecie. Później, z Jerozolimy przez Konstantynopol ikona trafiła na Ruś.

„Tutaj można się dowiedzieć jaka jest Polska i kim naprawdę są Polacy” (Jan Paweł II).

Tam właśnie znalazł ją książę Władysław Opolczyk. Obawiał się, że w zamku w Bełzie ikona Maryi mogłaby zostać zbezczeszczona przez Tatarów i dlatego postanowił przewieźć ją do Opola. Droga wiodła przez Częstochowę i właśnie to miejsce Maryja wybrała dla siebie. Ikona została umieszczona w kościółku na Jasnej Górze. Książę Władysław Opolczyk powierzył opiekę nad nią sprowadzonym z Węgier w 1382 roku paulinom. Sprawują ją do dziś.

Obrona Jasnej Góry przed Szwedami - January Suchodolski, Public domain, via Wikimedia CommonsObrona Jasnej Góry przed Szwedami - January Suchodolski, Public domain, via Wikimedia CommonsMaryja z jasnogórskiej ikony określana jest mianem „Czarnej Madonny”. Obraz został wykonany w ciemnej tonacji, wielokrotnie też były przeprowadzane przy nim prace konserwacyjne. Zwłaszcza wtedy, gdy rabusie zniszczyli Go w 1430 roku. Ślady tych prac pozostały do dziś, miały poważny wpływ na jego obecny wygląd. Dodatkowym elementem podkreślającym ciemną kolorystykę są ozdobne korony i sukienki, którymi jest okrywany. Tych sukienek jest 8, a na jedną z nich naszyto 214 małżeńskich obrączek.

Modlitwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego do Bogarodzicy

Od wieków prowadzona jest skrupulatnie księga łask i cudów. W kaplicy Cudownego Obrazu gromadzone są liczne wota, symbole działania Maryi. Opowiadają o tym, jak przez wieki naród zawierzał Jej swoje losy. Najlepiej o tym świadczy wotum „Totus Tuus” papieża Jana Pawła II. Jasnogórski wizerunek Maryi odgrywał niezwykle istotną rolę w historii Polski i Polaków.

Na Jasną Górę przez wieki przybywali królowie, przetrwała też oblężenie Szwedów w 1655 roku. Sanktuarium promieniowało w czasie zaborów i w okresie II wojny światowej, choć wtedy wizerunek Maryi musiał zostać ukryty. Z kultem Pani Częstochowskiej nie byli w stanie wygrać także komuniści. W 1956 roku to w Częstochowie zostały złożone Jasnogórskie Śluby Narodu przygotowane przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego w czasie jego uwięzienia. Dla wielu także Apel Jasnogórski o godzinie 21.00 jest nieodzownym elementem każdego dnia. Dzisiaj, z pomocą mediów, stał się on punktem odniesienia dla wielu wiernych na całym świecie.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Wskazująca na Chrystusa – Matka Boska Częstochowska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.