40 lat miesięcznika "W drodze"

40 lat miesięcznika "W drodze"
(wdrodze.pl)
PAP / drr

Swoje czterdziestolecie świętuje wydawany w Poznaniu dominikański miesięcznik poświęcony życiu chrześcijańskiemu "W drodze". Stworzony jako pismo dla katolickiej inteligencji, doczekał się do tej pory przeszło 480 numerów.

Pierwszy numer "W drodze" ukazał się we wrześniu 1973 roku z inicjatywy dominikanina, ojca Marcina Babraja. Redakcja od początku mieściła się w Poznaniu. Obecnie "W drodze" sprzedaje się w nakładzie ok. 6,6 tys. egzemplarzy miesięcznie. Do tego dochodzi ok. 850 abonentów wersji elektronicznej pisma.

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej redaktor naczelny miesięcznika ojciec Roman Bielecki, w ciągu ostatnich trzech lat sprzedaż pisma zdecydowanie wzrosła. W 2010 roku średnia miesięczna sprzedaż wynosiła ok. 2,5 tys. egzemplarzy.

"Miesięcznik przeżywa swoją drugą młodość, wzrost sprzedaży jest dobrym na to dowodem. +W drodze+ jest kierowane do osób wierzących, takich, które potrzebują ugruntowania w wierze. W równym stopniu jest jednak kierowane także do osób poszukujących. Chcemy trafiać do osób w wieku 25-50 lat" - powiedział.

"Poszukujemy formuły mówienia o Kościele i sprawach duchowych w taki sposób, by był on interesujący. Teksty są trudne, dotyczą spraw obecności Kościoła w sferze publicznej, przyznawania się do wiary, mówienia o seksualności. Pisane są jednak językiem, którym nasz czytelnik mówi na co dzień" - dodał o. Bielecki.

DEON.PL POLECA

 

Według o. Bieleckiego na wzrost sprzedaży miesięcznika miała wpływ m.in. intensywna kampania we wszystkich klasztorach dominikańskich w Polsce, ale także wejście "W drodze" do największych sieci sklepów z prasą.

"W drodze" to jedyny ogólnopolski miesięcznik sprzedawany za pośrednictwem Kindle Store w wersji na czytniki, jednocześnie ukazujący się dopiero po zatwierdzeniu treści przez cenzora.

"Wszystkie nasze teksty trafiają do cenzora wyznaczonego do arcybiskupa i dostajemy za każdym razem imprimatur" - powiedział o. Bielecki.

W wersji na czytniki Kindle co miesiąc "W drodze" abonuje ok. 750 osób. Kolejne 100 osób subskrybuje miesięcznik w wersji dostosowanej do iPada.

W ciągu minionych czterdziestu lat na łamach pisma publikowali tacy autorzy jak Anna Kamieńska, ks. Janusz Pasierb, Gustaw Herling-Grudziński, ks. Józef Tischner, Roman Brandstaetter, Kazimiera Iłłakowiczówna. Ukazywały się tłumaczenia takich intelektualistów, jak Yves Congar, Erich Fromm, Martin Buber, Jean-Marie Lustiger czy Aleksander Sołżenicyn.

Miesięcznik wydaje Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze. Pierwszym redaktorem naczelnym pisma był o. Marcin Babraj, po nim o. Paweł Kozacki. O. Bielecki pełni swoją funkcję od czterech lat.

Uroczystości jubileuszowe odbędą się w sobotę. Po mszy św. w kościele ojców dominikanów w Poznaniu zaplanowano galę w Teatrze Muzycznym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

40 lat miesięcznika "W drodze"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.