80 lat temu pierwszy transport Żydów przybył do Treblinki. Bp Markowski: nigdy więcej nienawiści

80 lat temu pierwszy transport Żydów przybył do Treblinki. Bp Markowski: nigdy więcej nienawiści
fot. Archidiecezja Warszawska / YouTube
KAI / pk

Nigdy więcej nienawiści, zabijania, wrogości i pogardy dla innych. Droga pokoju, braterstwa i solidarności jest możliwa. Każdy z nas codziennie dokonuje wyborów mających wpływ na bliźnich i otoczenie. Wybierajmy dobro, abyśmy żyli w pokoju - napisał Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Episkopatu Polski bp Rafał Markowski w komunikacie w 80. rocznicę pierwszego transportu Żydów do Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Zagłady w Treblince.

"W 80. rocznicę pierwszego transportu Żydów do Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Zagłady w Treblince staje nam przed oczami cierpienie, ból i śmierć tak wielu niewinnych ludzi. 22 lipca 1942 roku niemieccy okupanci zorganizowali pierwszy transport Żydów z getta warszawskiego. Obóz Treblinka II stał się miejscem zagłady niewidocznym dla oczu świata, ukrytym w lasach z dala od osiedli i miast. Przez ponad rok poniosło tam śmierć około 900 tysięcy Żydów, głównie polskiego pochodzenia" - napisał bp Markowski.

"Z kim się dziś mówi, tego jutro już nie ma" - przywołał słowa jednego z więźniów Treblinki II bp Markowski. Dodał, że więźniowie zwykle żyli tylko kilka godzin po przybyciu do tego obozu zagłady. "Ginęli wyłącznie z powodu swojej narodowości. Byli to w przeważającej większości obywatele II Rzeczpospolitej, ale także Żydzi przywiezieni z Czech i Moraw, Słowacji, Bułgarii, Grecji i Macedonii, Austrii i Niemiec. Ginęli tam również Romowie i Sinti z Polski i Niemiec. Obóz Treblinka II powstał rok po utworzeniu Karnego Obozu Pracy Treblinka I, w którym byli więzieni głównie Polacy. Połowa z przeszło 20 tysięcy więźniów obozu Treblinka I zmarła lub została rozstrzelana" - napisał Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Episkopatu Polski.

DEON.PL POLECA

Bp Markowski zaznaczył, że Pomnik Ofiar Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Zagłady w Treblince II woła dziś do nas o pamięć. "Kamienie, głazy i bruk drogi donikąd oraz kolejowe podkłady przywołują nazwy krajów i miast. Ukrywają się tam też imiona znajomych, przyjaciół, sąsiadów i krewnych. Nie wolno nam o nich zapomnieć. Nasza pamięć i modlitwa niech obejmą ich niewinną ofiarę, ich cierpienie i ból najbliższych" - podkreśla.

Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP cytuje słowa Papieża Franciszka: "Bez pamięci nigdy nie można iść naprzód. (...) Musimy podtrzymywać «płomień zbiorowej świadomości, przekazując następnym pokoleniom świadectwo o potworności tego, co się wydarzyło», płomień, który «ożywia i zachowuje w ten sposób pamięć o ofiarach, aby ludzkie sumienie stawało się coraz silniejsze w obliczu wszelkiej woli dominacji i zniszczenia»" - podkreśla Ojciec Święty Franciszek w encyklice Fratelli tutti.

Bp Markowski zwraca się z apelem: "Słowa wyryte na kamieniu przy pomniku w Treblince »Nigdy więcej« nie mogą stać się pustym frazesem w naszej teraźniejszości i przyszłości. Nigdy więcej nienawiści, zabijania, wrogości i pogardy dla innych. Droga pokoju, braterstwa i solidarności jest możliwa. Każdy z nas codziennie dokonuje wyborów mających wpływ na bliźnich i otoczenie. Wybierajmy dobro, abyśmy żyli w pokoju" - apeluje Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dawid Golik, Filip Musiał

Abyś pokój i wszelką pomyślność Ojczyźnie mojej darować raczył, błagam Cię dziś pokornie, składając Ci w dani całkowitą ofiarę z życia mego.
Spraw o Panie, ażeby Polska wprowadziła w życie polityczne ewangeliczne prawo miłości;...

Skomentuj artykuł

80 lat temu pierwszy transport Żydów przybył do Treblinki. Bp Markowski: nigdy więcej nienawiści
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.