Abp Gądecki: Jesteśmy pod urokiem spotkania z Ojcem Świętym

Abp Gądecki: Jesteśmy pod urokiem spotkania z Ojcem Świętym
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
1 miesiąc temu
KAI / kb

- Jest to okazja do zobaczenia jak Kościół postrzega sam siebie. Szukano także rozwiązań na przyszłość - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas briefingu w siedzibie Radia Watykańskiego. Druga grupa biskupów polskich z metropolii poznańskiej, gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej i wrocławskiej przebywająca w Watykanie z wizytą ad limina Apostolorum została dzisiaj przyjęta przez papieża Franciszka.

Podczas dwugodzinnego spotkania mówiono m. in. o rozpoczętym Synodzie Biskupów nt. synodalności, nowej ewangelizacji, migrantach oraz problemie wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

W briefingu obok metropolity poznańskiego wzięli udział abp Tadeusz Wojda metropolita gdański i bp Jacek Kiciński CMF, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Abp Gądecki podkreślił, że ojciec święty jest w "świetnej formie i radosny oraz wyróżnia go wielka znajomość życia". "Natychmiast odpowiada na poruszane kwestie a jego odpowiedzi są nawet bardziej wyczerpujące niż w kongregacjach" - zauważył metropolita poznański.

Abp Wojda nazwał spotkanie z ojcem świętym "świetnym", podczas którego poruszono wiele tematów. Cechowała je swoboda wypowiedzi i był to, jak zaznaczył, "braterski dialog".

Abp Gądecki o wizycie ad limina Apostolorum

Metropolita gdański poinformował, że podczas wizyty w Kongregacji Nauki Wiary mówiono o bardzo szybkich przemianach społecznych i związanych z tym m.in. odchodzeniem ludzi od Kościoła. Poruszono problemy doktrynalne, dyscyplinarne i nowych ruchów kościelnych. Zwrócono uwagę na pozytywne działania jakie Kościół w Polsce podejmuje w odpowiedzi na istniejące problemy.

Abp Wojda mówiąc o spotkaniu z Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów zwrócił uwagę na wspaniałą pracę polskich misjonarzy i ich wkład w dzieło misyjne a także ofiarność wiernych na rzecz misji.

Bp Jacek Kiciński określił spotkanie z papieżem jako "braterskie". Poinformował o spotkaniu w Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego podczas którego rozmawiano o problemach stojących przed życiem zakonnym. Biskup wspomniał także o wizycie w ośrodku prowadzonym przez kard. Konrada Krajewskiego, który dał "przykład jak powinna wyglądać posługa miłosierdzia u jak pomagać potrzebującym".

Obecni na briefingu dziennikarze pytali, czy biskupi podczas spotkania z papieżem mówili o podziałach w polskim społeczeństwie w stosunku do migracji i potrzebie głosu Kościoła w tej sprawie. Abp Gądecki podkreślił, że nie jest to sprawa polityki, ale kwestia praktyczna. "Jako Kościół stoimy po stronie Ewangelii i nie chcemy służyć jakimś celom partyjnym" - powiedział metropolita poznański. Poinformował też, że wczoraj naczelny rabin Polski Michael Schudrich zaproponował zajęcie wspólnego stanowiska w sprawie migracji.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że spotkania z papieżem i watykańskich dykasteriach były całkowicie apolityczne. Dodał, że Papież zachęcał biskupów, aby wsłuchiwać się w to, co Kościołowi mówi Duch Święty i bardzo często odwoływał się do osobistych doświadczeń. Mówił wiele o doświadczeniach wyniesionych z Synodu o Amazonii.

Ad limina Apostolorum to okazja do zobaczenia jak Kościół postrzega sam siebie

Abp Gądecki porównał wizytę ad limina Apostolorum do "lustra" w którym biskupi się przeglądają i widzą czego im brakuje i w czym są zaawansowani. "Jest to okazja do zobaczenia jak Kościół postrzega sam siebie. Szukano także rozwiązań na przyszłość" - powiedział metropolita poznański.

Abp Wojda zwrócił uwagę, że podczas wszystkich spotkań podkreślano znaczenie słuchania i była to okazja do dostrzeżenia innych możliwości rozwiązywania problemów.

Źródło: KAI / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: Jesteśmy pod urokiem spotkania z Ojcem Świętym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.