Abp Gądecki o słowach papieża "wszyscy są winni": myślę, że papież miał całkowicie rację

Abp Gądecki o słowach papieża "wszyscy są winni": myślę, że papież miał całkowicie rację
fot. Salve TV / YouTube
PAP / pk

- Nie powiem, żeby postawa Polaków wobec tych ludzi była szczególnie chrześcijańska - abp Gądecki zabrał głos w sprawie postawy części Polaków względem osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską. Przewodniczący KEP wypowiedział się również na temat słów papieża, że "wszyscy są winni" sytuacji na Ukrainie.

Abp Stanisław Gądecki uczestniczył w otwarciu w Poznaniu Centrum wsparcia rodzin dla uchodźców z Ukrainy. Ośrodek mieszczący się w dawnej siedzibie domu dziecka zorganizowany został przez Caritas Poznań i poznański samorząd.

Kościół pomaga uchodźcom z Ukrainy

Abp Gądecki powiedział PAP, że nie jest zaskoczony ofiarnością Polaków wspierających uchodźców z Ukrainy. "Jest jednak dużo ludzi - prawdziwych chrześcijan. Oni wiedzą, jak powinno się zachować w stosunku do najsłabszych" - powiedział.

Przewodniczący KEP przypomniał też o skali pomocy, jaką przybyszom z Ukrainy niesie polski Kościół.

- Któryś z dziennikarzy pytał mnie, jak wygląda pomoc Kościoła dla uchodźców. Wziąłem spis, całą listę działań, które są podejmowane na ich rzecz i pokazałem mówiąc, że to lista dzieł, które dzieją się tylko w jednej diecezji z czterdziestu czterech - powiedział PAP abp Gądecki.

Abp Gądecki o słowach papieża "wszyscy są winni": papież ma absolutną rację

Metropolita poznański był pytany przez dziennikarzy o słowa papieża Franciszka "wszyscy jesteśmy winni!", które Ojciec Święty zawarł kilka dni temu w jednym z poświęconych Ukrainie wpisów w mediach społecznościowych.

- Myślę, że papież miał całkowicie rację, on zmienia albo rozszerza pojęcie wojny. Myśmy od czasów św. Augustyna byli przyzwyczajeni do kategorii zwanej "wojna sprawiedliwa". Ojciec Święty mówi, że nie ma żadnej wojny sprawiedliwej - to jest plątanina interesów industrii militarnej, handlu, który wprowadza stan, którego w żaden sposób nie można nazwać sprawiedliwym - powiedział.

Niechrześcijańska postawa "niektórych" Polaków

W opinii abp. Gądeckiego, rozważając winę, o której mówi papież, nie można zapominać o postawie części Polaków względem osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską.

- Nie powiem, żeby postawa Polaków wobec tych ludzi była szczególnie chrześcijańska. Nie dotyczy to wszystkich, nie dotyczy to większości, natomiast były te głosy bardzo przeciwne tym ludziom. Oni też mają prawo do migracji ekonomicznej, oni też mają prawo, by polepszyć swój byt - powiedział abp Gądecki.

Wizyta abp. Gądeckiego u papieża

Metropolita poznański w minionym tygodniu został przyjęty przez papieża Franciszka. W środę podkreślił, że papież jest "bardzo wdzięczny Polakom za otwartość, jaką wykazali od pierwszej chwili agresji rosyjskiej na Ukrainę". Dodał, że Ojciec Święty zachęcił Polaków, by nie tracili serca i "tę sytuację wytrzymali na dłuższy dystans" oraz by chronili ukraińskie kobiety przed działaniami mafijnymi.

W otwartym w środę ośrodku wsparcie znajdą ukraińskie kobiety z dziećmi. Ma to być miejsce, w którym osoby, które mieszkają już w Poznaniu i Wielkopolsce będą przygotowywały się do podjęcia pracy i do nauki w szkole.

W centrum od rana prowadzone będą zajęcia dla dzieci z Ukrainy, obejmujące naukę języka polskiego, pomoc psychologiczną, rozwijanie talentów i zabawę. Po południu i wieczorem na wsparcie będą tam mogły liczyć kobiety chcące uczyć się języka polskiego, potrzebujące pomocy psychologicznej czy wsparcia przy szukaniu pracy.

W ośrodku pomocą uchodźcom służyć będą m.in. pracownice pochodzące z Ukrainy i z Białorusi. - Cieszymy się z obecności uchodźców, chociaż rozumiemy, jak bardzo jest to sytuacja trudna dla nich samych - powiedział abp Gądecki.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki o słowach papieża "wszyscy są winni": myślę, że papież miał całkowicie rację
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.