Abp Jagodziński zainicjował w Ghanie program ochrony środowiska

Abp Jagodziński zainicjował w Ghanie program ochrony środowiska
Fot. CitiTube / YouTube.com
KAI / tk

Abp Henryk Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie, zainaugurował, na zaproszenie tamtejszego episkopatu, 5-letni program duszpasterski, zainspirowany papieską encykliką Laudato si.

Realizacja programu potrwa od 2022 do 2026 r. - Ma on na celu stawianie czoła wyzwaniom, które niesie środowisko naturalne, przez konkretne działania – informuje abp Jagodziński.

DEON.PL POLECA
Jak poinformował abp Jagodziński, Kościół w Ghanie był zaangażowany w inne inicjatywy promujące troskę o Ziemię, w tym specjalny program mający na celu podniesienie świadomości wśród dzieci w wieku szkolnym kwestii ochrony planety.

W kwietniu 2021 r., rząd Ghany rozpoczął "Projekt Zielonej Ghany", poprzez który zachęcał organizacje wyznaniowe i całe społeczeństwo do zaangażowania na rzecz zasadzenia w tym roku 5 milionów drzew. W tym samym duchu episkopat Ghany wsparł projektu zasadzenia kolejnego miliona drzew wokół parafii, szkół, szpitali i instytucji kościelnych.

Dzięki internetowi ceremonia inauguracji miała zasięg międzykontynentalny. Głos zabrali m.in. ks. Jostrom Kurethadam, z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka z Rzymu.

Abp Henryk M. Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku-Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na Uniwersytecie Świętego Krzyża, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.

Rozpoczął służbę dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej 1 lipca 2001 r. Był sekretarzem nuncjatur: na Białorusi (2001-2005) i w Chorwacji (2005-2008). W 2008 r. rozpoczął pracę w Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, następnie w Nuncjaturze Apostolskiej w Delhi. Pracował także w placówkach dyplomatycznych w Bośni i Hercegowinie. W wielu miejscach na świecie współpracował z Polonią, a także ze środowiskami uniwersyteckimi. Został mianowany 3 maja przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Ghanie.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Wolny

Zbliża się awaria świata. A z nią samozagłada 

W brytyjskim miasteczku Bethlem dochodzi do wybuchu elektrowni atomowej. Wprowadzony zostaje nowy reżim, a świat znany do tej pory przestaje istnieć. Roma Wilk, jak większość kobiet...

Skomentuj artykuł

Abp Jagodziński zainicjował w Ghanie program ochrony środowiska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.