Abp Jędraszewski o sprawie Komunii dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych

Abp Jędraszewski o sprawie Komunii dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych
(fot. Joanna Adamik / Archidiecezja Krakowska)
3 lata temu
PAP / pch

Odnosząc się do kontrowersyjnej sprawy udzielania komunii świętej osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych, abp Jędraszewski wyjaśnił, że wydana przez papieża Franciszka adhortacja «Amoris Laetitia» "stała się nowym impulsem, aby jeszcze raz pochylić się nad tym problemem".

Media kreują określony wizerunek papieża Franciszka, przemilczając te jego wypowiedzi, które im są nie w smak, chociażby w sprawie aborcji - powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".

Zdaniem abp Jędraszewskiego, na pontyfikat papieża Franciszka nie należy patrzeć jedynie przez pryzmat obrazu wykreowanego przez media.

Jak podkreślił hierarcha, media kreowały wizerunki poprzedników papieża Franciszka - papieży Pawła VI i Jana Pawła II - "na miarę własnych oczekiwań". "Jeśli jakiś papież mniej lub bardziej je spełnia, to jest przedstawiany pozytywnie. Jeśli natomiast - w przekonaniu niektórych mediów - papież w swoim nauczaniu przekroczy wyznaczoną przez nie granicę, broniąc czystości Ewangelii i pozostając w głębokim nurcie tradycji Kościoła, to niemal z dnia na dzień staje się papieżem wrogim, konserwatywnym, a więc złym, nieznającym życia ani nierozumiejącym świata" - podkreślił.

Dodał, że "media także dzisiaj kreują określony wizerunek papieża Franciszka, przemilczając przy tym te jego wypowiedzi, które im są nie w smak, chociażby w sprawie aborcji, którą niedawno przyrównał on do zbrodniczych praktyk z czasów nazistowskich Niemiec" - ocenił metropolita krakowski.

Jak przypomniał abp Jędraszewski, papież Franciszek jest pierwszym w historii papieżem jezuitą, któremu bliska jest duchowość św. Ignacego z Loyoli - świętego, który dużą wagę przykładał do tzw. rozeznawania. Zdaniem hierarchy, pojęcie "rozeznawania" jest przez większość ludzi mylnie rozumiane. "Rozeznawanie wcale nie znaczy, że prawda jest dynamiczna i zmienna. Prawda Boża jest taka sama i niezmienna, a my, z drugiej strony, rozeznając ją, powinniśmy się na nią coraz bardziej otwierać (...). Częstokroć nieporozumienie polega na tym, że zagadnienie rozeznawania prawdy wielu interpretuje w taki sposób, że prawda zależy od mojego czysto subiektywnego rozeznania, co nie jest przecież zgodne z myślą Ojca Świętego" - ocenił hierarcha.

Odnosząc się do kontrowersyjnej sprawy udzielania komunii świętej osobom żyjącym z związkach niesakramentalnych, abp Jędraszewski wyjaśnił, że wydana przez papieża Franciszka adhortacja "Amoris Laetitia" "stała się nowym impulsem, aby jeszcze raz pochylić się nad tym problemem". Przypomniał dokument wydany przez Konferencję Episkopatu Polski podczas zebrania plenarnego w czerwcu tego roku, w którym biskupi zalecają "rzetelne rozeznanie sytuacji" osób, które zawarły ponowny związek cywilny. "Trzeba zawsze brać pod uwagę aplikację normy ogólnej do określonego przypadku (...). W ten sposób (papież Franciszek) rozwija myśl Jana Pawła II, który wskazywał na potrzebę uwzględnienia złożoności sytuacji wiernych rozwiedzionych żyjących w nowych związkach cywilnych" - powiedział abp Jędraszewski.

Cytując wspomniany dokument KEP, hierarcha przypomniał, że w procesie owego rozeznawania "nie może zabraknąć przeprowadzenia rachunku sumienia, obiektywnej analizy sytuacji dzieci i opuszczonego współmałżonka, prób i możliwości pojednania, uwzględnienia konsekwencji nowej relacji wobec pozostałej rodziny i lokalnej wspólnoty wiernych".

***

W kwietniu poświęciliśmy w Magazynie Deon.pl "Czytaj dalej" cały blok artykułów na temat Komunii Świętej dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Jedni zarzucają papieżowi zdradę doktryny, inni go bronią. Pośrodku są prawdziwi ludzie i intymne problemy związane z szukaniem swego miejsca w Kościele. CZYTAJ CAŁY MAGAZYN >>

Adam Szustak OP o związkach niesakramentalnych:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Buttiglione Rocco, kard. Gerhard Ludwig Müller
20,94 zł
29,90 zł

Czytajmy razem adhortację Amoris Laetitia bez wzajemnych oskarżeń i podejrzeń, ze zmysłem wiary (sensus fidei), w świetle całej tradycji doktryny Kościoła i z gorliwą duszpasterską troską o wszystkich, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach małżeńskich...

Skomentuj artykuł

Abp Jędraszewski o sprawie Komunii dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.