Abp Marek Jędraszewski: Polsce, Europie i światu potrzebna jest pełna prawda o Smoleńsku

Abp Marek Jędraszewski: Polsce, Europie i światu potrzebna jest pełna prawda o Smoleńsku
fot. PAP/Łukasz Gągulski
PAP / pk

Tak jak polskiemu społeczeństwu potrzeba była i jest prawda o Katyniu, tak samo potrzebna jest Polsce, Europie i światu pełna prawda o Smoleńsku - mówił we wtorek podczas homilii na Wawelu abp Marek Jędraszewski.

Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej została odprawiona w 13. rocznicę pogrzebu na Wawelu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Wzięli w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ministrowie Piotr Gliński, Jacek Sasin, Zbigniew Ziobro, Marlena Maląg, Andrzej Adamczyk, Adam Niedzielski, Grzegorz Puda i parlamentarzyści.

Uroczystości przewodniczył abp Marek Jędraszewski, który mówił w homilii na Wawelu, że Zamek jest szczególnym zapisem dziejów - w postaci architektury, sztuki, a także królów, wodzów i świętych, których działalność "jest naznaczona służbą wartościom chrześcijańskim". - W ten zapis wpisuje się również prezydent prof. Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, którzy tutaj, dokładnie 13 lat temu, spoczęli - zaznaczył abp Jędraszewski.

Jędraszewski zwrócił uwagę, że na tragedię w Smoleńsku należy patrzeć poprzez chrystusowy krzyż. - To on ostatecznie, i jedynie on, nadaje ludzkiemu przemijaniu, a zwłaszcza cierpieniu i śmierci, sens zbawczy. Sens zbawczy, którym zostali naznaczeni ci, którzy wiernie szli za Chrystusem. Ale sens zbawczy także dla tych, których ta śmierć wstrząsnęła ogromnym bólem, smutkiem, a szerzej także tych wszystkich, którzy są członkami naszego narodu - dodał metropolita krakowski.

Zaznaczył także, że "na historię pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego i historię wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej trzeba patrzeć także poprzez szczególne wydarzenie historyczne, którego kolejną rocznicę obchodzimy właśnie teraz". - To 255 rocznica insurekcji konfederacji barskiej, pierwszego prawdziwie narodowego zrywu w imię wolności Polski i narodu polskiego, przeciwko Rosji carskiej i Rosjanom, którzy de facto sprawowali władzę w Warszawie - mówił.

Abp Marek Jędraszewski wylicza osiągnięcia prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Wskazując na największe wysiłki Lecha Kaczyńskiego wymienił m.in. jego obecność w Tbilisi w 2008 roku i przestrzeganie przed niebezpieczeństwem rodzącej się neoimperialnej Rosji oraz przed hegemonią Niemiec w ramach Unii Europejskiej.

- To także jego słowa, które miały paść w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku, by raz na zawsze przeciąć kłamstwo katyńskie skonstruowane przez sowiecką Rosję. Pan prezydent miał wtedy m.in. powiedzieć: "Katyń i kłamstwo katyńskie stały się bolesną raną polskiej historii, ale także na długie dziesięciolecia zatruły relacje między Polakami i Rosjanami. Nie da się budować trwałych relacji na kłamstwie. Kłamstwo dzieli ludzi, narody, przynosi nienawiść i złość, dlatego potrzeba nam prawdy. Racje nie są rozłożone równo, rację mają ci, którzy walczą o wolność. My, chrześcijanie, wiemy o tym dobrze. Prawda, nawet najboleśniejsza, wyzwala, łączy, przynosi sprawiedliwość, pokazuje drogę do pojednania. Okoliczności tej zbrodni muszą zostać do końca zbadane i wyjaśnione" - podkreślił.

Nawiązując do hołdu oddanego pomordowanym w Katyniu, zaznaczył, że "dzisiaj musimy pomodlić się także nad grobami pomordowanych 13 lat temu pod Smoleńskiem".

- Stąd nasza dzisiejsza przenajświętsza Eucharystia jako modlitwa najpierw za ofiary zbrodni katyńskiej 1940 roku i za tych wszystkich, którzy głosili ukute przez Rosjan kłamstwo katyńskie, które stało się fundamentem PRL-u, za tych wszystkich, którzy byli rzecznikami kłamstwa i temu kłamstwu ulegli. Nasza dzisiejsza Eucharystia to przede wszystkim jednak modlitwa za ofiary tragedii smoleńskiej, za pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę, za jego pozostałe 94 osoby, które wtedy oddały swoje życie za Polskę, za jej wolność, za to, żeby mogła żyć w prawdzie - podkreślił metropolita krakowski.

Polsce, Europie i światu potrzebna jest pełna prawda o Smoleńsku

Hierarcha dodał, że jest to także "nasza modlitwa w intencji nas samych, o naszą gotowość i nieustępliwość w zmaganiach o prawdę". - Tak jak polskiemu społeczeństwu - i nie tylko polskiemu - potrzebna była i jest prawda o Katyniu, tak samo potrzebna jest Polsce, Europie i światu pełna prawda o Smoleńsku - mówił.

- Trawestując słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które miały paść 13 lat temu w lesie katyńskim, musimy dzisiaj, tu, na Wawelu, w tym szczególnym miejscu zapisu tego, co Polskę stanowi, głośno i jednoznacznie powiedzieć: "My, chrześcijanie, wiemy o tym dobrze: prawda, nawet najboleśniejsza, wyzwala. Łączy. Przynosi sprawiedliwość. Pokazuje drogę do pojednania. (…) Tragedia smoleńska i walka z kłamstwem smoleńskim to doświadczenie ważne zarówno dla nas, jak i dla kolejnych pokoleń Polaków. To część naszej historii. Naszej pamięci i naszej tożsamości. (…) Zbrodnia smoleńska zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia Polski. O sile kłamstwa. Oby jak najszybciej się stała także świadectwem tego, że Polacy potrafią (…) wybrać wolność i obronić prawdę" - zaznaczył.

Podkreślił również na koniec, że "dzisiejsza modlitwa eucharystyczna to modlitwa za nas, o naszą wierność 'zapisom wawelskim', zwłaszcza w postaci spoczywających tutaj wielkich Polaków".

Po mszy św. Jarosław Kaczyński i towarzyszące mu osoby, poszli pomodlić się przed grobem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii.

Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria zginęli - wraz z 94 osobami, wśród nich wieloma wysokimi urzędnikami państwowymi i dowódcami wojskowymi - w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Obok sarkofagu pary prezydenckiej w krypcie katedry na Wawelu znajduje się tablica ku czci wszystkich ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. z łacińską sentencją "Corpora dormiunt, vigilant animae" ("Ciała śpią, dusze czuwają").

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Koniec starego świata. Początek nowego konserwatyzmu?

Chrześcijańskie wartości, które określały styl życia, właśnie odsuwane są w cień. Europa weszła na drogę realnej wielokulturowości i pewne jest, że agresja Rosji na Ukrainę pokrzyżowała szyki tym, którzy...

Skomentuj artykuł

Abp Marek Jędraszewski: Polsce, Europie i światu potrzebna jest pełna prawda o Smoleńsku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.