Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 56

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 56
Tomasz Terlikowski, autor podcastu "Tak myślę"
0:00
- 0:00

W 56. odcinku podcastu "Tak myślę" Tomasz Terlikowski chwali abpa Marka Jędraszewskiego, kontynuuje polemikę o egzorcyzmowaniu kotów oraz rozmawia m.in. o nowej książce Michela Houellebecqa. Ponadto komentarze do terrorystycznych ataków Władimira Putina na ukraińskie miasta, do kolejnych proputinowskich wezwań patriarchy Cyryla oraz do sytuacji, w jakiej znalazła się promoskiewska Cerkiew w Estonii, a także przedstawienie sylwetek laureatów Nagrody Nobla – Alesia Bialackiego i Annie Ernaux.

(0:00) Powitanie.

(1:35) W odwecie za zniszczenie mostu na Krym Putin atakuje ukraińskie miasta, place zabaw, elektrownie i elektrociepłownie, chcąc pozbawić kraj ogrzewania na zimę. - Putin musi ponieść odpowiedzialność za swoje czyny – uważa autor podcastu „Tak myślę”, dodając, że Ukrainę trzeba wspierać modlitwą i dostawami broni.

(3:42) Na kilka dni przed 70. urodzinami Władimira Putina patriarcha Cyryl wydał specjalny dekret, w którym nakazał, by wierni rosyjskiej Cerkwi wznieśli w swoich prywatnych modlitwach usilne modlitwy za prezydenta Rosji.

(7:10) Po Łotwie przyszedł czas na Estonię - kolejny kraj wymaga od miejscowej Cerkwi jasnego zdystansowania się od Putina i od patriarchy Cyryla.

(8:45) O tym, co dzieje się obecnie na Białorusi i o pokojowej Nagrodzie Nobla dla Alesia Bialackiego w rozmowie Tomaszem Sulimą, dziennikarzem, etnologiem i białoruskim działaczem narodowym.

(42:32) Ani wojna Putina, ani ogromny napływ uchodźców z Ukrainy nie są w stanie zmienić  polskich narodowców, ani tym bardziej wpłynąć na ich myślenie - komentuje Tomasz Terlikowski i odnosi się do hasła tegorocznego Marszu Niepodległości.

(45:30) Decyzja arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, aby wypłacić w ramach ugody przedsądowej odszkodowanie kobiecie skrzywdzonych przez biskupa Jana Szkodonia, jest nie tylko racjonalna, ale i wyznaczająca nowe w polskim Kościele standardy - podkreśla autor podcastu „Tak myślę”.

(48:47) O Annie Ernaux i Michelu Houellebecqu oraz o francuskich problemach z laicyzacją i nihilizmem red. Terlikowski rozmawia z dr. Jarosławem Kuiszem, eseistą i redaktorem naczelnym „Kultury liberalnej”.

(1:27:37) Złe oko, magia i… egzorcyzmowanie kotów - ciąg dalszy polemiki z ks. Dominikiem Chmielewskim o tym, co i jak może spowodować opętanie.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 56
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.