Abp Polak: bardzo nam potrzeba, abyśmy potrafili słuchać Boga i siebie nawzajem

Abp Polak: bardzo nam potrzeba, abyśmy potrafili słuchać Boga i siebie nawzajem
Fot. PAP/Waldemar Deska
PAP / tk

Wciąż widzimy, jak życie społeczne w naszej ojczyźnie zatruwane jest przez partyjne interesy, niegodną polityczną rywalizację, która wymyka się elementarnym zasadom przyzwoitości i szacunku – mówił podczas uroczystości Marki Bożej Jasnogórskiej prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Bardzo nam potrzeba, abyśmy potrafili – jak Maryja – słuchać Boga i siebie nawzajem – apelował.

Odpust w uroczystość NMP Częstochowskiej

Centralnym punktem piątkowych odpustowych uroczystości na Jasnej Górze jest suma z udziałem Episkopatu Polski i wiernych przybyłych w ostatnich dniach pieszych pielgrzymkach. Eucharystii przewodniczy prymas.

Abp Polak przypomniał w homilii, że wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej jest otaczany niezwykłą czcią wiernych, a także "szczególnym znakiem nadziei". W Częstochowie pokładane są szczególne zawierzenia, wierni szukają pociechy i wsparcia oraz przybywają w chwilach zwycięstw i prób – mówił prymas. - Jasna Góra jest nade wszystko miejscem spotkania i słuchania – wsłuchiwania się w głos Boga - wskazał.

DEON.PL POLECA

Nawiązał też do słów Franciszka sprzed kilku dni, w których papież przed zbliżającym się świętem Matki Bożej Jasnogórskiej pozdrowił pielgrzymów przybywających do Częstochowy, także Ukraińców zdążających do sanktuarium i zaapelował, by zawierzali Czarnej Madonnie losy Europy i świata.

- Te losy są w rękach Boga. Niech niewiasta z Kany Galilejskiej, której powierzamy nasze troski, nasze potrzeby i wszystkie bolesne sytuacje – dziś zwłaszcza cierpienia i nadzieje walczących o wolność naszych sióstr i braci Ukraińców – niesie je przed oblicze swego Boskiego Syna - powiedział prymas.

Abp Polak na Jasnej Górze

Prymas nawiązał w homilii także do "Jasnogórskich ślubów narodu" - modlitwy w formie przyrzeczenia, autorstwa kard. Stefana Wyszyńskiego. Śluby zawierają m.in. zobowiązanie do ochrony życia, nierozerwalności małżeństwa, umacniania rodziny, dbałości o pokój, sprawiedliwość, o dobre współżycie sąsiedzkie i społeczne oraz walkę ze społecznymi przywarami: lenistwem, lekkomyślnością, marnotrawstwem, pijaństwem i rozwiązłością. Co roku są ponawiane także podczas uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

- Powtarzamy te słowa co roku (...), wierząc, że one wreszcie przenikną do umysłów i serc. Powtarzamy je ku pamięci nas wszystkich także dzisiaj, gdy wciąż widzimy, jak życie społeczne w naszej ojczyźnie zatruwane jest przez partyjne interesy, niegodną polityczną rywalizację, która wymyka się elementarnym zasadom przyzwoitości i szacunku, ludzkiej przyzwoitości, używaniem poszczególnych mediów do poniżania politycznych przeciwników i ciągłym pogłębianiem tego, co nas różni i dzieli - podkreślił.

- „Nie tak będzie między wami” – mówi swym uczniom Jezus. Nie na tym polega wolność dzieci Bożych. Ona nie opiera się na zadekretowanych zabezpieczeniach czy prawnych wzmocnieniach. Nie jest zależna i nie oczekuje, by ochraniały ją jakieś ludzkie projekty. Nie odwołuje się do przymusu i siły. Ona kształtuje się w sercach i sumieniach wszystkich - powiedział prymas.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Polak: bardzo nam potrzeba, abyśmy potrafili słuchać Boga i siebie nawzajem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.