Abp Ryś: byście nie tylko znali Prawdę, ale żebyście byli prawdziwi

Abp Ryś: byście nie tylko znali Prawdę, ale żebyście byli prawdziwi
Fot. Archidiecezja Łódzka / Youtube
KAI / kb

Abp Ryś skierował słowo do uczniów rozpoczynających rok szkolny abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył uroczystej liturgii w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na łódzkim osiedlu Teofilów, podczas której zainaugurowano rok szkolny 2021/2022 w Zespole Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Łodzi.

Życzę wam, byście wchodzili nie tylko w przestrzeń poznawania prawdy ale też w przestrzeń dojrzewania i owocowania prawdy w was; Żeby to, co robicie w szkole faktycznie was zmieniało i by czyniło was innymi ludźmi - byście byli prawdziwi – mówił do uczniów abp Ryś.

Łódzki pasterz przypomniał, że zaczynamy rok szkolny 1 września, wtedy, gdy zaczęła się II Wojna Światowa. - Niemcy, to cywilizacja starsza niż Polska. Jak to jest, że ludzie takiej wiedzy, kultury, sztuki wsiadają w samoloty i bombardują w Wieluniu: synagogę, szpital i kościół, nie wojsko, nie linię frontu, ale szpital!- rozważał kaznodzieja.

Przypomniał postać Amona Gotha, komendanta obozu koncentracyjnego w Płaszowie. - To był straszny człowiek. Nie wiem czy wiecie, że on skończył szkołę katolicką. I to nie chodzi o to, że szkoła katolicka tak go wychowała. Chodzi o to, że go nie wychowała, że cała ta Prawda nie zaowocowała i nie rosła z nim – podkreślił metropolita łódzki.

- To, że uczycie swoich uczniów świadczy o waszych kompetencjach, ale jeśli się za nich modlicie, to świadczy o waszej miłości do nich – podkreślił zwracając się do nauczycieli. - To mówi św. Paweł – że nie potrafi się nie modlić za swoich uczniów, bo ich kocha, bo ich nosi w pamięci, bo jest nimi zachwycony. I dlatego modli się za nich nieustannie, dziękując Bogu – dodał.

Po zakończeniu liturgii Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka i absolwent Zespołu Szkół Katolickich, w imieniu Andrzeja Dudy, Prezydenta RP i swoim wręczył odznaczenia państwowe twórcom szkoły. Ks. Tadeusz Bednarek – założyciel i pierwszy dyrektor szkoły – został odznaczony srebrnym krzyżem zasługi za działalność społeczną i duszpasterską. Czesława Dresler i Teresa Lesiak – emerytowane dyrektor KLO otrzymały oznaczenia Rzecznika Praw Dziecka – przyjmijcie odznakę na której jest Janusz Korczak z napisem „infantis dignitatis defensoris” – „obrońca dziecka” – wy byłyście, jesteście i będziecie rzecznikami praw dziecka. Ja jestem tym urzędowym, a każda z was, każdym krokiem w tej szkole była rzecznikiem nas – dzieci. - mówił Mikołaj Pawlak.

Dziękując za otrzymane odznaczenie emerytowany założyciel i pierwszy dyrektor łódzkiego KLO ks. Bednarek wspominał początki – powstającej dokładnie 30 lat temu - szkoły i zaapelował do uczniów i nauczycieli, by pielęgnowali dalej dziedzictwo i tradycję szkoły.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Łodzi jest pierwszą szkołą katolicką prowadzoną przez Archidiecezję Łódzką. Istnieje od 16 marca 1991 r, a została powołana do istnienia przez ks. abp Władysława Ziółka. Założycielem i pierwszym dyrektorem łódzkiego katolika był ks. prał. Tadeusz Bednarek.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Aleksandra Polewska

W 1930 roku przybyły do Nagasaki ojciec Kolbe zakazał budowy japońskiego Niepokalanowa w centrum tamtejszej chrześcijańskiej dzielnicy. Wkrótce spadnie tu ognista kula i wszystko zniszczy - wyjaśnił patrząc na wolną parcelę sąsiadującą z katolicką katedrą....

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: byście nie tylko znali Prawdę, ale żebyście byli prawdziwi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.