Abp Ryś: Kościół należy do Boga, bo nabył go własną krwią

Abp Ryś: Kościół należy do Boga, bo nabył go własną krwią
Fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube
KAI / pk

"Kościół jest Pana. Nikt nie jest właścicielem Kościoła. On należy do Boga, bo nabył go własną krwią i aktualnie działa przez słowo łaski" - mówił Abp Ryś w swojej homilii wygłoszonej podczas Mszy Św. sprawowanej w archikatedrze łódzkiej.

W swoim słowie metropolita łódzki podkreślił, że Pan Bóg jest czynny w Kościele, a głównym jego narzędziem jest słowo, które jest nie tylko słowem mądrości, ale i słowem łaski. "Kiedy w Kościele przepowiadane jest słowo, to ono niesie ze sobą Boże działanie. To jest jedna z najważniejszych prawd Dziejów Apostolskich, które czytamy cały okres Wielkanocny. Pokazują jak Kościół rośnie mocą Bożego słowa. To słowo jest w nim aktywne i buduje".

Dalej abp Ryś, za św. Pawłem, zwrócił uwagę na to, jakie są zagrożenie dla Kościoła. Zagrożeniem są wilki, czyli ci co napadają Kościół z zewnątrz i nie należą do owczarni. Kościołowi szkodzić mogą również źli pasterze, którzy będąc w Kościele chcą uczniów pociągnąć nie za Panem, ale za sobą. Jedni i drudzy robią to samo - rozpraszają owce.

Duchowny powiedział też, że jeśli komuś ekumenizm jest obojętny, to jest to bardziej podkreślanie siebie niż Jezusa w Kościele. „To nie jest tylko opór stawiany temu pragnieniu Jezusa: żeby byli jedno, ale jest to opór stawiany aktualnemu działaniu Boga, który robi wszystko, aby chrześcijan przynaglić do jedności wiedząc, że od tego zależy czy świat uwierzy. Duch Św. działa dziś w Kościele z wielką siłą budowniczego jedności, ale nam ciągle może się wydawać, że ważniejsze jest podkreślać siebie" - mówił abp Ryś.

Przed błogosławieństwem prosił wszystkich o modlitwę w dwóch intencjach: za kleryków, którzy w najbliższą sobotę przyjmą święcenia diakonatu, a także w intencji katechumenów, którzy także w sobotę czyli w Wigilię Zesłania Ducha Św. przyjmą sakrament chrztu Św.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: Kościół należy do Boga, bo nabył go własną krwią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.