Abp Ryś: parafia jest pierwszym miejscem spotkania człowieka z Kościołem

Abp Ryś: parafia jest pierwszym miejscem spotkania człowieka z Kościołem
(fot. flickr.com/photos/episkopatnews)
11 miesięcy temu
KAI / jb

Wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce, w tym przemiany kulturowe i strategia w czasie i po pandemii są głównym tematem rozpoczętego dziś w Łodzi zebrania plenarnego KEP. Nowością będzie praca biskupów w grupach tematycznych. Taki system na pewno usprawnia dialog i to jest najważniejsze – powiedział KAI abp Grzegrz Ryś, metropolita łódzki i gospodarz obrad.

Dodał, że każda wymiana zdań służy innym.

Pierwszego dnia biskupi obradują w łódzkim seminarium duchownym a drugiego spotkają się w pobliskich Pabianicach. Miejsca te wybrano ze względu na rozpoczynający się niebawem rok 100-lecia powstania diecezji łódzkiej.

Nowością obecnych obrad będzie praca w pięciu grupach tematycznych. Pierwsza z nich zajmie się strategią w czasie i po pandemii. Wprowadzenie wygłosi ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Katowicach, jednocześnie sekretarz Komisji Duszpasterskiej KEP.

Druga grupa pod przewodnictwem ks. dr. hab. Jerzego Szymika z archidiecezji katowickiej omówi temat: „Kościół w Polsce wobec przemian kulturowych”.

Trzecia podejmie zagadnienie obecności Kościoła w strefie społeczno-politycznej. Dyskusję poprowadzi ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz.

Moderatorem grupy zajmującej się komunikację Kościoła będzie nowy rzecznik Episkopatu ks. dr Leszek Gęsiak.

Piąta grupa zajmie się „Duszpasterstwem parafialnym w kontekście przemian”. Jej moderatorem będzie ks. dr Wiesław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej.

Wątkiem spajającym wszystkie te wyzwania jest oczywiście ewangelizacja – powiedział KAI abp Grzegorz Ryś tuż przed rozpoczęciem obrad. Przypomniał, że parafia, która jest pierwszym miejscem spotkania człowieka z Kościołem, kultura zaś jest głównym obszarem dialogu z każdym człowiekiem.

Odnosząc się do pracy w grupach tematycznych abp Ryś ocenił, że w małej grupie rozmawia się lepiej, wokół bardzo konkretnych tematów. Dodał, że praca w grupach na pewno otwiera szerzej przestrzeń do dialogu i to jest najważniejsze. „Zwykle na konferencjach episkopatu cierpimy na brak czasu, bo jest milion tematów. Kiedy posiedzenie trwa dwa dni, na najpoważniejszy nawet temat jest pół godziny i trudno, żeby się mogło wypowiedzieć stu biskupów” – zauważył metropolita łódzki.

„Każdy biskup odpowiada za Kościół tam, gdzie go Pan postawił, natomiast trudno jest realizować odpowiedzialność w izolacji, w oderwaniu od innych i tak naprawdę każda wymiana zdań służy innym” – powiedział abp Ryś.

Sekretarz generalny KEP wyraził nadzieję, że praca w grupach nad tematem wyzwań duszpasterskich Kościoła w Polsce, a potem dzielenie się przez relatorów tych grup ze wszystkimi biskupami wnioskami z tych dyskusji przyniesie dobre owoce.

Innym ważnym zagadnieniem zebrania biskupów będzie droga formacji prezbiterów w Polsce oraz dokument „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. Tej części spotkania będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski, który jest przewodniczącym Komisji Duchowieństwa.

Zebranie plenarne będzie połączone z celebracjami liturgicznymi. W pierwszym dniu obrad biskupi uczczą św. s. Faustynę Kowalską, patronkę Łodzi. W jej święto, 5 października, Eucharystii o godz. 18.00 w archikatedrze łódzkiej będzie przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

W drugim dniu obrad w godzinach porannych biskupi będą koncelebrowali Mszę św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w kościele pw. św. Mateusza w Pabianicach. „Kościół ten jest szczególnie ważny dlatego, że jest to kościół objawień dwóch koron Maksymiliana Marii Kolbego” – podkreślił bp Miziński.

Zebranie zakończy się 6 października po południu. Po obradach zostanie opublikowany komunikat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
25,83 zł
36,90 zł

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: parafia jest pierwszym miejscem spotkania człowieka z Kościołem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.