Abp Ryś: tracimy pewność siebie, kiedy pytają nas o przyszłość Kościoła w Polsce

Abp Ryś: tracimy pewność siebie, kiedy pytają nas o przyszłość Kościoła w Polsce
Fot. episkopatnews / flickr.com
PAP / tk

Trzecia grupa polskich biskupów składających wizytę ad limina w Watykanie uczestniczyła we Mszy w bazylice świętego Jana na Lateranie. - O wiele łatwiej jest patrzeć w przeszłość, jeszcze dodatkowo łatwo ją idealizując – powiedział abp Grzegorz Ryś podczas kazania.

W kazaniu podczas mszy w drugim dniu wizyty ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich, arcybiskup Ryś wskazał na potrzebę oczekiwania, czujności i patrzenia w przyszłość.

DEON.PL POLECA
- Ostatnio nie lubimy patrzeć w tę stronę, może nawet boimy się. Tracimy pewność siebie, kiedy ludzie pytają nas o przyszłość; o naszą przyszłość, o przyszłość Kościoła w Polsce. O wiele łatwiej jest patrzeć w przeszłość, jeszcze dodatkowo łatwo ją idealizując. Wiele razy mamy takie wrażenie, że dobrze to już było. Kiedy byliśmy tu 7 lat temu, nasz Kościół, wydawałoby się, wyglądał inaczej niż dzisiaj - dodał hierarcha odnosząc się do poprzedniej wizyty polskich biskupów.

Metropolita łódzki zauważył, że Lateran - katedra biskupów Rzymu to miejsce, w którym następcy świętego Piotra "zostali otoczeni opieką władców". - Dante, którego rocznicę 700-lecia śmierci obchodziliśmy, pisze w "Boskiej Komedii": o Konstantynie, jakżeś się stał wrogi światu, nie przez chrzest, lecz przez darowiznę, którą się pasterz wzbogacił ubogi - powiedział abp Ryś.

- Więc właśnie nie służba, tylko władza i oparcie się o władzę, o bogactwo, o wpływy, o siłę państwa, o ochronę prawną, to wszystko wiąże się z Lateranem, a ten tekst Dantego jest umieszczony wtedy, gdy opisuje już ósmy krąg piekła i mówi o pogrążonych w nich symoniakach, o ludziach w Kościele, którzy mają w nim wszystko na sprzedaż, wszystko co święte - stwierdził metropolita.

Abp Ryś o polskich biskupach

Ostrzegł: "Jeśli to jest prawda o nas, to rzeczywiście będziemy dziwnie wyglądać przy Jezusie". - Myślę, że zobaczyć to, to już jest dużo, przyznać się do tego – to jest o wiele więcej, podjąć drogę nawrócenia – jeszcze więcej - dodał.

Abp Ryś przypomniał, że papież Franciszek z wielką mocą "potwierdził miejsce Ewangelii w Kościele, miejsce ubóstwa w Kościele, miejsce posługi w Kościele".

W skład trzeciej grupy polskich biskupów wchodzą biskupi z metropolii warszawskiej z ordynariatem polowym Wojska Polskiego, gnieźnieńskiej, łódzkiej i częstochowskiej oraz trzech diecezji greckokatolickich.

W czwartek trzecia z czterech grup spotka się z papieżem Franciszkiem.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: tracimy pewność siebie, kiedy pytają nas o przyszłość Kościoła w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.