Amerykanin pokieruje uniwersytetem, na którym studiował Jan Paweł II

Amerykanin pokieruje uniwersytetem, na którym studiował Jan Paweł II
Fot. Mauricio Artieda / Unsplash
KAI /kb

Nowym rektorem Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie został Amerykanin, o. Thomas Joseph White, OP. Na tej uczelni  studiował i uzyskał doktorat z filozofii ks. Karol Wojtyła – późniejszy św. Jan Paweł II.

Zastąpi na tym stanowisku Polaka, o. Michała Palucha OP, który kierował Angelicum jako rektor od 2017 roku. Nominacja o White'a została ogłoszona 10 czerwca przez o. Gerarda Timonera, OP, generała dominikanów, a rozpocznie on pracę jako rektor 14 września.

O. White nawrócił się na wiarę katolicką na studiach. Zanim w 2003 roku wstąpił do dominikańskiej Prowincji Świętego Józefa w USA, ukończył studia magisterskie i doktoranckie z teologii na Uniwersytecie w Oksfordzie. Święcenia kapłańskie przyjął w 2008 roku w Waszyngtonie, a kanoniczny licencjat ze świętej teologii uzyskał na Papieskim Wydziale Niepokalanego Poczęcia NMP przy dominikańskim Domu Studiów.

Do Rzymu przyjechał w 2018, po tym, jak przez 10 lat pełnił funkcję profesora teologii w dominikańskim Domu Studiów w Waszyngtonie. Urodzony w stanie Georgia kapłan jest także muzykiem i jednym z założycieli amerykańskiego zespołu folkowo-bluegrassowego The Hillbilly Thomists, dla którego śpiewa oraz gra na banjo i cymbałach. Pochodząca z USA grupa, w której skład wchodzą bracia dominikanie, od 2017 roku wydała dwa albumy.

DEON.PL POLECA

Na Angelicum studiuje około 1000 studentów pochodzących z prawie 100 krajów świata. W komunikacie prasowym, o. White zaznaczył, że „Angelicum jest uniwersytetem szczególnie oddanym powszechnej misji Kościoła.

Opierając się na dominikańskiej tradycji harmonii między wiarą a rozumem naturalnym, uniwersytet stara się kultywować głębsze zrozumienie chrześcijaństwa i doktrynalnego życia Kościoła, w ciągłej debacie z tradycjami filozofii, prawa i doktryny społecznej. Św. Tomasz z Akwinu jest naszym punktem odniesienia w tym wysiłku" – podkreślił dominikanin.

O. White jest członkiem Papieskiej Akademii św. Tomasza z Akwinu i autorem kilku książek, w tym "Wisdom in the Face of Modernity: A Study in Thomistic Natural Theology" oraz "The Light of Christ: Wprowadzenie do katolicyzmu". Jego najnowsza książka, "The Trinity: On the Nature and Mystery of the One God", ukaże się w 2022 roku.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Łuszczak
Najstarszy etap historii Uniwersytetu Lwowskiego stanowią dzieje Kolegium i Akademii Jezuickiej, zapoczątkowane otwarciem w kolegium jezuickim w 1608 roku średnich szkół publicznych, a zakończone w 1773 roku kasatą zakonu i przejęciem szkół przez austriackie władze...

Skomentuj artykuł

Amerykanin pokieruje uniwersytetem, na którym studiował Jan Paweł II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.