Arcybiskup Bogoty przeprosił za przypadki nadużyć seksualnych ludzi Kościoła

Arcybiskup Bogoty przeprosił za przypadki nadużyć seksualnych ludzi Kościoła
(fot. youtube.com)
KAI / jb

Arcybiskup metropolita Bogoty Luis José Rueda Aparicio przeprosił za nadużycia seksualne ze strony ludzi Kościoła w kolumbijskiej stolicy.

W rozmowie ze stacją telewizyjną Caracol hierarcha wskazał, że kolumbijski Kościół katolicki jest gotowy do współpracy z władzami policyjnymi w kwestii wyjaśnienia zgłaszanych nadużyć seksualnych.

Wskazał, że struktury kościelne będą działać na rzecz możliwie jak najszybszego sprawdzenia doniesień i ewentualnych zarzutów pod adresem osób duchownych.

– Podjęliśmy się tego zadania w duchu pokory i odpowiedzialności (…), dążąc do wyjaśnienia tych spraw, a także do pomocy ofiarom tych czynów – stwierdził abp Rueda Aparicio.

W ocenie kolumbijskiego hierarchy, kolejnym ważnym krokiem w walce z nadużyciami seksualnymi jest podejmowanie przez struktury kościelne działań prewencyjnych. Wskazał, że niezbędna jest współpraca z wymiarem sprawiedliwości osób, które wiedzą o ewentualnych przestępstwach seksualnych, a także oczekiwane są działania służące „uzdrowieniu i wynagrodzeniu ofiarom” tych czynów.

DEON.PL POLECA

Hierarcha zaapelował też, aby przed końcem procesów sądowych nie wydawać werdyktów, tylko na podstawie samych oskarżeń. – Wszystko w tej kwestii należy wyjaśnić, a my jesteśmy gotowi w tym pomóc – podkreślił arcybiskup Bogoty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Arcybiskup Bogoty przeprosił za przypadki nadużyć seksualnych ludzi Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.