Ks. Mirosław Król oskarżony o molestowanie seksualne. Twierdzi, że zarzuty są bezpodstawne

Ks. Mirosław Król oskarżony o molestowanie seksualne. Twierdzi, że zarzuty są bezpodstawne
(fot. Telewizja Republika / youtube.com)
Michigan Radio / The Detroit News / Onet.pl / KAI

Oskarżony jest kanclerzem seminarium dla księży z Polski w USA. Zarzuty, które stawiają mu były pracownik oraz ksiądz, były wcześniej zgłaszane, ale władze biskupie powstrzymywały dalsze procedury.  "Nie mają te oskarżenia absolutnie nic wspólnego z prawdą" - mówi sam ks. Król.

Ks. Mirosław Król jest kanclerzem w Orchard Lake Schools w stanie Michigan. W skład kampusu wchodzi prywatna szkoła, seminarium i polski ośrodek kultury. Ks. Król jest postacią znaną i popularną wśród Polonii z Detroit.

W złożonym w poniedziałek w sądzie federalnym Dystryktu Wschodniego Michigan pozwie zarzuca się Królowi uprawianie czynności seksualnych i szantażowanie osób pokrzywdzonych. Dwóch mężczyzn, w tym ksiądz, którzy skierowali pozew twierdzą, że ks. Król ściągnął i zatrudnił ich w Orchard Lake z zamiarem wykorzystania seksualnego. Gdy mężczyźni chcieli zakończyć relację z księdzem Królem, ten groził im utratą pracy.

Nadużycia jakich miał się dopuszczać ks. Król były wcześniej zgłaszane arcybiskupowi Detroit Allenowi Vigneronowi przez byłych pracowników Orchard Lake Schools, ale pokrzywdzeni twierdzą, że byli zmuszeni do wycofania zeznań albo tracili pracę. Sam oskarżony zaprzecza oskarżeniom i twierdzi, że jest niewinny.

DEON.PL POLECA

"Bardzo bym chciał, żeby jak najszybciej sąd się tym zajął i cała prawda wyszła na jaw. Nie mają te oskarżenia absolutnie nic wspólnego z prawdą. Ludzie, z którymi współpracuję i którzy mnie znają oraz znają oskarżających, wiedzą, że to kłamstwa i jaki jest ich cel" - stwierdził duchowny cytowany przez KAI.

"Jako kapłan od prawie 21 lat starałem się zawsze wiernie służyć Kościołowi i nigdy nie przypuszczałem, że coś takiego ohydnego spotka mnie w życiu. Muszę dziś szczególnie pamiętać o tym, że Jezus cierpiał jakże niesprawiedliwie, choć był Bogiem i samą Prawdą; i ja muszę wierzyć, że Prawda zwycięży!" - podkreślił ks. Król w rozmowie z KAI.

"Odnotowano, że co najmniej jeden z pochodzących z Polski seminarzystów zwierzył się zarówno miejscowemu księdzu, jak i biskupowi w New Jersey, że czynności seksualne jakich dopuszczał się Król nie zawsze były dobrowolne. Bazując na tych informacjach i na własnym przekonaniu, biskup powiedział klerykowi, że jeśli chce zostać księdzem, to nie powinien więcej poruszać tego tematu" - czytamy we fragmencie pozwu podanym przez Michigan Radio.

W międzyczasie ks. Król miał podróżować do Polski, skąd jak podaje dalej treść pozwu ściągnął dwóch kleryków, którzy "wcześniej zostali wyrzuceni z seminarium w Polsce za alkohol i sprawy na tle seksualnym".

Gdy ks. Król dowiedział się o możliwości zgłoszenia zarzutu molestowania seksualnego, oskarżył ofiary o "sprzeniewierzenie funduszy". "Rzeczywiście, wkrótce po tym, jak Król dowiedział się o współpracy z radcą prawnym w tej sprawie, zaczął kontaktować się z naszymi przyjaciółmi oraz rodziną i groził” – przyznaje w pozwie jeden z pokrzywdzonych.

"To dla mnie zarówno jako prawniczki, jak i katoliczki, rozczarowujące widzieć, jak instytucja kościelna reaguje w ten sposób na naprawdę poważne i wiarygodne roszczenia wielu osób, które się zgłosiły" – mówi Michigan Radio Jennifer Salvatore, adwokatka pokrzywdzonych..

Zarządzane przez ks. Króla seminarium św. Cyryla i Metodego jest jedynym seminarium w Stanach, które prowadzi formację obcokrajowców, zwłaszcza Polaków, mających podjąć pracę duszpasterską w USA. Sam Król jest alumnem tego seminarium. Swoją formację dokończył w New Jersey, gdzie w 1999 roku na kapłana wyświęcił go ówczesny biskup Newark Theodore McCarrick. W złożonym pozwie twierdzi się, że Król był świadkiem nadużyć McCarricka i następnie stosował podobne taktyki w Orchard Lake.

W 2006 roku Król powrócił do Orchard Lake jako dziekan i wicedyrektor seminarium duchownego. Wtedy też pojawiły się pogłoski, że "angażował się w aktywność seksualną z seminarzystami”.  W 2017 roku został wybrany kanclerzem Orchard Lake Schools.

Prócz funkcji pełnionych w USA ks. Mirosław Król jest kanonikiem Kapituły Kolegiackiej św. Floriana i św. Jana Pawła II przy bazylice św. Floriana w Krakowie. Blisko współpracuje i przyjaźni się z kard. Stanisławem Dziwiszem, z którym angażują się w rozwój kultu św. Jana Pawła II w Ameryce Północnej.

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Ks. Mirosław Król oskarżony o molestowanie seksualne. Twierdzi, że zarzuty są bezpodstawne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.