W mediach pojawiła się informacja o tym, kiedy odbędzie się beatyfikacja kard. Wyszyńskiego [aktualizujemy]

W mediach pojawiła się informacja o tym, kiedy odbędzie się beatyfikacja kard. Wyszyńskiego [aktualizujemy]
(fot. episkopat.pl)
"Tygodnik Powszechny" / sz

Informację podał "Tygodnik Powszechny", powołując się na Kongregację Spraw Kanonizacyjnych. Ma zostać potwierdzona 1 października, gdy zbierze się komisja kardynałów i biskupów.

"Jak nas poinformowano w Watykanie, na życzenie kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, beatyfikacja odbędzie się w czerwcu 2020 r. w Warszawie" - pisze Edward Augustyn dla "Tygodnika Powszechnego".

Wcześniejsze komisje (medyczna oraz teologiczna) badały cud za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia i zatwierdziły go. Teraz dokument czeka na podpis papieża. Wiele wskazuje, że stanie się to 1 października.

W toku procesowym potrzebne było udowodnienie cudu za wstawiennictwem kandydata na ołtarze. O. Gabriel Bartoszewski OFMCap, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym, opracował studium na temat nadprzyrodzonego charakteru uzdrowienia 19-latki, u której stwierdzono raka tarczycy. 17 lutego 1988 r. wykonano w Szczecinie rozległą operację usuwając zmiany nowotworowe oraz dotknięte przerzutami węzły chłonne. Po początkowym pozornym polepszeniu stan zdrowia pacjentki pogorszył się. Podczas pobytu w Instytucie Onkologii w Gliwicach w styczniu i marcu 1989 kobietę leczono jodem radioaktywnym. W gardle wytworzył się guz wielkości 5 cm, który dusił pacjentkę i zagrażał jej życiu.

14 marca 1989 r., po intensywnych modlitwach za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego, stwierdzono przełom. Kolejne badania prowadzone w gliwickim Instytucie Onkologii, potwierdzały dobry stan kobiety. W ciągu 27 lat nie stwierdzono u niej reemisji nowotworu i jest do dziś całkowicie zdrowa.

Kobieta ma obecnie 48 lat. Dokumentację medyczną jej przypadku badało dwóch lekarzy wyznaczonych przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych. Ich zadaniem było wydanie opinii, czy w tym przypadku wyzdrowienie miało charakter nadprzyrodzony. W styczniu br. potwierdzono jego nadprzyrodzoność. Od tego momentu oczekujemy już tylko na zatwierdzenie dekretu i wyznaczenie daty beatyfikacji. Kard. Kazimierz Nycz skierował w tej sprawie prośbę do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, aby odbyła się ona w czerwcu 2020 roku w Warszawie.

DEON.PL POLECA

Być może z tym związana jest wizyta kard. Kazimierza Nycza w Rzymie zaplanowana na początek października. Metropolita warszawski ma wziąć udział w konsystorzu 5 października.

***

Głos ws. prawdopodobnej daty beatyfikacji kard. Wyszyńskiego zabrał rzecznik Archidiecezji Warszawskiej - ks. Przemysław Śliwiński:

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Andrzej Franciszek Dziuba

Kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981) dla Kościoła w Polsce okazał się mężem opatrznościowym. Zwany Prymasem Tysiąclecia zdołał utrzymać jedność Kościoła w czasach PRL, reprezentował go i nieugięcie bronił. Mianowany kardynałem jeszcze przez Piusa XII, aresztowany, inwigilowany,...

Skomentuj artykuł

W mediach pojawiła się informacja o tym, kiedy odbędzie się beatyfikacja kard. Wyszyńskiego [aktualizujemy]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.