Będą nowi błogosławieni. Papież Franciszek podjął decyzje

Będą nowi błogosławieni. Papież Franciszek podjął decyzje
(Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

Papież Franciszek wyniesie do chwały ołtarzy dwóch kapłanów, którzy ponieśli męczeńską śmierć głosząc Ewangelię argentyńskim Indianom. Papież uznał również heroiczność cnót dwóch kapłanów: ks. Diego Hernández Gonzáleza i ks. Giuseppe Spoletniego. Papieskie dekrety dotyczą również s. Magdeleine Hutin, s. Maria Berenice Duque Hencker, a także Włoszki s. Elisabetta Martinez.

Ks. Pietro Ortiz de Zárat i o. Giovanni Antonio Solinas, ponieśli męczeńską śmierć głosząc Ewangelię argentyńskim Indianom. Ks. Zárate - argentyński kapłan diecezjalny i wdowiec oraz o. Giovanni Antonio Solinas, włoski jezuita, żyli w XVII wieku.Ich męczeństwo zostało oficjalnie uznane w zatwierdzonych przez papieża dekretach Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Misjonarze ponieśli męczeńską śmierć w Valle del Zenta 1683 r. Zostali zaatakowani po odprawieniu Eucharystii przez członków plemion Tobas i Mocovies. Przed śmiercią zostali poddani torturom.

Inną postacią, której dotyczą ogłoszone dekrety jest s. Magdeleine Hutin, założycielka Zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa.

W młodości zainteresowała się historią Charles de Foucauld. Wyjechała do Algierii, gdzie prowadziła dom dla ubogich. W 1939 r. założyła pierwszą wspólnotę nowego zgromadzania. Łączyła ją głęboka przyjaźń z Pawłem VI i Janem Pawłem II. Zmarła w Rzymie w 1989 r.

Inne założycielki zgromadzeń zakonnych, których dotyczą watykańskie dekrety to s. Maria Berenice Duque Hencker, która w Kolumbii utworzyła zgromadzenie Małych Sióstr od Zwiastowania oraz Włoszka s. Elisabetta Martinez, która dała początek Zgromadzeniu Córek Matki Bożej z Leuca.

Ponadto papież uznał heroiczność cnót dwóch kapłanów. Ks. Diego Hernández González był Hiszpanem, żył w latach 1915-1976. W młodości podczas wojny domowej został uwięziony za to, że wyniósł hostie z płonącego kościoła. Jako kapłan wyróżniał się w duszpasterstwie chorych, dzieci i młodzieży.

Z kolei ks. Giuseppe Spoletni należał do podrzymskiej diecezji Palestrina i dał się poznać jako niestrudzony szafarz sakramentu miłosierdzia. Podczas wojny ukrywał ludzi poszukiwanych przez faszystów. Zmarł w 1951 roku.

vaticannews.va/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Będą nowi błogosławieni. Papież Franciszek podjął decyzje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.