Bejrut. Caritas Polska apeluje o pomoc

Bejrut. Caritas Polska apeluje o pomoc
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
PAP/ kb

Cztery transporty humanitarne, łącznie 20 ton ładunku – żywność, środki czystości, ochrony przeciwko COVID-19 i 100 koncentratorów tlenu – dostarczył od sierpnia 2020 r. ubogim mieszkańcom Bejrutu Caritas Polska. Organizacja wciąż apeluje o pomoc dla mieszkańców stolicy Libanu.

Według danych Komisji Gospodarczej i Społecznej ONZ ds. Azji Zachodniej (UN ESCWA) rośnie liczba ubogich Libańczyków.

"W 2018 r. było to prawie 30 proc. społeczeństwa, w 2019 r. 45 proc., a obecnie już 55 proc. procent, czyli ponad połowa mieszkańców Libanu żyje w ubóstwie. Jednocześnie bezrobocie sięga prawie 50 proc., a nawet osoby, które posiadają stałe dochody, mają problemy z opłaceniem bieżących kosztów utrzymania" – poinformowali autorzy komunikatu przekazanego we wtorek PAP.

Dodali, że średnia pensja nie wystarcza nawet na zakup najpotrzebniejszych produktów, w tym lekarstw i żywności – aż 77 proc. libańskich rodzin deklaruje brak pieniędzy na wyżywienie, a 60 proc. pożycza pieniądze na jedzenie albo kupuje na kredyt. Powołując się na dane UNICEF autorzy zaznaczyli, że cena żywności wzrosła o 400 proc.

Cytowany w komunikacie przedstawiciel Caritasu Polska w Bejrucie Dominik Derlicki podkreślił, że w kraju brakuje lekarstw, nie ma prądu, a paliwo jest wydzielane.

Kierowniczka działu Bliski Wschód w Caritasie Polska Sylwia Hazboun poinformowała, że organizacja ruszyła z pomocą dla Bejrutu od razu po ubiegłorocznym wybuchu 4 sierpnia 2020 r. Zaznaczyła, że dotąd udało się zorganizować m.in. cztery transporty humanitarne, łącznie 20 ton ładunku: żywność, środki czystości, środki ochrony przeciwko COVID-19, 100 koncentratorów tlenu.

Autorzy komunikatu podkreślili, że ważnym komponentem polskiej pomocy jest objęcie od tego roku 133 libańskich rodzin programem Rodzina Rodzinie.

"Udział w programie zapewnia beneficjentom regularne wsparcie finansowe. Otrzymywane środki, przekazywane przez rodziny z Polski, Libańczycy mogą przeznaczyć na przykład na zakup żywności, leków czy opłacenie czynszu" – czytamy w komunikacie.

Akcję można wesprzeć, dokonując wpłaty na konto 36 1160 2202 0000 0003 2318 7181 (tytuł wpłaty: Rodzina Rodzinie Syria), wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Rodzina Rodzinie Strefa Gazy/Irak/Liban) lub wysyłając SMS o treści RODZINA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. bp Roman Pindel
11,34 zł
16,20 zł
Sesja nagrana w Domu Rekolekcyjnym Ojców Jezuitów w Czechowicach-Dziedzicach, adresowana jest dla każdego, kto szuka wyzwolenia z tego, co go ogranicza, poniża, czy zniewala. Wzorem pozostaje biblijny przekaz o Wyjściu Izraelitów z niewoli, odczytywany w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bejrut. Caritas Polska apeluje o pomoc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.