Biskup do dziewicy konsekrowanej: Czuwaj, aby pycha nie skaziła wielkiego daru dziewictwa

Biskup do dziewicy konsekrowanej: Czuwaj, aby pycha nie skaziła wielkiego daru dziewictwa
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Andrey Sinenkiy / Depositphotos
KAI / pk

- Zachowuj nienaruszoną wiarę w sercu, strzeż niezachwianej nadziei, rozwijaj szczerą i bezinteresowną miłość. Bądź roztropna i czuwaj, aby pycha nie skaziła wielkiego daru dziewictwa - powiedział bp Adam Wodarczyk w homilii podczas Mszy z obrzędem konsekracji dziewic w Kościele Świętej Rodziny i św. Maksymiliana w Katowicach. Nową konsekrowaną dziewicą jest Agnieszka Kwoska.

W homilii bp Wodarczyk podkreślił, że poprzez obrzęd konsekracji Bóg powołuje "do ściślejszego zjednoczenia ze sobą i przeznacza na służbę Kościołowi i wszystkim ludziom". Zaznaczył, że wejście na drogę życia konsekrowanego wiąże się z zobowiązaniem do życia w dziewictwie poświęconym Bogu i w służbie Bogu oraz Kościołowi, naśladowaniem Chrystusa, świadczeniem miłości i stawaniem się znakiem przyszłego królestwa. Stwierdził, że każda dziewica konsekrowana winna "wedle możności codziennie uczestniczyć we Mszy Świętej i adorować Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, czytać Pismo Święte, odprawiać rozmyślanie i sprawować Liturgię Godzin, rozwijać nabożeństwo do Maryi, która jest dla niej wzorem i oparciem, często przystępować do sakramentu pojednania i korzystać z kierownictwa duchowego".

DEON.PL POLECA
Dziewica konsekrowana zapowiada przyszłe Królestwo Boże

Wskazał na starożytnych Ojców Kościoła, którzy "dziewictwo uważali za obraz wiecznej nieskazitelności Bożej". - Święci Ojcowie i Doktorzy Kościoła nazywali dziewicę konsekrowaną oblubienicą Chrystusa. Jest to ten sam tytuł, który przysługuje Kościołowi. Dziewica konsekrowana bowiem zapowiada przyszłe królestwo Boże, w którym nie będą się żenić ani za mąż wychodzić - mówił bp Wodarczyk.

Podkreślił, że sam Bóg "wybrał Dziewicę, w której najczystszym łonie za sprawą Ducha Świętego Słowo stało się Ciałem i natura ludzka połączyła się oblubieńczym związkiem z naturą boską". Zaznaczył, że "Jezus Chrystus przez całe życie, przez pracę i nauczanie, a zwłaszcza przez Misterium Paschalne budował Kościół i chciał, aby on był Dziewicą, Oblubienicą i Matką".

Zwracając się do nowo konsekrowanej dziś dziewicy bp Wodarczyk prosił: "Zachowuj nienaruszoną wiarę w sercu, strzeż niezachwianej nadziei, rozwijaj szczerą i bezinteresowną miłość. Bądź roztropna i czuwaj, aby pycha nie skaziła wielkiego daru dziewictwa. Twą duszą poświęconą Bogu posilaj Ciałem Chrystusa, umacniaj postami, pokrzepiaj przez czytanie słowa Bożego, nieustanną modlitwę i uczynki miłosierdzia. Pamiętaj, że oddałaś się na służbę Kościołowi i bliźnim - kontynuował. - Gdy będziesz pełnić apostolstwo w Kościele i w świecie, w porządku duchowym i doczesnym, niech tak świeci twoje światło przed ludźmi, aby chwalono Ojca niebieskiego i aby spełnił się Jego zamiar poddania wszystkiego Chrystusowi (…). Dla Chrystusa wyrzekłaś się małżeństwa, ale stawaj się matką w porządku duchowym. Wypełniając wolę Bożą, przez swoją miłość będziesz przyczyniała się do tego, że niezliczone dzieci Boże narodzą się do życia łaski albo to nowe życie odzyskają - powiedział.

Agnieszka Kwoska formację do stanu dziewic rozpoczęła jesienią 2016 roku. Pochodzi z Parafii Świętej Rodziny i św. Maksymiliana w Katowicach.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Thomas Keating OCSO

Czym jest modlitwa głębi i jak zacząć ją praktykować?
W jaki sposób zasmakować jej duchowych owoców: pokoju, skupienia, poczucia Bożej obecności?
Jak łączyć kontemplację z działaniem?

Ojciec Thomas Keating (1923–2018), założyciel i duchowy...

Skomentuj artykuł

Biskup do dziewicy konsekrowanej: Czuwaj, aby pycha nie skaziła wielkiego daru dziewictwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.