Abp Polak: Wiara jest wzrokiem otrzymanym od Boga

Abp Polak: Wiara jest wzrokiem otrzymanym od Boga
Abp Wojciech Polak (Fot. episkopat.pl / flickr.com)
KAI / tk

- Wiara jest wzrokiem otrzymanym od Boga. Każdej i każdemu z nas, w sakramencie chrztu świętego, Pan Jezus dosłownie otworzył oczy. Dał zdolność spojrzenia na siebie, na świat, na ludzi, na to, kim jesteśmy i co robimy właśnie w świetle wiary - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak 19 marca w Inowrocławiu.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia parafii, której patronuje św. Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny. Wspólnota - jak przypomniał - powstała wraz z odradzającą się po zaborach Polską, powołana do życia przez ówczesnego arcybiskupa gnieźnieńskiego i Prymasa Polski kard. Edmunda Dalbora, który w 1923 roku podzielił cały teren Inowrocławia na cztery parafie, w miejsce dotychczasowej jednej.

- Zapoczątkowane wtedy dzieło przez całe stulecie jednoczyło ludzi tutaj żyjących, prowadząc ich do spotkania z Chrystusem obecnym w Słowie i sakramentach i kształtując do owocnego życia we wspólnocie Kościoła - mówił abp Polak zwracając uwagę właśnie na ową wspólnotowość, na podążanie za Jezusem razem, obok tych, których Bóg postawił na naszej drodze jako współtowarzyszy podróży.

Bóg dał nam zdolność nowego spojrzenia

Do wspólnoty tej - przypomniał dalej Prymas - włączeni zostaliśmy przez chrzest święty, w którym Bóg „dał nam zdolność nowego spojrzenia, dosłownie otworzył nam oczy, pozwalając patrzeć w świetle wiary na siebie samych, na świat, na innych ludzi, na to, kim jesteśmy i co robimy, na cel i sens naszego życia”. Ten cud nowych oczu - jak go nazywał papież Benedykt XVI - nie jest jednak końcem, ale początkiem, jest wezwaniem i zadaniem, by obracać się ku światłu, a nie od światła odwracać.

DEON.PL POLECA

- Święty Paweł mówi to bardzo wyraźnie: niegdyś byliście ciemnością, lecz teraz jesteście światłością w Panu: postępujcie jak dzieci światłości. To wezwanie i zadanie, które nas zobowiązuje. Nie my jesteśmy źródłem światła. Światłem jest Chrystus. Każda i każdy z nas jednak jest wezwany do przyjęcia Bożego światła, aby ukazać je innym całym swoim życiem - wskazał Prymas.

Mszę św. koncelebrował bp Radosław Orchowicz, przed nominacją biskupią proboszcz inowrocławskiej parafii pw. św. Józefa, który dokładnie rok temu, 19 marca 2022, przyjął w katedrze gnieźnieńskiej święcenia biskupie. W uroczystości uczestniczyli także kapłani z Inowrocławia oraz związani z parafią, członkowie organizacji i wspólnot kościelnych, zaproszeni goście.

Jubileuszowi towarzyszyło wydanie monografii o parafii autorstwa miejscowego historyka i regionalisty Edmunda Mikołajczaka.

Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu została erygowana 1 stycznia 1923 roku przez kard. Edmunda Dalbora, pierwszego Prymasa odrodzonej po zaborach Polski. Budowa kościoła ruszyła w 1936 roku jednak została przerwana przez wybuch II wojny światowej. Ostatecznie świątynię parafialną poświęcono dopiero w 1952 roku. Wnętrze kościoła zdobią wspaniałe witraże projektu o. Efrema Klawittera z Kcyni. W 2006 roku poświęcono w kościele kaplicę Bożego Ciała z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Abp Polak: Wiara jest wzrokiem otrzymanym od Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.