Biskupi Polski i Ukrainy apelują o powstrzymanie się od działań wojennych

Biskupi Polski i Ukrainy apelują o powstrzymanie się od działań wojennych
Fot. EpiskopatNews / flickr.com
PAP / tk

"Nauczeni doświadczeniem poprzednich pokoleń zwracamy się z apelem do rządzących o powstrzymanie się od działań wojennych. Wojna jest zawsze porażką ludzkości" – napisali biskupi Polski i Ukrainy w apelu wydanym w związku z niebezpieczeństwem działań wojennych na Ukrainie.

Katoliccy biskupi Polski i Ukrainy podpisali apel o poszukiwanie dialogu o porozumienia w celi zażegnania niebezpieczeństwa działań wojennych.

Podkreślili, że z niepokojem przyjmują informacje o tym, że rozmowy między Rosją a Zachodem nie doprowadziły do porozumienia.

"Okupacja Donbasu i Krymu dowiodły, iż Federacja Rosyjska – naruszając suwerenność państwową i integralność terytorialną Ukrainy – odnosi się w sposób lekceważący do obowiązujących zasad prawa międzynarodowego. Zaistniała zaś sytuacja jest dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz całego kontynentu europejskiego wielkim zagrożeniem, które może zniszczyć dotychczasowy dorobek wielu pokoleń budujących pokojowy ład i jedność Europy" – podkreślili biskupi.

Zaznaczyli, że "w ostatecznym rozrachunku wojna jest zawsze porażką ludzkości; jest wyrazem barbarzyństwa i całkiem nieskutecznym narzędziem rozwiązywania nieporozumień".

Wszelkie działania wojenne biskupi nazwali za konstytucją "Gaudium et spes", ogłoszoną przez papieża Pawła VI, "zbrodnią przeciw Bogu i samemu człowiekowi, zasługującą na stanowcze i natychmiastowe potępienie".

Przypomnieli też nauczanie zawarte w "Katechizmie Kościoła katolickiego", gdzie czytamy, że "zagłada ludu, narodu czy mniejszości etnicznej powinna być potępiona jako grzech śmiertelny. Istnieje moralny obowiązek stawiania oporu rozkazom, które nakazują ludobójstwo" (KKK 2313).

Biskupi wskazali na potrzebę poszukiwania alternatywnych wobec wojny sposobów rozwiązywania międzynarodowych konfliktów.

Powstrzymanie działań wojennych

"Nauczeni doświadczeniem poprzednich pokoleń zwracamy się więc z apelem do rządzących o powstrzymanie się od działań wojennych. Zachęcamy przywódców do niezwłocznego wycofania się z drogi stawiania ultimatum i wykorzystywania innego państwa, jako karty przetargowej" – napisali.

Zaznaczyli, że wszelkie rozbieżności interesów winny być rozwiązywane na drodze porozumień. "Wspólnota międzynarodowa winna solidarnie połączyć swoje wysiłki i aktywnie wesprzeć wszystkimi możliwymi sposobami będące w zagrożeniu społeczeństwo" – czytamy w dokumencie.

W imieniu swoim i swoich wspólnot biskupi przypomnieli, że popieranie i budowanie pokoju na świecie jest nieodłącznym elementem posłannictwa Kościoła i wyrazem chrześcijańskiej wiary w miłość Boga do każdego człowieka.

"Obecna sytuacja domaga się od chrześcijan tradycji wschodniej i zachodniej pełnej odpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość naszego kontynentu oraz gotowości ponoszenia ofiar w obronie wspólnoty rodzinnej, narodowej i państwowej" – napisali.

Zaprosili wszystkich do wspólnej modlitwy o pokój autorstwa św. Jana Pawła II, która kończy się słowami: "Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny".

Apel o poszukiwanie dialogu i porozumienia podpisali: zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Większy Światosław Szewczuk, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, p.o. przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz i Administrator Apostolski sede vacante grekokatolickiej eparchii mukaczewskiej sui iuris bp Nił Łuszczak.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marta Babik, Marek Babik

Wszystko zaczyna się od rozmowy

Wspólna małżeńska podróż może być piękna, ale z pewnością nie jest beztroską sielanką. Kryzysy, nieporozumienia, sprzeczki, ciche dni oraz inne nieprzyjemne wydarzenia to naturalne etapy tej drogi. Gorzej, gdy wycofanie...

Skomentuj artykuł

Biskupi Polski i Ukrainy apelują o powstrzymanie się od działań wojennych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.