Biskupi pomagają małżeństwom. Wiedzą, jak je uratować przed rozwodami

Biskupi pomagają małżeństwom. Wiedzą, jak je uratować przed rozwodami
(fot. depositphotos.com)
Crux / jb

To odpowiedź na apel papieża Franciszka.

Jak podaje "Crux" katolickie pary w Hiszpanii będą przez dwa lub trzy lata przygotowywać się do małżeństwa. Wszystko dzięki inicjatywie biskupów, którzy chcą zmniejszyć wysoki wskaźnik rozwodów w kraju. Około 40% małżeństw rozpada się w ciągu pierwszych pięciu lat, a prawie 60% w ciągu piętnastu. 

Wcześniej kursy przedmałżeńskie trwały od 5 do 20 godzin. Jeden z biskupów, Mario Iceta Gavicagogeascoa z Bilbao podczas konferencji w Madrycie w połowie stycznia podkreślał, że wcześniejsze kursy nie były odpowiednie. Pytał: "co możemy zrobić w ciągu pięciu godzin?". Porównał to do przygotowania do kapłaństwa, które w seminarium trwa siedem lat. Zaznaczał, że bardzo zależy mu na tym, żeby przygotowanie do małżeństwa nie było wyłącznie formalnością, ale pomogło zapobiec przyszłemu rozpadowi związku. 

Nowy kurs ma być bezpośrednią odpowiedzią na apel zarówno św. Jana Pawła II, jak i papieża Franciszka, aby towarzyszyć tym, którzy odkryli powołanie do małżeństwa i dobrze ich do niego przygotować.

DEON.PL POLECA

Głównym celem kursu będzie towarzyszenie parom w rozeznawaniu powołania do małżeństwa. Będą na nim poruszane następujące tematy: komunikacji, rozwiązywania konfliktów, wierności, powołania do małżeństwa i piękna seksualności. Każdy z tematów będzie przerabiany w trakcie dwóch lub trzech sesji w odstępie dwóch tygodni. Co ciekawe, biskupi zachęcają pary, które odbywają stosunki seksualne, aby powstrzymały się do dnia ślubu, dbając o czystość poprzez sakrament pojednania i komunii.

Ostrzegają także przed niebezpieczeństwem pornografii, mówiąc o tym, że "komercjalizuje i fałszuje piękno daru małżeńskiego" oraz "uzależnia i wpływa na pogorszenie zdolności do zdrowego i stabilnego związku".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Szustak OP

Akrobatyka małżeńska to konferencje Adama Szustaka OP, oparte na Słowie Bożym oraz setkach spotkań z małżeństwami i narzeczonymi.

Co w środku? Mnóstwo praktycznych porad dotyczących natury miłości, umiejętności budowania więzi, komunikacji małżeńskiej, seksualności, a także...

Skomentuj artykuł

Biskupi pomagają małżeństwom. Wiedzą, jak je uratować przed rozwodami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.