Bp Libera nawołuje do organizacji nabożeństw przebłagalnych za grzechy wykorzystania seksualnego

Bp Libera nawołuje do organizacji nabożeństw przebłagalnych za grzechy wykorzystania seksualnego
(fot. episkopat.pl)
2 lata temu
KAI / kk

"Niosąc razem z Chrystusem krzyż, będziemy prosić Miłosiernego Pana o dar przebaczenia strasznych grzechów" - napisał bp Piotr Libera w zaproszeniu do księży na Drogę krzyżową 8 marca w intencji ofiar wykorzystanie seksualnego. W Płocku podobne nabożeństwo odbędzie się po raz trzeci.

Biskup płocki Piotr Libera przypomina księżom, że zgodnie z wolą Konferencji Episkopatu Polski (Stanowisko KEP z dnia 19 listopada 2018 r.), w odpowiedzi na prośby papieża Franciszka (List do Ludu Bożego z 18 sierpnia 2018 r.), pierwszy piątek Wielkiego Postu, we wszystkich diecezjach, jest "dniem modlitwy wynagradzającej oraz postu w intencji ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin; za osoby duchowne żyjące niemoralnie i wyrządzające krzywdę dzieciom i młodzieży, a także za ludzi, których gorszące czyny księży głęboko ranią".

"Modląc się w tym dniu wraz z wiernymi świeckimi, osobami konsekrowanymi oraz członkami zakonów kontemplacyjnych, szczególną pamięcią mamy otaczać również Ojca świętego, biskupów i prezbiterów, angażujących się szczerze i gorliwie w służbę Kościołowi, w których bardzo boleśnie uderza zepsucie i niemoralność ich współbraci" - wymienia hierarcha.

Z tych powodów w piątek 8 marca o godzinie 17.00 będzie przewodniczył w płockiej katedrze nabożeństwu Drogi krzyżowej: "Niosąc razem z Chrystusem krzyż, będziemy prosić Miłosiernego Pana o dar przebaczenia tych strasznych grzechów. Naszą serdeczną modlitwą szczególnie obejmiemy ofiary nadużyć i wszystkich, których z tego powodu dotknęło cierpienie" - podkreśla biskup.

Hierarcha zaprasza do udziału zwłaszcza kapłanów pracujących w instytucjach diecezjalnych, Wyższym Seminarium Duchownym, księży emerytów oraz księży pracujących w parafiach Płocka i jego okolicach. Słowo zachęty do udziału w kieruje też do księży dziekanów i dekanalnych ojców duchownych.

Bp Libera prosi również, aby podobne nabożeństwa i post były podjęte w każdej wspólnocie parafialnej i zakonnej: "Prośmy Pana, aby dał nam światło, siłę i odwagę, by stanowczo zwalczać zepsucie moralne i duchowe oraz aby dał skuteczność naszym wysiłkom tworzenia w Kościele środowiska otwartego i bezpiecznego dla dzieci i młodzieży" - podsumowuje ordynariusz płocki.

W katedrze płockiej nabożeństwo w intencji przebłagania za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez duchownych i świeckich odbędzie się po raz trzeci.

Przeczytaj Magazyn Czytaj Dalej poświęcony problemowi pedofilii >>

Bp Libera nawołuje do organizacji nabożeństw przebłagalnych za grzechy wykorzystania seksualnego - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Bp Libera nawołuje do organizacji nabożeństw przebłagalnych za grzechy wykorzystania seksualnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.