Bp Lityński: katecheta nie może nigdy powiedzieć "dzisiejsza młodzież jest okropna"

Bp Lityński: katecheta nie może nigdy powiedzieć "dzisiejsza młodzież jest okropna"
(fot. Gość Zielonogórsko-Gorzowski / youtube.com)
4 lata temu
KAI / pk

Rozpoczęły się sierpniowe Rejonowe Dni Katechetyczne dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych. W parafii pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. 22 sierpnia odbyło się pierwsze spotkanie, którego motywem przewodnim jest hasło: "Katecheza wobec reformy oświaty".

Dni katechetyczne odbędą się w kolejnych dniach w Zielonej Górze i Głogowie.

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji w homilii skierowanej do katechetów podkreślił, że trzeba wyruszać od źródła chrzcielnego do na peryferia. - Tą modlitwą katechetów rozpoczynamy szkolną katechezę, wierząc, że Duch Święty nas poprowadzi i podpowie jak katechizować dzieci i młodzież w szybko zmieniających się warunkach współczesnego świata. W związku ze zbliżającym się rokiem duszpasterskim, warto jeszcze mocniej wpisać osobę Ducha Świętego w życia katechety, a przez jego posługę w życie dzieci i młodzieży - mówił biskup.

- Katecheza szkolna niewątpliwie spełnia swoje zadanie, gdy włącza się w nurt aktualnych zadań wychowawczych. Katecheta idący do posługi razem z Duchem Świętym nigdy nie może powiedzieć "dzisiejsza młodzież jest okropna", czy "współczesne dzieci są nie do zniesienia" - kontynuował.

Biskup podkreślił, że młodzież i dzieci są tacy, jakie jest środowisko w którym żyją i jakie są rodziny w których żyją. - Katecheta znając świata współczesny, będący tak bardzo pod działaniem złego ducha musi zrobić wszystko, aby przeprowadzić swoich wychowanków na stronę Ducha Świętego poprzez rozmodlenie, skierowanie w stronę Słowa Bożego i wypracowanie potrzeby korzystania z sakramentów. Młodzież stawia wiele pytań i oczekuje odpowiedzi. Młodzież potrzebuje autorytetów, świadków wiary, natchnionych Duchem Świętym przewodników. Młodzież potrzebuje dobrego przewodnika przez życie. Młodzież jest głodna Boga - podkreślił bp Lityński.

Spotkanie ma służyć wskazaniu celów pracy katechetycznej w nowym roku szkolnym. - Kładziemy ustawiczny akcent na katechezę parafialną, a więc katechezę, która jest kontynuacją tego co dokonuje się na w ramach nauczania religii - podkreśla ks. Wojciech Lechów, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej w kurii biskupiej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Specjalnym gościem spotkania był ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, który wygłosił wykład "Katecheza wobec reformy oświaty".

Nie zabrakło też informacji o nowych wytycznych KEP dotyczący ochrony małoletnich, konkursach biblijnych w diecezji, ofercie metodycznej na nowy rok szkolny, a także komunikatów Wydziału Nauki Katolickiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Lityński: katecheta nie może nigdy powiedzieć "dzisiejsza młodzież jest okropna"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.