Bp Nitkiewicz do katechetów: macie być świadkami Chrystusa

Bp Nitkiewicz do katechetów: macie być świadkami Chrystusa
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
PAP / pk

Przed rozpoczęciem nowego roku katechetyczno-formacyjnego w Sandomierzu odbyła się kongregacja dla katechetów świeckich, osób zakonnych i księży uczących religii, którą rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej.

Podczas homilii bp Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do patrona dnia św. Augustyna. Mówił o tym, że na jego drodze do Chrystusa, którego nieustannie szukał, wielką rolę odegrali ludzie posłani przez Boga, zaczynając od matki św. Augustyna - św. Moniki.

- Drodzy katecheci, iluż takich poszukujących Augustynów spotykacie każdego dnia na lekcjach religii - mówił bp Nitkiewicz. - Posłuszni i zbuntowani, zobojętniali i kipiący pomysłami, pragną szczęścia, a wy macie wskazać drogę, która do niego prowadzi, drogę do Jezusa Chrystusa. Macie im zarazem towarzyszyć w tej wędrówce, stając się dla waszych uczniów matkami i ojcami, tym bardziej, że nie zawsze mogą doświadczyć matczynej i ojcowskiej miłości w rodzinnych domach - mówił duchowny.

Każda lekcja religii musi być wyznaniem wiary

Ordynariusz sandomierski zwrócił uwagę, że w związku z tym każda lekcja religii musi być jednocześnie świadectwem wiary katechety, warto zastanowić się nad tym jaka ona jest.

- Macie być bowiem nie tylko nauczycielami przedmiotu, ale przede wszystkim świadkami Chrystusa. Nie otrzymacie z tego tytułu dodatku ani nagrody od dyrekcji lub innych przełożonych lecz na Sądzie Ostatecznym może to przeważyć szalę sprawiedliwości na waszą korzyść. A kiedy już sprawdzimy jacy jesteśmy, trzeba wówczas konsekwentnie eliminować to, co jest niewłaściwe, położyć większy nacisk tam, gdzie zdarzają się niedociągnięcia i dalej pomnażać talenty. Katecheta powinien jednocześnie modlić się za swoich podopiecznych z żarliwością i wytrwałością św. Moniki - podkreślił bp Nitkiewicz.

DEON.PL POLECA

Druga część spotkania katechetów odbyła się w auli Katolickiego Domu Kultury. Wzięli w nim udział bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski, duchowni, świeccy i siostry zakonne, na czele z dyrektorem Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej ks. Adamem Kopciem. W roli prelegentów wystąpili goście - o. Marcin Ciechanowski OSPPE, egzorcysta archidiecezji częstochowskiej, znany i ceniony rekolekcjonista oraz psychoterapeuta pani Katarzyna Krasowska.

Ojciec Ciechanowski w prelekcji pt. „Przekazywanie wiary - najważniejsze zadanie katechety” wskazywał, że najważniejszą posługą Kościoła jest przekazywanie życia, które jest od Boga.

Depresja wśród młodych to coraz poważniejszy problem

W swoim wystąpieniu pani Katarzyna Krasowska poruszyła temat: „Problem depresji wśród dzieci i młodzieży. Jak rozpoznawać i reagować”. Ukazała skalę problemu, który może dotyczyć około 20% nastolatków oraz wskazała na profilaktykę depresji.

- Aby przeciwdziałać depresji wśród młodych ludzi, warto wzmacniać i wspierać ich sprawczość i samodzielność oraz pomagać im budować stabilną samoocenę i realną ocenę ich możliwości i oczekiwań. Czynnikami chroniącymi przed depresją są m.in. więzi i wsparcie ze strony rodziców, dobre relacje z rówieśnikami, zaangażowanie religijne, posiadanie jakiegoś zajęcia - podkreślała psycholog.

W części informacyjnej poruszano sprawy zagadnień dydaktycznych oraz rozpoczynającego się roku katechetycznego i inicjatyw duszpasterskich. Swoją ofertę katechetyczną i pomocy duszpasterskich przedstawiły Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Bp Nitkiewicz do katechetów: macie być świadkami Chrystusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.