Bp Stułkowski: pielgrzymka to doświadczenie żywego Kościoła

Bp Stułkowski: pielgrzymka to doświadczenie żywego Kościoła
(fot. depositphotos.com)
KAI / ml

Podczas pielgrzymki doświadczamy żywego Kościoła. Możemy przełożyć do doświadczenie na życie naszych wspólnot, parafii, grup duszpasterskich. Trzeba nam ożywienia Kościoła właśnie takim zaangażowaniem - mówił bp Szymon Stułkowski do pątników 85. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Poznański biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. na zakończenie pielgrzymki sprawowanej na wałach jasnogórskich.

W jubileuszowej 85. pielgrzymce weszło dziś na Jasną Górę ponad 1600 pątników w 19 grupach. Wśród nich szło 31 kapłanów, 1 diakon, 13 kleryków, 17 sióstr zakonnych i 2 braci zakonnych. Pielgrzymów witali również ich bliscy przybyli do Częstochowy samochodami i autobusami.

W homilii bp Stułkowski zaznaczył, że podczas pielgrzymki nietrudno porozmawiać o Panu Bogu, modlitwie, wierze, o tym, jak przeżywamy Boga w codzienności. Zachęcił pielgrzymów, by duch pielgrzymki nie ustał wraz z zakończeniem pielgrzymki. Podkreślił, że pielgrzymka to ważny i święty czas, który warto przedłużać.

DEON.PL POLECA

- Warto powalczyć o to, by duch pielgrzymki nie skończył się wraz z powrotem do domu, żebyśmy promieniowali tym duchem w szkole, na uczelni, w rodzinie. To doświadczenie Kościoła trzeba przekazywać dalej - apelował kaznodzieja.

Zachęcił do uczestnictwa w codziennej Mszy św. i przystępowania do Komunii św., "bo tylko dzięki mocy, która jest w Eucharystii i w słowie Bożym, będziemy tworzyć żywy Kościół".

Bp Stułkowski zaznaczył, że dziś potrzeba świadectwa żywej wiary, by chwała Jezusa objawiała się w naszym życiu. - To, co dziś jest najbardziej niebezpieczne, to nie niechęć do Kościoła, ale obojętność wyrażana w postawie, że Pan Bóg nie jest mi do niczego potrzebny - stwierdził biskup.

- Niech Maryja, która tutaj króluje i pielgrzymuje w kopii Cudownego Obrazu po naszej archidiecezji, otwiera nasze serca i umysły na swego Syna, Jezusa, abyśmy od Niej uczyli się wiary i zaufania Panu Bogu, przyjęcia Jego woli i byśmy bez lęku szli z Maryją w nowe czasy, bo one należą do Jezusa - powiedział bp Stułkowski.

Podkreślił, że "kto trzyma z Chrystusem, ten doświadczy radości życia wiecznego".

Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem "Z Maryją w nowe czasy", które towarzyszy też nawiedzeniu Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w archidiecezji poznańskiej.

Poznańskiej pielgrzymce towarzyszyła Pielgrzymka Duchowa. Duchowi pielgrzymi, pozostając w swych domach, podejmowali osobistą refleksję nad tematami danego dnia, modlili się w wyznaczonych intencjach oraz uczestniczyli we Mszy św. w kolejnych kościołach stacyjnych.

Jutro pielgrzymi wezmą udział w odpuście ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, uczestnicząc wcześniej w całonocnym czuwaniu w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.

Od środy 10 lipca trwa 17. Wielkopolska Piesza Pielgrzymka "Od Miłosierdzia do Miłosierdzia" pod hasłem: "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym". Pielgrzymi wyruszyli z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim do stolicy kultu Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie dotrą 21 lipca.

Po raz pierwszy poznańska pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę w 1921 r. jako dziękczynienie Bogu za odzyskaną przez Polskę niepodległość. II wojna światowa i późniejsza sytuacja polityczna w PRL spowodowała przerwy w pielgrzymowaniu w latach 1940-47 i 1950-56.

Później, aż do 1981 r., pielgrzymowanie było oficjalnie zakazane. Jednak pątnicy wciąż wyruszali na szlak - po kryjomu, w małych grupkach, bez żadnego sprzętu nagłaśniającego, transparentów, a nawet bez kapłanów.

W latach 80. XX w. w Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce uczestniczyło nawet do 10 tys. osób, wśród których wiele chciało wyrazić w ten sposób swój sprzeciw wobec komunistów i poparcie dla "Solidarności".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Stułkowski: pielgrzymka to doświadczenie żywego Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.