Bp Suchodolski: 14 biskupów z Polski zapisało się w systemie na ŚDM w Lizbonie

Bp Suchodolski: 14 biskupów z Polski zapisało się w systemie na ŚDM w Lizbonie
Bp Grzegorz Suchodolski (fot. episkopat.pl / flickr.com)
PAP / tk

14 biskupów z Polski zapisało się już w systemie na ŚDM w Lizbonie, a drugie tyle planuje jeszcze to zrobić - powiedział bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Zwrócił uwagę, że zapisało się także już 11 tys. młodych z naszego kraju.

W poniedziałek obradowała w Warszawie Rada KEP ds. duszpasterstwa młodzieży. W czasie posiedzenia rozmawiano m.in o Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, które odbędą się w dniach od 1 do 6 sierpnia br. pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem".

11 tys. młodych z Polski na ŚDM

- Rok temu mówiłem, że jak będzie 4 tys. młodych z naszego kraju, to będzie dobrze. Obecnie w systemie zgłoszeń zarejestrowanych jest już 11 tys. młodych z Polski, a ciągle trwają zapisy. Poza tym, mamy także 180 wolontariuszy, a kolejnych 200 czeka na rozmowę kwalifikacyjną. To pokazuje, że młodzi, którzy są dziś w Kościele, nie zamykają się w swoich wspólnotach, grupach, ale korzystają z oferty Kościoła powszechnego, czyli wychodzimy z „sekciarskiego” formowania siebie w małych wspólnotach i patrzymy szerzej – ocenił bp Suchodolski. Dodał, że "jeśli uda się młodzieży uczestniczącej w ŚDM zaszczepić zmysł misyjny, to mogą z tego grona rekrutować się przyszli animatorzy".

Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży zwrócił uwagę, że udział w ŚDM w Lizbonie zadeklarowało już 14 biskupów z Polski, którzy nie czekając na zaproszenie zapisali się w systemie.

DEON.PL POLECA

Polscy biskupi na ŚDM

- W gronie tym są: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji KEP ds. duszpasterstwa Andrzej Czaja, metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC, bp Adam Bab, bp Robert Chrząszcz, bp Jacek Grzybowski, bp Maciej Małyga, bp Marek Marczak, bp Andrzej Przybylski, Andrzej Siemieniewski, Szymon Stułkowski i bp Piotr Turzyński - powiedział bp Suchodolski, który sam również wybiera się na ŚDM do Lizbony. Dodał, że tyle samo biskupów planuje jeszcze wziąć udział w spotkaniu z papieżem w Portugalii.

- Wielu z biskupów pojedzie razem ze swoimi grupami młodzieży na tzw. dni w diecezjach i razem z młodymi dotrą do Lizbony - powiedział hierarcha. Ocenił, że to pokazuje, iż zależy im na młodym pokoleniu".

Poinformował, że w czasie spotkania "ks. Tomasz Adamczyk z Instytutu Nauk Socjologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wygłosił wykład pt. "Młodzież 4.0: rodzina, religia, moralność". - Opierając się na badaniach statystycznych zwrócił on uwagę, że choć współczesna młodzież zanurzona jest w świecie Internetu, to jednak w dalszym ciągu ważne są dla niej więzi i relacje budowane z rówieśnikami i rodzicami - powiedział biskup.

Wyzwanie Kościoła

- Większość młodych nie jest obecnie zainteresowanych udziałem w jakimś ruchu, wspólnocie, czy katolickim stowarzyszeniu. W związku z tym, trzeba na poziomie parafii wprowadzić oratoryjny styl duszpasterstwa, czyli stworzyć przestrzeń, w której mogliby spotykać się w świecie realnym i budować wzajemne relacje. Dotyczy to zwłaszcza parafii w miastach - powiedział bp Suchodolski. Przyznał, że obecnie wiele polskich parafii w kraju nie jest do tego przygotowana pod względem logistycznym.

- Przyznał, że jest wielu kapłanów-pasjonatów, którzy poświęcają młodzieży nie tylko swój czas, ale i środki materialne, natomiast większość duchowieństwa opowiada się za starym stylem posługi wobec młodych. Widać to najlepiej po przygotowaniu do sakramentu bierzmowania, kiedy zaprasza się tylko młodych do kościoła, gdzie jest katecheza czy konferencja, zamiast prowadzenia przygotowań w małych grupach, gdzie młodzi będą mogli podzielić się swoimi refleksjami, czy zapytać o nurtujące ich kwestie - powiedział hierarcha.

W ocenie bpa Suchodolskiego "w pierwszej kolejności konieczna jest zmiana mentalności duchowieństwa, czyli uświadomienie sobie, że obecny styl funkcjonowania już się nie sprawdza, że istnieje konieczność budowania małych wspólnot, małych grup młodzieżowych". - Poza tym, spadek liczby kapłanów oraz ich autorytetu pokazuje, że sami nie są w stanie pociągnąć młodzieży do Boga. Potrzebują wsparcia ze strony świeckich, tzw. animatorów - dorosłych, młodzieży - powiedział biskup. Jako przykład podał diecezję tarnowską, która już formuje animatorów parafialnych.

Pytany, czy planowana jest identyczna formacja animatorów w całym kraju, bp Suchodolski powiedział, że "każdy biskup diecezjalny odpowiedzialny jest za swoich wiernych, więc to od niego będzie zależał kształt formacji w danej diecezji". Zastrzegł, że na poziomie krajowym nie będą przygotowywane wspólne materiały, ale mogą być wskazane pewne inspiracje czy kierunki pracy".

Poinformował, że "najbliższe Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodych zaplanowane na 19-21 października odbędą się w Kaliszu, gdzie bp Bryl otworzył w miastach powiatowych oratoria dla młodych". - Będziemy chcieli w praktyce uczyć się tej nowej formy duszpasterstwa - powiedział bp Suchodolski.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Pragnę wam powiedzieć, co mam nadzieję, że nastąpi po Światowym Dniu Młodzieży: mam nadzieję, że będzie hałas. Będzie hałas tutaj, w Rio, będzie hałas. Chciałbym jednak, by was było słychać w diecezjach, chcę, aby się...

Skomentuj artykuł

Bp Suchodolski: 14 biskupów z Polski zapisało się w systemie na ŚDM w Lizbonie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.