"Bycie blisko Pana i podążanie za Nim wymaga odwagi". Papież napisał list do młodych w Medziugoriu

"Bycie blisko Pana i podążanie za Nim wymaga odwagi". Papież napisał list do młodych w Medziugoriu
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

Eucharystią po przewodnictwem kard. Juan José Omelli z Barcelony rozpoczął się 1 sierpnia wieczorem w Medziugoriu 33. Festiwal Młodych - Mladifest. List do jego uczestników napisał papież Franciszek.

Przed mszą, koncelebrowaną przez 9 biskupów i 473 księży, wprowadzono flagi ponad 70 państw, z których przybyli młodzi pielgrzymi. Wizytator apostolski parafii w Medziugoriu abp Aldo Cavalli odczytał papieskie przesłanie.

Nawiązując do tegorocznego hasła sześciodniowej imprezy: "Uczcie się ode mnie, a znajdziecie pokój", papież wskazał, że Jezus zwraca się do wszystkich utrudzonych i obciążonych. - Wie, jak trudne może być życie i że jest wiele spraw, które ciążą na naszych sercach: liczne rozczarowania, rany z przeszłości, ciężary, które niesiemy, niesprawiedliwości, liczne niepewności i zmartwienia. Po przeciwnej stronie tego wszystkiego jest Jezus, który zaprasza: "Przyjdźcie do mnie i uczcie się ode mnie". To wezwanie wymaga, by pójść i zaufać i nie pozwala nam stać w miejscu, w bezruchu, bojąc się wyzwań stawianych przez życie. Łatwo powiedzieć, ale w trudnych momentach po prostu zamykamy się w sobie. Właśnie z tej samotności Jezus chce nas wyprowadzić, dlatego mówi do nas: "Przyjdź" - tłumaczył papież.

DEON.PL POLECA

Zachęcił młodych ludzi, by szli do Jezusa z otwartym sercem. - Idźcie do Mistrza, aby stać się Jego uczniami i dziedzicami Jego pokoju. Weźcie Jego jarzmo, poprzez które odkryjecie wolę Bożą i staniecie się uczestnikami tajemnicy Jego krzyża i zmartwychwstania. "Jarzmo", o którym mówi Chrystus, jest prawem miłości, to przykazanie, które pozostawił swoim uczniom: "Miłujcie się wzajemnie, tak jak Ja was umiłowałem". Bo prawdziwym lekarstwem na rany człowieka jest życie ugruntowane na miłości braterskiej, która znajduje swoje źródło w miłości Boga - wskazał Franciszek.

W swej homilii kard. Omella zadał wszystkim pytanie: dlaczego przybyłem do tego zakątka Europy i co tu robię? I odpowiedział, że jesteśmy tu "dlatego, że Jezus i Maryja tego chcieli". - Rozpoczyna się wyjątkowy tydzień, oddaj się i daj się prowadzić naszej Matce, Najświętszej Maryi Pannie. Życie jest cenne i warto je przeżyć do końca. W życiu walczymy, bitwa za bitwą, a zło czasami wygrywa i przejmuje część naszego życia. Tak, zło może przejąć władzę i podbić różne aspekty naszego życia. Nasze życie jest drogą ciągłego nawrócenia, ponieważ z pomocą Jezusa i Maryi możemy rozpoznać i pokonać te pasożyty, które kradną nam życie - powiedział przewodniczący Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej. Zachęcił do wykorzystania tego tygodnia do pojednania się z Bogiem w "konfesjonale świata", jakim jest Medziugorie.

Podkreślił, że podczas tych dni Eucharystia będzie „centralnym miejscem spotkania z Bogiem Ojcem, z Jezusem Chrystusem i z Duchem Świętym; miejscem spotkania z Najświętszą Maryją Panną, św. Józefem, aniołami i wszystkimi świętymi, miejscem spotkania z naszymi żyjącymi i zmarłymi braćmi i siostrami”. Wszystko, czego doświadczymy w tym czasie "pomoże nam przeorientować swe życie na spotkanie z Trójcą Przenajświętszą w celebracji eucharystycznej". To w Niej powinniśmy znaleźć źródło i światło dla wszystkich naszych działań, stwierdził metropolita Barcelony.

PRZESŁANIE OJCA ŚWIĘTEGO do uczestników Festiwalu Młodych, Medziugorie, 1-6 sierpnia 2022 roku

Najmilsi!

W tym czasie, jak mówi nam ewangelista Mateusz, Jezus zwrócił się do wszystkich i powiedział: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie." (Mt 11, 28-30). Tak, jak wtedy, tak i dzisiaj Jezus zwraca się do Was wszystkich, drodzy Młodzi, poprzez hasło tegorocznego Festiwalu, inspirowane wspomnianą przed chwilą Ewangelią, kierując do Was zaproszenie: "Uczcie się ode mnie, a znajdziecie pokój".

Pan nie kieruje tych słów tylko do apostołów lub wybranych przyjaciół, ale do wszystkich utrudzonych i obciążonych. Wie, jak trudne może być życie i że jest wiele spraw, które ciążą na naszych sercach: liczne rozczarowania, rany z przeszłości, ciężary, które niesiemy, niesprawiedliwości, liczne niepewności i zmartwienia. Po przeciwnej stronie tego wszystkiego jest Jezus, który zaprasza: "Przyjdźcie do mnie i uczcie się ode mnie". To wezwanie wymaga, by pójść i zaufać i nie pozwala nam stać w miejscu, w bezruchu, bojąc się wyzwań stawianych przez życie. Łatwo powiedzieć, ale w trudnych momentach po prostu zamykamy się w sobie. Właśnie z tej samotności Jezus chce nas wyprowadzić, dlatego mówi do nas: "Przyjdź".

Wyjściem jest relacja z Panem, widzenie Tego, który naprawdę nas kocha. Jednak nie wystarczy po prostu wyjść poza siebie, trzeba też wiedzieć, w jakim kierunku pójść, ponieważ jest tak wiele zdradliwych propozycji, które obiecują lepszą przyszłość, ale zawsze zostawiają nas w samotności. Z tego powodu Pan wskazuje nam, dokąd iść: "Przyjdźcie do mnie".

Drodzy przyjaciele, idźcie do Niego z otwartym sercem, weźcie Jego jarzmo i uczcie się od Niego. Idźcie do Mistrza, aby stać się Jego uczniami i dziedzicami Jego pokoju. Weźcie Jego jarzmo, poprzez które odkryjecie wolę Bożą i staniecie się uczestnikami tajemnicy Jego krzyża i zmartwychwstania. "Jarzmo", o którym mówi Chrystus, jest prawem miłości, to przykazanie, które pozostawił swoim uczniom: "Miłujcie się wzajemnie, tak jak Ja was umiłowałem" (J 15, 12). Bo prawdziwym lekarstwem na rany człowieka jest życie ugruntowane na miłości braterskiej, która znajduje swoje źródło w miłości Boga.

Idąc razem z Nim i naśladując Go, będziecie uczyć się od Niego. On jest Panem, który nie nakłada na innych ciężaru, którego sam nie nosi. Zwraca się do pokornych, maluczkich i ubogich, ponieważ sam stał się ubogi i pokorny. Jeśli naprawdę chcemy się uczyć, konieczne jest uniżenie się i rozpoznanie własnej niekompetencji i pychy w tych chwilach, kiedy myślimy, że wszystko możemy osiągnąć sami i własnymi siłami, a zwłaszcza nasłuchiwać słów Mistrza. W ten sposób poznajemy Jego serce, Jego miłość, Jego sposób myślenia, widzenia i działania. Jednakże bycie blisko Pana i podążanie za Nim wymaga odwagi.

Najmilsi, nie bójcie się, idźcie do Niego ze wszystkim, co nosicie w swoim sercu. On jest jedynym Panem, który oferuje prawdziwe pokrzepienie i prawdziwy pokój. Idźcie za przykładem Maryi, Jego i naszej Matki, która doprowadzi Was do Niego. Zawierzcie się Jej, która jest Gwiazdą Morza, znakiem nadziei na wzburzonym morzu, prowadzącą do przystani pokoju. Ona, która zna swojego Syna, pomoże wam naśladować Go w Waszej relacji z Bogiem Ojcem, we współczuciu dla bliźnich i w świadomości tego, do czego jesteśmy wezwani: bycia dziećmi Bożymi. W tej chwili, w samym sercu lata, Pan zaprasza was na wakacje z Nim do najbardziej wyjątkowego miejsca, jakim jest Wasze własne serce.

Drodzy Młodzi, gdy w tych dniach odpoczywacie w Jezusie Chrystusie, zawierzam was wszystkich Najświętszej Maryi Pannie, naszej Niebieskiej Matce, abyście przez Jej wstawiennictwo i przykład wzięli na siebie słodkie i łatwe brzemię naśladowania Chrystusa. Niech towarzyszy wam spojrzenie Boga Ojca, który Was kocha, abyście, spotykając innych, byli świadkami pokoju, który otrzymacie w zamian jako dar. Modlę się w tej intencji i błogosławię Was, a jednocześnie polecam się Waszym modlitwom.

W Rzymie, u Jana na Lateranie,

w dniu wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, 16 lipca 2022 r.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

"Bycie blisko Pana i podążanie za Nim wymaga odwagi". Papież napisał list do młodych w Medziugoriu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.