Pielgrzymka papieża do Kazachstanu. Watykan opublikował oficjalny program

Pielgrzymka papieża do Kazachstanu. Watykan opublikował oficjalny program
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
PAP / pk

Watykan ogłosił we wtorek program wizyty papieża Franciszka w Kazachstanie w dniach 13-15 września. Nie zapisano w nim spotkania z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem, ale z wcześniejszych słów papieża wynika, że prawdopodobnie do niego dojdzie.

Franciszek poleci z Rzymu do stolicy Kazachstanu Nur-Sułtan, dawniej Astany. W 2019 roku parlament kraju przegłosował nazwanie miasta imieniem byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.

Po przylocie na stołeczne lotnisko papież uda się do Pałacu Prezydenckiego na oficjalną ceremonię powitania. Spotka się tam z prezydentem Kasymem-Żomartem Tokajewem, a następnie w sali koncertowej wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i społeczeństwa.

W środę 14 września w Pałacu Pokoju i Pojednania papież weźmie udział w ceremonii otwarcia VII Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych i wygłosi tam przemówienie. Na późniejsze godziny zapowiedziano prywatne spotkania z niektórymi przywódcami religijnymi. To wtedy może dojść do drugiego spotkania Franciszka z patriarchą Cyrylem. Pierwsze odbyło się na lotnisku w Hawanie na Kubie w lutym 2016 roku.

Po południu papież odprawi mszę na placu w stolicy.

W czwartek 15 września spotka się z duchowieństwem w stołecznej katedrze Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wizytę Franciszka zakończy udział w odczytaniu końcowej deklaracji Kongresu oraz jego wystąpienie. Wieczorem powróci do Rzymu.

Jedynym papieżem, który odwiedził dotąd Kazachstan, był św. Jan Paweł II. Było to we wrześniu 2001 roku.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Pielgrzymka papieża do Kazachstanu. Watykan opublikował oficjalny program
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.