"Całym życiem wyrażajmy wiarę w zmartwychwstanie"

"Całym życiem wyrażajmy wiarę w zmartwychwstanie"
(fot. episkopat.pl)
KAI / pk

Trzeba, żebyśmy, idąc za Chrystusem Zmartwychwstałym, wyrażali naszą radość i wiarę w zmartwychwstanie całym sposobem naszego życia - zachęcał w homilii podczas Mszy rezurekcyjnej kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w podwarszawskim Komorowie.

W homilii podczas Mszy rezurekcyjnej w komorowskiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, metropolita warszawski zachęcał do tego, by zmartwychwstanie stawało się osobistym doświadczeniem każdego z chrześcijan, pomimo trudności w wierze. Nawiązując do słów Ewangelii, przypomniał, że także ewangelicznym świadkom Zmartwychwstania, towarzyszyły chwile zwątpienia, a wiara w zmartwychwstanie była owocem drogi duchowego rozwoju.

- Apostołowie po tym, co się wydarzyło w Wielki Piątek, byli zupełnie rozbici. Zawiódł nie tylko Judasz: nie było ich pod krzyżem, z wyjątkiem św. Jana (…) Zaczęli się zbierać dopiero trzeciego dnia, ale nie dlatego, że pamiętali, co im Pan Jezus obiecał, nie dlatego, że zrozumieli, co zapowiadały Pisma - mówił kardynał. Podkreślał, że uczniowie Chrystusa stopniowo dochodzili do wiary w Jego zmartwychwstanie i zachęcał, by na ich wzór podjąć ten sam wysiłek.

DEON.PL POLECA

- Prawda o zmartwychwstaniu Chrystusa nie jest taką łatwą i prostą, nie tylko do zrozumienia, ponieważ pozostaje tajemnicą, ale też do uwierzenia (…) bo tutaj nie chodzi o takie opuszczenie grobu, jakie stało się w przypadku Łazarza - wyjaśniał kardynał. Nawiązując do postawy Marii Magdaleny, przypomniał, że z początku nie zrozumiała ona przesłania pustego grobu i dlatego udała się do apostołów Piotra i Jana.

Podkreślił, że, na wzór apostołów, droga wiary współczesnych chrześcijan wiedzie od empirycznego uznania, że grób jest pusty, do przyjęcia z wiarą prawdy o zmartwychwstaniu. Dodał też, że źródłem zmartwychwstania każdego człowieka, jest zjednoczenie z Bogiem, na wzór zjednoczenia Jezusa z Ojcem. Zjednoczenie to, ja mówił kardynał, dokonuje się mocą Chrztu św., który włącza każdego ochrzczonego w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

- To jest ta nasza nadzieja i to jest radość, do której musimy dojrzeć i przekonać się o tym, dlatego, że właściwie to, co się wydarzyło w Dzień Zmartwychwstania, to, co przeżywamy dzisiaj w liturgii i uobecniamy w ten wielkanocny poranek - to się dzieje w naszym życiu przez wiarę i przez chrzest - mówił kard. Nycz.

Msza św., której przewodniczył metropolita warszawski w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła się procesją rezurekcyjną wokół kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Całym życiem wyrażajmy wiarę w zmartwychwstanie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.