Chaldejski kardynał: w Kościele potrzeba współpracy

Chaldejski kardynał: w Kościele potrzeba współpracy
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / tk

W Iraku miał miejsce synod lokalnego Kościoła. Dyskutowano na nim o sytuacji politycznej oraz roli ludzi świeckich w Kościele. Chaldejski kardynał, Louis Sako mówił wezwał ministrów i deputowanych do wsparcia chrześcijan.

Patriarcha chaldejski zaznaczył, że z powodu pandemii trzeba było czekać dwa lata na zorganizowanie synodu. Podczas spotkania zmieniona została nazwa patriarchatu: zniknęło odniesienie do Babilonu. Synod postanowił, że będzie on nosił nazwę patriarchat chaldejski, a nie jak dotychczas - chaldejski patriarchat Babilonu. Ważnym punktem refleksji była sama synodalność.

„Synodalność jest wpisana w naturę Kościoła. Wszystko czyni się razem, istnieje komunia: nikt nie może sam kierować Kościołem, ani patriarcha, ani biskup, ale trzeba współpracować, jak to czynili uczniowie w początkach Kościoła. Jako ludzie Wschodu, mamy długą tradycję synodalności, a Kościół Zachodni może również skorzystać z tych doświadczeń. My, na przykład, mamy synody stałe i generalne. Kościół łaciński mógłby wziąć z tego przykład i dać więcej władzy biskupom lub konferencjom episkopatów, dyskutować i podejmować pewne decyzje, ponieważ każdy kraj jest inny. Różni się kulturą tradycją i mentalnością. Powinniśmy myśleć w nowy sposób, aby zarządzać Kościołem na wszystkich poziomach“ - podkreślił chaldejski patriarcha.

Źródło: KAI / tk

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wspólnota w Kościele jest nam zadana, my jej nie tworzymy, my musimy do niej dorastać.

Skoro wiara jest osobistym spotkaniem z Bogiem, to po co nam Kościół? Ten Kościół, który jest pełen takich samych grzeszników...

Skomentuj artykuł

Chaldejski kardynał: w Kościele potrzeba współpracy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.