Czym jest "prawo wspólnego stołu"? Ewangelizacja w Beskidach trwa

Czym jest "prawo wspólnego stołu"? Ewangelizacja w Beskidach trwa
Ewangelizacja na Krawcowym Szczycie. Fot. Diecezja bielsko-żywiecka / Monika Jaworska
diecezja.bielsko.pl / mł

Czym jest "prawo wspólnego stołu" i jak może służyć małżeńskiej więzi? Tym tematem zajmowali się zgromadzeni na kolejnej plenerowej mszy uczestnicy "Ewangelizacji w Beskidach". Tym razem spotkali się na Krawcowym Wierchu w Beskidzie Żywieckim.

Kolejna odsłona wakacyjnej akcji „Ewangelizacja w Beskidach” odbyła się 30 lipca 2022 r. Obok spotkania na górze, modlitwy i uczestnictwa w Eucharystii była to także okazja do spróbowania chleba domowego, którym częstowali pielgrzymów ewangelizatorzy ze wspólnoty „Krzew Winny” z Jawiszowic. Eucharystię przy ołtarzu polowym sprawował proboszcz z Cięciny ks. Henryk Zątek w koncelebrze z ks. Mikołajem Krzyżowskim, który pracować będzie na pierwszej parafii w swym życiu – na Górnym Borze w Skoczowie. Wyświęcony w tym roku kapłan udzielał błogosławieństwa prymicyjnego.

W kazaniu ks. Zątek nawiązał do „Prawa wspólnego stołu” i zauważył, że stół powinien łączyć i być miejscem transformacji ludzkich więzi, ale, jak zwrócił uwagę, nie zawsze tak bywa.

„Niestety, w czasie Ostatniej Wieczerzy mamy przykład, że Pan Jezus podaje Eucharystię Judaszowi i mówi, żeby ten czynił co zamierzył i żeby to czynił natychmiast. Stół czasem dzieli” – przypomniał kaznodzieja i skonstatował, że prawo do wspólnego stołu jest dziś raczej przywilejem niezwykle trudnym do osiągnięcia.

DEON.PL POLECA

Inspiracją do tegorocznej 10. edycji „Ewangelizacji w Beskidach” i jej hasła jest: „25 praw i zasad budowania pięknych więzi małżeńskich” Jacka Pulikowskiego oraz jego motto „Najważniejsza dla ratowania świata jest budowa pięknych więzi małżeńskich”. Hasło tegorocznego cyklu spotkań to „Na zawsze razem”. Na każdy szczyt uczestnicy akcji wyruszać będą małymi grupkami w rodzinach lub wspólnotach, by w samo południe na górze uczestniczyć w Eucharystii, kulminacyjnym momencie cotygodniowej wyprawy ewangelizacyjnej. „Ewangelizacja w Beskidach” to największa tego typu akcja w diecezji bielsko-żywieckiej. Na każdej górze czeka małżonków niespodzianka.

W tegorocznym programie ewangelizacji zostały jeszcze trzy szczyty: 6 sierpnia spotkanie odbędzie się na Górze Żar, a tematem będzie "Prawo szczęścia", 13 sierpnia organizatorzy zapraszają na Leskowiec, by posłuchać o "Prawie niesienia krzyża", a ostatnim dniem ewangelizacji w 2022 roku będzie spotkanie na Magurce Wilkowickiej (20 sierpnia) i "Prawo zwycięstwa".

Głównym organizatorem spotkań w górach jest Fundacja „Rodzina w Służbie Człowieka”, działająca przy franciszkańskim sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej. Inicjatywa ma być odpowiedzią na wezwanie Kościoła powszechnego do nowej ewangelizacji. Od 10 lat podczas wakacyjnej „Ewangelizacji w Beskidach” na kolejnych szczytach beskidzkich pojawiają się ludzie z różnych wspólnot z terenu diecezji bielsko-żywieckiej, archidiecezji katowickiej i krakowskiej oraz z zagranicy.

Źródło: diecezja.bielsko.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Betty Drescher, John Drescher

Każdy dzień to okazja, żeby pokochać na nowo

Jedną z najtrafniejszych definicji miłości wypowiedział ktoś, kto miał za sobą wiele lat małżeństwa: „Miłość jest tym wszystkim, przez co się razem przeszło”.

John i Betty Drescherowie...

Skomentuj artykuł

Czym jest "prawo wspólnego stołu"? Ewangelizacja w Beskidach trwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.