Dariusz Piórkowski SJ apeluje do księży: skończcie z tym!

Dariusz Piórkowski SJ apeluje do księży: skończcie z tym!
10 miesięcy temu

"Drodzy księża, błagam, skończcie z tym pseudokatolickim przekonaniem, że przyjmowanie Komunii świętej na rękę jest grzechem" - pisze jezuita.

Niestety ze smutkiem i pewnym oburzeniem muszę napisać, że nie rozumiem księży, którzy uparcie rozdają Komunię świętą do ust. W wielu transmisjach, np. w Łagiewnikach czy na Świętym Krzyżu, celebransi nawet nie powiedzieli o możliwości, a nawet konieczności przyjmowania na rękę.

I nie wiem, czy to jest przejaw uporu czy jakiejś głupoty. Czasem brakuje słów. Jeśli każdy ksiądz będzie sobie ustalał prawo i czuł się jak wojewoda na swoich włościach, nie dziwmy się potem także reakcjom "lewicowych środowisk".

Rozumiem, że nie należy ulegać panice. I dlatego wciąż się rozdaje Komunię świętą, tyle że na rękę. Rozdawanie do ust na pewno przynosi większe ryzyko przez kontakt ze śliną ludzką. I przedziwne jest to, że nie dociera to do osób wykształconych. I jeszcze zasłaniaja się wiarę w moc Eucharystii.

U nas w Zakopanem na Górce przed rozdawaniem Komunii świętej mówimy o tym, jak przyjąć Eucharystię na rękę i nikt z tego nie robi problemu. Wierni nie rozdzierają szat. Ale wygląda na to, że to księżą mają często większy problem. I to w obecnej sytuacji jest niepoważne.

Drodzy księża, błagam, skończcie z tym pseudokatolickim przekonaniem, że przyjmowanie Komunii świętej na rękę jest grzechem a stosowanie środków ostrożności niewiarą w moc Chrystusa Eucharystycznego, bo słono za to zapłacimy.

 

Rekolekcjonista i duszpasterz. Autor książek z zakresu duchowości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
22,14 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Dariusz Piórkowski SJ apeluje do księży: skończcie z tym!
Komentarze (19)
BW
~Beata Wojcieski
13 października 2020, 12:15
Ewangelia wg św. Marka Spór o tradycję1 7 1 Zebrali się u Niego faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. 2 I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. 3 Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść2. 4 I [gdy wrócą] z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych [zwyczajów], które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych. 5 Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: «Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?» 6 Odpowiedział im: «Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane3: Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. 7 Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. 8 Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, ». 
TS
~Tomasz S
20 marca 2020, 11:37
A co z okruchami Ciała Chrystusa? Dlaczego nie proponuje się wiernym obmycia rąk po przyjęciu komunii, dlaczego nie mają chusteczek by ewentualne okruchy rozpuścić w wodzie?
TS
~Tomasz S
20 marca 2020, 11:35
A co
KB
~Kuba Biskupski
18 marca 2020, 17:28
Jeżeli ktoś się zarazi koronawirusem, a nie został powiadomiony o możliwości przyjmowania komunii rękę to może spokojnie zaskarżyć parafię. Ktoś musi zacząć ponosić za to odpowiedzialność. Księża są niby odważni, ale chronią się w Prezbiterium oddzieleni od ludzi ładnymi kilkoma metrami. Na parafii w G.... jeden znajomy ksiądz przebywający tam gościnnie miał kwarantannę. Był zamknięty w pokoju, a posiłki stawiano mu pod drzwiami. Pozostali miejscowi księża w sposób niewybredny atakowali go, przechodzili pod drzwiami śląc wstrętne komentarze ("koronawirusa nam tu sprowadzi","darmozjad", itp.). Okazali się ludźmi bez wiary, małymi, tchórzami. A przecież to oni powinni nieść pocieszenie, pomoc ... Tak jak zachęca Papież.
PM
~Pola Magierska
18 marca 2020, 15:26
"Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej. Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije" (1 Kor 11, 27-29)
MK
~Maja Kowalska
30 marca 2020, 23:53
Warto Pani Polo Magierska umieścić ten cytat w całości wypowidzi św. Pawła. Oni pijani i nażarci przychodzili na Eucharystię. I stąd słowo Pawła. "Każdy bowiem już wcześniej zabiera się do własnego jedzenia, i tak się zdarza, że jeden jest głodny, podczas gdy drugi nietrzeźwy. Czyż nie macie domów, aby tam jeść i pić? Czy chcecie znieważać Boże zgromadzenie i zawstydzać tych, którzy nic nie mają? Cóż wam powiem? Czy będę was chwalił? Nie, za to was nie chwalę! " Nie mam mowy nic o sposobie przyjmowania. Były dwie tradycje przyjmowania: do ust i na rękę.
DL
~Dorota Liszkowicz
18 marca 2020, 12:46
Chcę się podzielić pięknym doświadczeniem Przyjmowania Ciała Pana Jezusa we śnie. Co jakiś czas we śnie przychodzi do mnie kapłan, jest w białych szatach. W dłoniach trzyma Pana Jezusa, który jest tak świetlisto biały, że nie ma na ziemi takiej bieli czystej. Kapłan mówi słowa: Ciało Chrystusa i podaje mi. Ja jem. Czuję smak, zapach wszystkimi zmysłami. Czuję nawet "konsystencję". Tak jakbym na jawie przyjęła Ciało Pana Jezusa. Jeśli tęsknimy Bóg nas karmi Sobą nawet w snach. Tak nas MIŁUJE!
KT
~ks. Tomasz Jakubik
17 marca 2020, 22:58
Już kilka razy admin mnie nie wpuścił jako "Gościa" - może to taka opcja dla naiwnych - ale spróbuję, niech chociaż on(a) wie, że czytają to ludzie myślący.. Jako ksiądz dziwię się temu naciskowi na Komunię "na rękę" - rękę, która otwierała drzwi kościoła, może odruchowo przejechała po ławce (nie raz), może wrzuciła rudny banknot na tacę itp. ileż na niej zarazków! A do ust? Z perspektywy dwudziestukilku lat udzielania Komunii do ust, mogę powiedzieć, że dotknięcie osoby przyjmującej zdarza się bardzo ,ale to bardzo rzadko.. Powiedziałem ludziom, że gdy w obecnej sytuacji ktoś dotknie mnie przy podawaniu, na chwilę przerwę obrzęd, podejdę do stolika, gdzie mam płyn dezynfekujący, obmyję dłoń i wrócę.. Przyjęli to ze spokojem.. Ale nie było póki co nawet takiej potrzeby.. Przesada i dogmatyzm grozi osobom po obu stronach dyskusji: "Na rękę czy bezpośrednio do ust?" Ponadto - spierającyh się jest garstka - większość księży robi swoje i nie ma czasu na jałowe dyskusje.
DL
~Dorota Liszkowicz
18 marca 2020, 12:30
Szczęść Boże, jestem młodą wdową poślubioną Panu Jezusowi. Ja uważam, że jeśli człowiek ma obawy, boi się to Jezus nie zmusza go, żeby przyjmował Jego Ciało do ust w lęku. JEZUS JEST MIŁOŚCIĄ. KOCHA LUDZI. Nie chce, żeby się bali. Ja przyjmuję Jego Ciało do ust dlatego, że moje serce takiej intymności potrzebuje ale nie neguję i nie nazywam grzechem przyjmowanie Komunii Świętej na dłoń. Mam w sercu pewność daną od Boga, że Jemu to nie przeszkadza. BÓG JEST MIŁOŚCIĄ. Dobrego dnia!
DL
~Dorota Liszkowicz
17 marca 2020, 17:13
Chcę się podzielić moim snem. Pan Jezus mi objawił, że jest z nami w naszych domach. We śnie do mojego domu przyszedł kapłan w białych szatach z Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Przyszedł też mój zmarły tata i osoby zmarłe za które się modlilam. Wszyscy się modlili razem ze mną. Były też osoby żyjące na świecie. Jezus PROMIENIAŁ BIAŁYM ŚWIATŁEM na nas WSZYSTKICH. BÓG JEST Z NAMI. UFAJMY MU. On tego pragnie.
JL
Jerzy Liwski
17 marca 2020, 15:24
Pisze ksiądz "księża", czy może ksiądz podać jakieś konkretne przykłady (cytat, link), gdzie jakiś ksiądz mówi o tym, że komunia na rękę jest grzechem?
AS
~andrzej Stefanski
17 marca 2020, 10:43
Ale oczywiscie, my w Belgii rozdajemy komunie praktycznie tylko na reke, sporadycznie sie zdarza ze ktos chce do ust, przewaznie sa to przybysze z Europy Wschodniej. Czy to oznacza ze nie mamy szacunku do Eucharystii? Tym bardziej, ze komunia na reke to nie wymysl progresistow z Zachodu, o tej praktyce pisali juz dawno pisarze starozytni!
TT
Thorgi Thorgi
17 marca 2020, 21:06
A jak ze spowiedzią ? Spowiadają tam jeszcze w Belgii ?
SM
Sylwester Mrozik
17 marca 2020, 09:52
Uważam, że należy zamknąć kościoły na miesiąc. Bóg jest wszędzie. Pomodlić się można w domu. Eucharystię niech odprawiają księża w pustych kościołach. Przy okazji niech przemyślą jak trafić do współczesnych wiernych (szczególnie młodych), bo pomysły wyraźnie im się kończą. Czemu zamknąć ? Bo zawsze będą wierni, szczególnie starsi, którzy MUSZĄ pójść do kościoła na mszę, oni MUSZĄ pójść, bo całe życie chodzili i ich rodzice chodzili i dziadkowie. Inaczej Bóg się zemści, bo jego miłosierdzie się kończy jak mówią ci fanatycy od ,,Różańca bez granic". Typuję, że ,,głupotą roku" będzie wypowiedz bp Gądeckiego o ,,zwiększeniu ilości mszy świętych". Po aferze pedofilskiej Kościół właśnie strzela sobie w drugie kolano.
AM
~Andrzej Mackiewicz
17 marca 2020, 09:45
Na Drodze Neokatechumenalnej "od zawsze" mamy "na rękę", A TERAZ - zgodnie z "rozumem" (też ... Boża łaska) został zawieszona 2ga postać - wino (dla wierzących - Krew) ze wspólnego kielicha :-). Można ? można ...
KS
Konrad Schneider
17 marca 2020, 09:41
Dziekuje Ksiedzu za te slowa. Czasem nie wiem, czy mam plakac czy sie smiac, gdy czytam wypowiedzi niektorych czlonkow episkopatu...
JK
~Jan Kowalski
17 marca 2020, 09:18
Pora na zdecydowane kroki w Kościele - rząd Niemiec zakazał organizowania nabożeństw religijnych. To samo należy zrobić u nas nim kościoły staną się rozsadnikami wirusa poprzez średniowieczne poglądy.
AS
~Aleksander Szczęch
17 marca 2020, 08:04
A jak się nie zarazimy?
DL
~Dorota Liszkowicz
17 marca 2020, 07:44
Uważam, że powinna być jednoznaczna decyzja wydana przez władze Kościoła. Jeśli nie mówi Kościół jednoznacznie to każdy proboszcz i kapłan robi co chce. Niestety tak to wygląda. LUDZIE NIE BÓJCIE SIĘ DOTKNĄĆ DŁONIĄ JEZUSA!!! To nie grzech!

Skomentuj artykuł

Dariusz Piórkowski SJ apeluje do księży: skończcie z tym!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.