Dariusz Piórkowski SJ: jak wielki lęk panuje dzisiaj w Kościele w Polsce

Dariusz Piórkowski SJ: jak wielki lęk panuje dzisiaj w Kościele w Polsce
(fot. archiwum prywatne autora)
9 miesięcy temu
Dariusz Piórkowski SJ / ml

"Czytam różne kazania, oświadczenia, teksty katolickich publicystów, księży, biskupów. Zmagają się w nich z całą watahą wilków" - pisze jezuita na swoim Facebooku.

"Czytam różne kazania, oświadczenia, teksty katolickich publicystów, księży, biskupów. Zmagają się w nich z całą watahą wilków: gender, LGBT, lewactwo, migranci, uchodźcy, nachodźcy, świętokradcy, «oni» - ci wilkami są od zawsze, masoni, neomarksiści, homeopatia, joga, Harry Potter, diabeł, opozycja, PiS, wrogie media, rozwodnicy, bezdomni, wrogowie ojczyzny, protestanci, katoprotestanci, posoborowie, Owsiak, WOŚP, «postępowi» i modernistyczni księża, lobby homoseksualne, niepraktykujący katolicy, siejący zamęt pasterze, Żydzi - ci też od wieków są wilkami, nawet Papież Franciszek uznany jest przez wielu wierzących za wilka w owczej skórze. Część tych wilków to abstrakcyjne byty, wytwory umysłu i lęku, a nie ludzie. W każdym razie służą one do tego, by z zagrody wytoczyć armatę i strzelać" - napisał jezuita.

"Belzebub nagle staje się źródłem objawienia". Piórkowski SJ komentuje działania ks. Chmielewskiego >>

Jednocześnie dodał, że panująca atmosfera sprawia, że papież Franciszek "uważany jest przez niektórych za naiwniaka, clowna (to usłyszałem od paru księży)".

Przeczytaj całość tekstu jezuity: 

Co tu począć z dzisiejszym poleceniem Jezusa, który także w naszych czasach, w naszym Kościele, w naszym społeczeństwie wysyła nas jak owce pośród wilki i każe nam chodzić gołymi stopami po wężach i skorpionach? W pierwszym odruchu przerażają mnie te obrazy. Co się dzieje, gdy przynajmniej jeden wilk wtargnie do stada albo skorpion zacznie chodzić nam po podłodze? Mamy się dać pożreć, pokąsać, zatruć jadem? Mamy być owcą, która nie reaguje? Przecież owca instynktownie ucieka przed wilkami. Jaką siłę trzeba w sobie mieć, aby przekroczyć te wszystkie lęki? Chrystus mówi, że daje nam władzę nad siłami przeciwnika, ale czy naturalne instynkty w nas, ludziach Kościoła, nie zwyciężają?

Wilk nigdy nie stanie się owcą. Jednak Jezus zderza nas z pozorną sprzecznością. Ludzie - wilki mogą zmienić się w ludzi- owce. Dzięki tym, którzy wobec nich będą jak owce. Podobnie jak chwast rosnący na polu razem z pszenicą może się jakimś cudem zmienić w pszenicę. Jak jednak poradzić sobie z następującym napięciem? Oto Jezus, a za nim św. Paweł i św. Jan, każą bronić wspólnoty Kościoła przed wilkami w owczej skórze, ostrzegają przed fałszywymi prorokami. Z drugiej strony wyraźnie wzywają do wyjścia nie tyle do granic rewiru wilków, ale do wejścia pośród nie, podając się niejako na tacy, z zamiarem sprowadzenia ich do owczarni. Bycie wilkiem w odniesieniu do ludzi jest chorobą, z której należy leczyć. W Ewangelii wilki ukryte są zarówno wśród obcych - poganie, jak i wśród swoich: Żydzi, wspólnota Kościoła, rodzina.

Jak iść do wilków, które często są w naszych rodzinach, wspólnotach zakonnych i rodzinnych? Jak samemu nie działać jak wilk?

Jezus wzywa, aby wobec wilków nie przyjmować postawy wilka, lecz owcy. Nie atakować. Być łagodnym. Są więc wierzący, którzy twierdzą, że to absurd. I odrzucają te słowa Jezusa. Jak można bez końca nadstawiać drugi policzek - twierdzą? Przecież zepchną nas do rezerwatu. Musimy się bronić, nie być naiwnymi.

Jak wielki lęk panuje dzisiaj w Kościele w Polsce. Za mało w w nas Ducha, za mało wiary w moc Chrystusa. Mam wrażenie, że niewiele osób w naszym Kościele oczekuje tego, aby wilki stały się owcami. Gdyby wilki znikły, nie byłoby już o czym pisać, przed czym przestrzegać, ostrzegać. Zawaliłby się pewien model obecności Kościoła w świecie. Jak określilibyśmy naszą tożsamość? I dlatego wielu środowiskom wcale nie chodzi o budowanie mostów, wychodzenie, lecz odgradzanie się.

Czytam różne kazania, oświadczenia, teksty katolickich publicystów, księży, biskupów. Zmagają się w nich z całą watahą wilków: gender, LGBT, lewactwo, migranci, uchodźcy, nachodźcy, świętokradcy, "oni" - ci wilkami są od zawsze, masoni, neomarksiści, homeopatia, joga, Harry Potter, diabeł, opozycja, PiS, wrogie media, rozwodnicy, bezdomni, wrogowie ojczyzny, protestanci, katoprotestanci, posoborowie, Owsiak, WOŚP, "postępowi" i modernistyczni księża, lobby homoseksualne, niepraktykujący katolicy, siejący zamęt pasterze, Żydzi - ci też od wieków są wilkami, nawet Papież Franciszek uznany jest przez wielu wierzących za wilka w owczej skórze. Część tych wilków to abstrakcyjne byty, wytwory umysłu i lęku, a nie ludzie. W każdym razie służą one do tego, by z zagrody wytoczyć armatę i strzelać.

Jeśli żyjemy w takiej atmosferze, to nie dziwię się, że także obecny Papież uważany jest przez niektórych za naiwniaka, clowna (to usłyszałem od paru księży).Podczas swojej wizyty w Rumunii Franciszek spotkał się po raz kolejny z tamtejszymi jezuitami. I mówił do nich o potrzebnym dzisiaj modelu działania w Kościele i w świecie. Skontrastował dwie postawy: św. Piotra Kanizego - apologety, obrońcy wiary oraz św. Piotra Fabera - apostoła łagodności i dialogu. Papież nie twierdzi, że Kanizy jest już przeżytkiem, ale uważa, że dzisiaj bardziej potrzebujemy ducha św. Piotra Fabera czy św. Franciszka Salezego - doktora łagodności. Poniżej wolne tłumaczenie słów Papieża:

"Wiemy, że musimy postępować z odwagą (parrhesia). One są ważne. Jednak, są czasy, kiedy nie możemy iść za daleko i wtedy musimy być cierpliwi i łagodni. Tak czynił św. Piotr Faber, człowiek dialogu, słuchania, bliskości, podróży.

Dzisiejsze czasy bardziej potrzebują Fabera niż Kanizego, który był człowiekiem argumentu i dysputy. W czasach krytycyzmu i napięcia musimy iść śladami Fabera, pracując z pomocą aniołów. On sam błagał swego anioła, aby ten mówił do aniołów innych, aby oni mogli uczynić z nimi to, czego my nie potrafimy. I wtedy rzeczywiście potrzeba bliskości, łagodnej bliskości. Najpierw wszyscy musimy być blisko Pana dzięki modlitwie, z czasem spędzonym przed tabernakulum. I wtedy pojawi się bliskość ponieważ Kościół jest tak poraniony i dzisiaj, jest także poraniony przez napięcia wewnątrz niego. Łagodność. Potrzeba łagodności".

Co tu począć z dzisiejszym poleceniem Jezusa, który także w naszych czasach, w naszym Kościele, w naszym społeczeństwie...

Opublikowany przez Dariusz Piórkowski SJ Sobota, 6 lipca 2019
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
27,92 zł
34,90 zł

Odkryj w swoim życiu pokój 

Bóg chce wydobyć z nas to, co najlepsze, ale nie zaciśniętą pięścią czy przystawiając rewolwer do naszej skroni. Stawia nam wymagania, ale nie po to, byśmy ich spełnianiem wyszarpywali...

Skomentuj artykuł

Dariusz Piórkowski SJ: jak wielki lęk panuje dzisiaj w Kościele w Polsce
Komentarze (44)
MR
Maciej Roszkowski
9 lipca 2019, 12:46
REME litości !
SK
Stanisław Kolis
9 lipca 2019, 11:05
Sebastian93 Pawelo | 2019-07-08 22:09:17 Prosze soboe poczytac komentarze np. uzytkownika REME i jego teorie o zjadaniu kału albo o szerszeniach wkładanych do odbytu. Nie ma mojej zgody na tego typu język,stereotypy i fobie. CZYTAJ WYJAŚNIENIE PONIŻEJ
9 lipca 2019, 11:25
Wstydziłbyś się cytowac tego typu brednie!! 
SK
Stanisław Kolis
9 lipca 2019, 11:04
Co to za kłamstwa wypisujesz! JAKIE TO JA TEORIE O ZJADANIU KAŁY LUB WKŁADANIU ROBACTWA DO ODBYTU NAPISAŁEM.? JASNO ZAZNACZYŁEM ŻE SŁOWA TE POCHODZĄ Z Wzoruję się opracowaniem: https://www.pch24.pl/medyczne-konsekwencje-praktyk-homoseksualistow,12041,i.html REME Sebastian93 | 2019-07-05 07:32:08 Człowieku chciałbym bardziej poznać twoją ewangelię. Bo już nie raz na nią się powołujesz. Zatem jak już tak bardzo się udzielasz na tym forum wyjaśnij ludziom parę rzeczy. Jak to jest z twoimi odczuciami jak przykładowo po lewatywie ( nazwijmy to tak aby nie było cenzury) z drugim gejem kiedy kał wasz jest na was czy nawet na podłodze (inne podłoża) i go zjadacie . Co czujesz w tym momencie. Wzoruję się opracowaniem: Read more: http://www.pch24.pl/medyczne-konsekwencje-praktyk-homoseksualistow,12041,i.html#ixzz5sm4sDzWq ‘’Około 75 procent homoseksualistów przyznaje, że liże bądź wkłada swój język do odbytu partnera, przez co połykają dosyć duże, z medycznego punktu widzenia, ilości fekaliów. Ci, którzy jedzą czy nawet tarzają się w kale, są narażeni na większe ryzyko……………’’ Czy sprawia ci to przyjemność jak zjadasz ( zlizujesz) kał ludzki czy może robisz to na siłę  lub inne wyjaśnienia. Najlepiej sam to opisz. Czy prawdą jest, jak podaje pismo na które się wyżej powołałem że:
SK
Stanisław Kolis
9 lipca 2019, 11:03
‘’ Do targania bądź rozrywania ściany odbytu dochodzi szczególnie podczas wkładania ręki do odbytu. Również kiedy wkładane są różnego rodzaju „zabawki” (homoseksualiści mają w swoim żargonie nazwy na przedmioty, które są wsadzane do odbytu: butelki, marchewki, a nawet gryzonie8). Ryzyko zakażenia w konsekwencji takiej „zabawy” jest bardzo prawdopodobne’’ Ogólnie czy wkładacie sobie wzajemnie do odbytów na przykład szerszenie?  Swoją nieskromną wolą chciałbym widzieć  ‘’bieg’’ Takiego geja z szerszeniem w odbycie. A tak przy okazji czy ci celnicy i grzesznicy na których się powołujesz w swojej ewangelii  także zjadali kał ludzki i biegali z szerszeniem w odbycie? Najlepiej będzie jak sam o tym napiszesz i wyjaśnisz tę swoją ewangelię. JEDNOCZEŚNIE NAPISAŁEM ABYŚ TO SAM OCENIŁ CZY DANE ZE STONY SĄ PRAWDĄ CZY NIE? https://www.pch24.pl/medyczne-konsekwencje-praktyk-homoseksualistow,12041,i.html A to słowa z tej strony:
SK
Stanisław Kolis
9 lipca 2019, 11:01
‘’ Seks odbytniczy Badania wskazują, że około 90 procent homoseksualistów uprawia seks odbytniczy, z czego dwie trzecie robi to regularnie. Podczas sześciomiesięcznego badania5, polegającego na codziennym wpisywaniu doznań seksualnych, okazało się, że homoseksualiści mieli średnio 110 partnerów seksualnych, przy czym 68 stosunków odbytniczych w roku…..’’ Read more: http://www.pch24.pl/medyczne-konsekwencje-praktyk-homoseksualistow,12041,i.html#ixzz5tATGddpc ‘’ Seks fekalny Około 75 procent homoseksualistów przyznaje, że liże bądź wkłada swój język do odbytu partnera, przez co połykają dosyć duże, z medycznego punktu widzenia, ilości fekaliów. Ci, którzy jedzą czy nawet tarzają się w kale, są narażeni na większe ryzyko. Badanie codziennych zapisów doznań seksualnych5 wykazało, że 70 procent homoseksualistów miało z takimi praktykami styczność, nieregularnie, przez ponad 6 miesięcy. Rezultat?: „Zachorowalność na zapalenie wątroby typu A mężczyzn homoseksualnych wynosiła 22 procent rocznie, podczas gdy żaden heteroseksualny mężczyzna na tę chorobę nie zachorował”. W 1992 roku26 zarejestrowano, że liczba homoseksualistów w Sydney uprawiających seks oralno-analny nie zmieniła się od roku 1984. Read more: http://www.pch24.pl/medyczne-konsekwencje-praktyk-homoseksualistow,12041,i.html#ixzz5tATtaSYN
SK
Stanisław Kolis
9 lipca 2019, 11:00
‘’ Połykanie ludzkich odpadów przemiany materii to prosta droga, by nabawić się zapalenia wątroby typu A i pasożytów jelitowych zwanych Syndromem gejowskiego jelita. Konsumpcja fekaliów jest powiązana również z przenoszeniem duru brzusznego9, opryszczki i raka.27 Około 10 procent homoseksualistów jadło lub bawiło się fekaliami (np. lewatywy, tarzanie się). Wydział Zdrowia w San Francisco przyjął „75 000 mężczyzn w roku, z czego 10 do 80 procent to homoseksualiści. Średnio 10 procent wszystkich pacjentów i odnotowanych bezobjawowych przypadków, u których w próbkach kału wykryto kultury ameby, lamblii i pałeczki Shigella było zatrudnionych w przemyśle spożywczym; zatrudnionych tam było również prawie 5 procent osób zakażonych zapaleniem wątroby typu A”.10 W 1976 roku wśród homoseksualistów pojawiła się wirusowa płonica, doprowadzając do bardzo wielu zachorowań w San Francisco.10 Amerykańskie Ośrodki Kontroli Chorób doniosły, że 29% przypadków zachorowań na zapalenie wątroby typu A w Denver, 66% w Nowym Jorku, 50% w San Francisco, 56% w Toronto, 42% w Montrealu i 26% w Melbourne, które miały miejsce w pierwszym półroczu roku 1991, to choroby homoseksualistów.11 Badanie z 1982 roku „sugeruje, że mogło dojść do przeniesienia choroby z grupy homoseksualistów do ogólnej populacji”.12 Read more: http://www.pch24.pl/medyczne-konsekwencje-praktyk-homoseksualistow,12041,i.html#ixzz5tAUMD9KO
SK
Stanisław Kolis
9 lipca 2019, 10:59
‘’ Badanie5 przeprowadzone w Seattle, polegające na codziennym notowaniu doznań erotycznych przez homoseksualistów, ukazało, że średnio w skali roku: 1)        uprawiali seks oralny ze 108 mężczyznami i połknęli nasienie od 48 z nich; 2)        całowali się, doprowadzając do wymiany śliny z 96 mężczyznami; 3)        doświadczyli 68 penetracji odbytu prąciem 4)        konsumowali fekalia od 19 partnerów. Nic dziwnego, że 10% z nich zachorowało na zapalenie wątroby typu B i 7% na zapalenie wątroby typu B w czasie trwania badania, czyli w czasie 6 miesięcy. Read more: http://www.pch24.pl/medyczne-konsekwencje-praktyk-homoseksualistow,12041,i.html#ixzz5tAUgkTKW ….’ ‘’ W badaniu zachowań 655 homoseksualistów w San Francisco14 tylko 24% przyznało, że w ostatnim roku byli monogamiczni. 5% monogamicznych homoseksualistów piło mocz, 7% praktykowało wkładanie pięści lub przedmiotów do odbytu, 33% konsumowało fekalia poprzez kontakty analno-oralne, 53% połykało spermę, 59% w poprzedzającym badanie miesiącu miało kontakt ze spermą w odbycie. Read more: http://www.pch24.pl/medyczne-konsekwencje-praktyk-homoseksualistow,12041,i.html#ixzz5tAV46TTq
SK
Stanisław Kolis
9 lipca 2019, 10:58
‘’ Do targania bądź rozrywania ściany odbytu dochodzi szczególnie podczas wkładania ręki do odbytu. Również kiedy wkładane są różnego rodzaju „zabawki” (homoseksualiści mają w swoim żargonie nazwy na przedmioty, które są wsadzane do odbytu: butelki, marchewki, a nawet gryzonie8). Ryzyko zakażenia w konsekwencji takiej „zabawy” jest bardzo prawdopodobne. W czasach Kinseya wkładanie różnych rzeczy do odbytu było tak rzadkie, że nawet o to nie zapytał. Do roku 1997 ponad jedna trzecia homoseksualistów przyznała, że stosuje takie praktyki. Odbyt nie jest stworzony tak, by pomieścić pięść, a ci, którzy tak robią, mogą zostać skazani na używanie pieluch do końca życia. Read more: http://www.pch24.pl/medyczne-konsekwencje-praktyk-homoseksualistow,12041,i.html#ixzz5tAVRrDsv ….’’ Ponadto jeśli prawdą jest, że geje całują sobie nawzajem odbyty to moim i każdego obowiązkiem jest uprzedzić gejów o niebezpieczeństwie jakie niesie ta czynność. włącznie z wkładaniem sobie  gryzoni ( szerszen) do odbytu ZATEM CZYTELNIKU SAM WIDZISZ JAK OSOBA POD NICKIEM ‘’ Sebastian93’’ KŁAMIE. CZY PISANIE PRAWDY JEST PRZEŚLADOWANIEM??????
WDR .
WDR .
9 lipca 2019, 04:37
O.Piórkowski: "nawet Papież Franciszek uznany jest przez wielu wierzących za wilka w owczej skórze." Jak zwał tak zwał, ale to co mówi red.Terlikowski brzmi przekonująco. [url]https://youtu.be/SP7Rmmz6gxM[/url]
9 lipca 2019, 00:00
Szkoda, że o. Dariusz Piórkowski SJ nie przeczytał artykułu James'a Martina SJ "Nie obalajmy kapłaństwa", polecam - to przecież publikacja na tym samym portalu.
no_name (Piotr ex londynczyk19)
no_name (Piotr ex londynczyk19)
8 lipca 2019, 23:42
Sebastan93 napisał: "W moim przekonaniu w przypadku osób LGBT+ lub parad równosci Kościół powinien zachować neutralnosć...Psim obowiazkiem Kościoła jest głoszenia kerygmatu!!" Kościół w Polsce nie głosi Ewangelii tylko zajmuje sie szkalowaniem mniejszości seksualnych(np. ostatnie oswiadczenie rady KEP ds. apostolstwa świeckich,geneder,seks edukacja). " Jakim prawem człowiek taki jak Ty, zaangażowany w propagowanie ideologii LGBT, jawnie zachęcający do zachowań sodomskich, agitator dumnych parad gejowskich pozwola sobie na ogólnopolskim katolickim portalu wypowiadać sie w imieniu Kościoła? Przecież to o Tobie sw. Paweł, Apostoł Narodów mówi:
9 lipca 2019, 10:21
Wyobraź sobię, że jestem katolikiem i mam prawo wypowiadać się o moim Kościele. :)
no_name (Piotr ex londynczyk19)
no_name (Piotr ex londynczyk19)
9 lipca 2019, 23:32
Cześć Seba. Ja nigdzie nie pisałem, że nie jesteś katolikiem. Pisałem o czymś innym. Powiedz tak szczerze. Kwesionujesz zapisy św. Pawła na temat homoseksulizmu znajdujące się w Nowym Testamencie? Bo on w poniżej przytoczonych przeze mnie słowach pisze, że masz na nic niezdatny rozum, choć udajesz mądrzejszego od KEP-u. Zapytam ponownie. Czy Ty nie masz wstydu?  :-)
no_name (Piotr ex londynczyk19)
no_name (Piotr ex londynczyk19)
8 lipca 2019, 23:41
c.d.: "20 Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy5. 21 Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce. 22 Podając się za mądrych stali się głupimi. 23 I zamienili chwałę6 niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów. 24 Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał. 25 Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen. 26 Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. 27 Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie. 28 A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi. " Rz(1;20-27). Wstydu nie masz?
no_name (Piotr ex londynczyk19)
no_name (Piotr ex londynczyk19)
8 lipca 2019, 23:20
Owce, które wchodzą w stada wilków mają różne intencje. Coraz częściej spotkać można takie, które uwielbiają towarzystwo wilków. Zaprzyjaźniają się z nimi, fotografują, wspólnie jedzą ośmiorniczki w restauracji "Wilki i przyjaciele". Latami w najlepsze funkcjonują z wilkami na bratniej stopie. Te wilki z czasem nie stają się owcami, za to owce stają się wilkołakami. Białe nie jest czarne, czarne nie jest białe! Z wszelkich zagrożeń, o których Ksiądz tutaj wspomina (gender, LGBT, lewactwo, etc.) o jednym nie należy zapominać. Od wszelkiej maści siejących zamęt pasterzy wybaw nas Panie. Amen.
I
Ignacy
8 lipca 2019, 19:21
Przetrwaliśmy brunatnych, przetrwaliśmy czerwonych, przetrwamy też tęczowych.
8 lipca 2019, 19:23
przetrwamy i fanatyków religijnych :D 
8 lipca 2019, 19:19
Gdyby ksiadz w czasie uroczystości Mszy Św. obrażał osoby LGBT+ wyszedłbym z Kościoła(oczywiscie tak, aby nie zwracać na siebie uwagi). Nie można udawać, że deszcz pada w momencie jak nas sie opluwa!! 
8 lipca 2019, 20:09
Seba PLEASE, wogóle nie chodź do Kościoła bo nie wiesz po co tam się chodzi!!!!!!!!!!!!
8 lipca 2019, 20:18
Czy do Kościoła chodzi sie po to aby słuchac jak ktoś obraża ???:)
P
Paweł
8 lipca 2019, 20:48
A w jaki sposób osoby homoseksulane są obrażane?
P
Paweł
8 lipca 2019, 20:49
*obrażane w Kościele?
8 lipca 2019, 21:42
Prosze sobie poczytać komentarze pod artykułami o tej tematyce na tym portalu. ;)
P
Paweł
8 lipca 2019, 22:03
A konkretnie?
8 lipca 2019, 22:04
Prosze poczytać. Pokazywałem ostatnio te komentarze moim znajomym i są w szoku. 
8 lipca 2019, 22:09
Prosze soboe poczytac komentarze np. uzytkownika REME i jego teorie o zjadaniu kału albo o szerszeniach wkładanych do odbytu.  Nie ma mojej zgody na tego typu język,stereotypy i fobie. 
8 lipca 2019, 23:47
Sebastianie heterofobie, dam ci jedną radę: nie czytaj w kosciele komentarzy na DEON-ie. Jesteś nielogiczny: piszesz "gdyby ksiądz obrażał" czyli nie obraża, a zaraz twierdzisz, że obraża i jako dowód dajesz komentarze na stronie. Chłopie ogarnij się.
P
Paweł
9 lipca 2019, 08:15
Skąd pewność, że osoba "REME" należy do Kościoła? Ja pytałem o obrażaniu w Kościele, gdyz Ty pisałeś o obrazaniu osób LGBT w Kościele a nie anonimowo na jakimś forum.
9 lipca 2019, 10:24
Forum internetowe nie jest rzecz jasna reprezentatywne. Jednak gdyby w czasie kazania ksiadz w podobnym duchu wypowiadał się co użytkownicy tego forum wyszedłbym z Kościoła(nie zwracajac na siebie uwagi). Intuicja i znajomosć realiów podpowiada mi, że wielu duchownych myśli podobnie. Całe szczeście wielu powstrzymuje sie od tego typu form wypowiedzi. 
9 lipca 2019, 10:44
np. list arcybiskupa białostockiego z 7 lipca. 
8 lipca 2019, 17:16
Obserwując niektórych księży człowiek zastanawia się czego uczą ich w tych seminariach :P  Moim zdaniem formacja seminaryjna zaczyna sie za wcześnie. Chłopak 19 czy 20-letni nie ma żadnych predyspozycji aby prawidłowo rozeznać powołanie. Nieprzypadkowo Jezus rozpoczał swoją działalność w wieku około 30 lat i powolał na swoich uczniów dorzałych meżczyzn na nie młodziaków. Wiem też, że już to zaczyna sie powoli zmieniac. Mam nadzieję, że jesienny synod ws. Amazonii da nową perspektywe w tej kwestii. Na Zachodzie już co raz wiecej tzw. "późnych" powołań. 
8 lipca 2019, 23:51
Znowu błysnąłeś totalną ignorancją. Naprawdę poczytaj najpierw, uzupełnij braki, a potem pisz. Nie oceniam twojej homoseksualności, ale wiedzę to masz na poziomie przedszkolaka. Nie kompromituj się.
8 lipca 2019, 16:46
Kościół w Polsce nie głosi Ewangelii tylko zajmuje sie szkalowaniem mniejszości seksualnych(np. ostatnie oswiadczenie rady KEP ds. apostolstwa świeckich,geneder,seks edukacja). Kościół w naszym kraju zupełnie zapomniał o wtajemniczeniu chrześcijańskim. Bez powrotu do źrodeł(czyli sakramentów wtajemniczenia szczególnie Chrztu) nasz Kościół nie ma przyszłości. Jeśli sól utraci swój smak, czymże ja posolić...
8 lipca 2019, 16:40
W moim przekonaniu w przypadku osób LGBT+ lub parad równosci Kościół powinien zachować neutralnosć tak aby nikogo nie ranić.  Psim obowiazkiem Kościoła jest głoszenia kerygmatu!! Apostołowie w swoim nauczaniu nie narzekają na zepsucie moralne Cesarstwa Rzymskiego ale głoszą Chrystusa ukrzyżowanego i zmarwtychwstałego. Dziś w Kosciołach w Polsce na próżno szukać kazań wyjasniających prawdy wiary takie jak np. zmartwychwstanie ciał, Bóstwo Jezusa, Boże macierzyństwo NMP. 
JK
Jacek K
8 lipca 2019, 16:28
To prawda co ojciec napisał. Kościół jest jak apostołowie zgromadzeni w wieczerniku - pełen lęku. W tą niedzielę ksiądz na mszy, której byłam zaczął od wyrażenia oburzenia na kolorowe marsze LGBT, a potem obarczył nas odpowiedzialnością za brak deszczu i zbyt małą liczbę powołań kapłańskich - to ponoć wynik braku naszej wiary i braku naszej modlitwy.
8 lipca 2019, 16:35
Na Twoim miejscu już nigdy nie poszedłbym na Msze odprawianą przez takiego księdza!! 
JK
Jacek K
8 lipca 2019, 18:56
Jezus przychodzi do mnie przez każdego kapłana. Nie bedę wybrzydzał. Co najwyżej mogę się z takim księdzem nie zgadzać.
8 lipca 2019, 19:15
ok. szanuję to. ja jednak tak nie moge. są jakieś granice...
8 lipca 2019, 23:55
Szon ty się zdecyduj czy jesteś mężczyzną czy kobietą, bo ciągle zmieniasz płeć we wpisach. Już się pogubiłem. A przy okazji pytanie: jak ktoś bezcześci twoją matkę i wszystko, co uważasz za święte, to mówisz, że nic się nie stało, taki mamy klimat?
8 lipca 2019, 23:56
Biedaku, zagubiony, nawet nie wiesz o co chodzi i co jest istotą Eucharystii.
9 lipca 2019, 10:28
Cieszę się, że za to Ty wiesz o co chodzi i co jest istotą Eucharystii :)  Oj przemawia przez Ciebie poczucie wyższości jak u faryzeusza w przypowieści o faryzeuszu i celniku. 
8 lipca 2019, 16:19
[url]https://www.theguardian.com/world/2019/jul/06/london-pride-2019-biggest-yet-say-march-organisers[/url] ---- This year’s Pride biggest yet, claim march organisers Estimated 1.5 million people attended London parade. ---- Wielka ofensywa sił zła. Ale Gandalf tym razem prowadzi armie Mordoru.
Oriana Bianka
Oriana Bianka
8 lipca 2019, 15:59
Przedziwna taktyka oblężonej twierdzy atakowanej przez watahę  wilków, a może stado lwów lub tygrysów.... Przypomina się bajka o Stefku Burczymusze, który głosił, że nkogo się nie boi: "Choćby niedźwiedź... to dostoję! Wilki?... Ja ich całą zgraję Pozabijam i pokraję!"  (...) "Aż raz usnął gdzieś na sianie... Wtem się budzi niespodzianie. Patrzy, aż tu jakieś zwierzę Do śniadania mu się bierze. Jak nie zerwie się na nogi, Jak nie wrzaśnie z wielkiej trwogi! Pędzi jakby chart ze smyczy... - Tygrys, tato! Tygrys! - krzyczy. - Tygrys?... - ojciec się zapyta. - Ach, lew może!... Miał kopyta Straszne! Trzy czy cztery nogi, Paszczę taką! Przy tym rogi... - Gdzie to było? - Tam na sianie. - Właśnie porwał mi śniadanie... Idzie ojciec, służba cała, Patrzą... a tu myszka mała Polna myszka siedzi sobie I ząbkami serek skrobie!..."  

Skomentuj artykuł

Dariusz Piórkowski SJ: jak wielki lęk panuje dzisiaj w Kościele w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.