Dlaczego papież w każdą niedzielę modli się publicznie?

Dlaczego papież w każdą niedzielę modli się publicznie?
Fot. Marco Campagna / depositphotos.com
catholicnewsagency.com / tk

W każdą niedzielę i święta maryjne papież Franciszek pojawia się w oknie biblioteki watykańskiej i wraz z wiernymi zgromadzonymi na Placu Św. Piotra odmawia Anioł Pański. Tradycja publicznego odmawiania tej modlitwy nie nietypowy początek.

Tradycja publicznego odmawiania Anioł Pański związana jest z włoskim katolickim lekarzem i przyjacielem papieża Piusa XII, Luigim Geddą.

W roku 1954 mężczyzna przekonał biskupa Rzymu, aby odmówił publicznie tą maryjną modlitwę.

Pierwszy publiczny Anioł Pański

Tak więc 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przed 68 laty papież Pius XII, za pośrednictwem Radia Watykańskiego, po raz pierwszy odmówił publicznie Anioł Pański. Ówczesny biskup Rzymu zachęcił wiernych, aby przyłączyli się do niego „w pobożnym pozdrowieniu Matki Bożej”.

Pierwsze publiczne odmówienie modlitwy stało się początkiem pięknej tradycji. Obecnie w każdą niedzielę i święta maryjne o godzinie 12:00, Franciszek pojawia się w oknie biblioteki watykańskiej, aby odmówić wraz z wiernymi Anioł Pański. Modlitwie towarzyszy krótka katecheza papieża oraz błogosławieństwo.

DEON.PL POLECA

Powstanie modlitwy Anioł Pański datuje się na XI wiek, a jej rozpowszechnienie przypisuje się zakonowi franciszkanów. W 1262 r. generał franciszkanów, św. Bonawentura, nakazał członkom tego zakonu odmawianie trzech Zdrowaś Maryjo rano i wieczorem.

Papież Grzegorz IX na początku XII wieku zarządził, by Pozdrowienie Anielskie odmawiane było rano i wieczorem. Potwierdził to Synod w Kolonii w roku 1279.

Źródło: catholicnewsagency.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Dlaczego papież w każdą niedzielę modli się publicznie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.