Papież do Polaków: Bóg jest obecny w życiu tego, kto Go szczerze szuka

Papież do Polaków: Bóg jest obecny w życiu tego, kto Go szczerze szuka
Fot. A.Giuliani/Pool/GG
KAI/mł

Uroczystość Objawienia Pańskiego, którą będziemy jutro obchodzili, przypomina, że Bóg „dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba”. Niech obecność Chrystusa przenika wasze serca, wasze rodziny, środowiska pracy, waszą Ojczyznę – życzył Franciszek Polakom podczas pierwszej w tym roku audiencji ogólnej.


Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie uczestniczących w tej audiencji Polaków. Uroczystość Objawienia Pańskiego, którą będziemy jutro obchodzili, przypomina, że Bóg „dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba”. Uświadamia, że Syn Boży staje się obecny w duszy każdego, kto Go szczerze szuka. Idźmy w tym nowym roku za światłem Chrystusa.

Niech Jego obecność przenika wasze serca, wasze rodziny, środowiska pracy, waszą Ojczyznę.
Z serca wam błogosławię.Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, Ewangeliści św. Mateusz i św. Łukasz przybliżają nam postać św. Józefa, nie jako biologicznego, lecz domniemanego ojca Pana Jezusa. Świadczą o tym sformułowania określające status prawny małżeństwa Józefa i Maryi oraz przedstawiona genealogia przodków. Ojcostwo to należy rozpatrywać w kontekście ówczesnych norm prawnych i powszechnie znanej w starożytności instytucji adopcji. Prawnym ojcem był ten, kto przekazywał nowonarodzonemu dziecku wszystkie prawa dziedziczne. Św. Józef, jako prawny ojciec Pana Jezusa, korzysta z prawa do nadania Mu imienia i uznaje Go za syna.

Postawa Opiekuna Świętej Rodziny zachęca nas do zastanowienia się nad ojcostwem, macierzyństwem i kwestią adopcji. Należy podkreślić, że małżonkom, którzy otwierają się na przyjęcie dziecka poprzez adopcję należy się szczególny szacunek. Przykład św. Józefa wskazuje, że więź rodzinna, tworzona w taki sposób, nie jest czymś drugorzędnym. Jest piękną formą miłości, szlachetnym wyrazem ojcostwa i macierzyństwa. Jakże wiele dzieci w świecie potrzebuje dzisiaj rodziny, oczekując, że ktoś się o nie zatroszczy. Jakże wielu jest również małżonków, którzy pragną dać siebie w miłości. Prośmy św. Józefa o wstawiennictwo, by Bóg obdarzył tych małżonków i te dzieci radością życia w pełni rodzinnego.

KAI / mł

Zobacz także: Papież: dyskryminacja religijna jest niedopuszczalna, to szaleństwo

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis
21,45 zł
30,65 zł

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii.Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym utworem...

Skomentuj artykuł

Papież do Polaków: Bóg jest obecny w życiu tego, kto Go szczerze szuka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.