Do Etiopii powróciły historyczna Biblia i krzyże

Do Etiopii powróciły historyczna Biblia i krzyże
(Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

Etiopia odzyskała cenne przedmioty zwrócone z Wielkiej Brytanii. Są wśród nich historyczna Biblia, krzyże, ikona, puchar, korona oraz puklerz. Przedmioty te zostały zrabowane przez brytyjską ekspedycję w Etiopii podczas bitwy pod Magdala w 1868 roku i wywieziono je do Anglii.

Jak poinformowano na Twitterze, 8 września zostały przekazane prawowitym właścicielom w ambasadzie Etiopii w Londynie.

Zwrot był możliwy dzięki środkom fundacji Szeherezada, która działa jako mediator w sferze kultury. Obiekty te zostały zakupione z pomocą domu aukcyjnego i prywatnych marszandów.

Podczas przekazania w Londynie, ambasador Etiopii Teferi Melesse Desta wezwał muzea i kolekcjonerów w imieniu „niezliczonych Etiopczyków” do zwrotu większej ilości przedmiotów do jego kraju.

Już w 2019 r. brytyjskie muzeum zgodziło się zwrócić dwa pukle włosów należące do cesarza Etiopii Tewodrosa (Teodora) II (1818-1868). Zostały one przywiezione do Anglii przez wojska brytyjskie po pokonaniu armii cesarskiej w 1868 roku. Rzecznik prasowy Narodowego Muzeum Armii stwierdził wówczas, że „nie będzie to precedens”.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Do Etiopii powróciły historyczna Biblia i krzyże
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.