Dominikanie wygłoszą skrócone kazania sprzed setek lat. Na liście autorów m.in. Savonarola

Dominikanie wygłoszą skrócone kazania sprzed setek lat. Na liście autorów m.in. Savonarola
Fot. Depositphotos.com
KAI / mł

To inicjatywa młodych wiedeńskich dominikanów: w czasie Wielkiego Postu postanowili przypomnieć kazania głoszone z ambon przez dominikanów na przestrzeni ośmiu stuleci. Inicjatywę nazwali "Old but Gold" (Stare, ale złote). 

Teksty kazań będą czytane z ambony w sześć kolejnych niedziel, począwszy od 26 lutego do Niedzieli Palmowej w stołecznym kościele St. Maria Rotunda. Odczytanie z ambony każdego kazania (niektóre skrócone do ok. 20 minut) poprzedzi krótkie wprowadzenie oraz informacja o autorze.

Sześciu słynnych dominikanów i ich ponadczasowe kazania 

W porządku chronologicznym zostaną przypomnieni znani przedstawiciele Zakonu Kaznodziejskiego: następca św. Jacka o. Jordan z Saksonii (1190-1237) i jego kazanie na Wielki Post z roku jego śmierci 1237, następnie 4 marca mistyk o. Johannes Tauler (1301-1361), który w 1361 roku głosił: „Jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie”. Z kolei 11 marca przypomniany zostanie o. Girolamo Savonarola (1452-1498) ekskomunikowany przez papieża Aleksandra VI w 1497 r. jako „heretyk, schizmatyk i gardzący Stolicą Apostolską”. Był znany z tego , że w swoim krytykowaniu ziemskich próżności nie przebierał w słowach, stąd też nie zawsze otaczano go sympatią Przytoczone zostaną jego wypowiedzi o miłości niebiańskiej i ziemskiej.

"Ich myśli mogą wzbogacić ludzi także dzisiaj"

Pozostali trzej dominikańscy kaznodzieje, których kazań będzie można posłuchać u wiedeńskich dominikanów, to żyjący w XVIII wieku o. Cyrill Riga (1689-1758), francuski prowincjał o. Henri Lacordaire (1802-1861), przez krótki przedstawiciel ludowy w paryskim Zgromadzeniu Narodowym w 1848 roku, i o. Diego Goetz , zmarły w Wiedniu w 1980 roku.

DEON.PL POLECA

Po każdym z sześciu kazań będzie okazja do wymiany myśli i dyskusji merytorycznej z dominikanami w sali klasztornej.„Ponieważ prezentowane przez nas kazania są historyczne, jesteśmy ciekawi reakcji w zakresie stylu kazania, doboru słów i treści” – wyjaśnił w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress współinicjator projektu o. Dominicus Maria Armbruster. Dominikanie mają nadzieję, „że myśl jakie się odnajduje w wielowiekowych kazaniach, będą wzbogaceniem dla ludzi także i dzisiaj”.

KAI / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Szustak OP

Jest to zbiór komentarzy Adama Szustaka OP do czytań liturgicznych nie na niedziele, ale na uroczystości, które Kościół katolicki świętuje co roku. Oprócz oryginalnych interpretacji poszczególnych fragmentów Biblii Niedzielnik* zawiera także konkretne wskazówki, jak usłyszane...

Skomentuj artykuł

Dominikanie wygłoszą skrócone kazania sprzed setek lat. Na liście autorów m.in. Savonarola
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.